Log ind  |  Ny bruger  |  Glemt adgangskode
   
Forsiden  /  Nyheder  /  Transport  /  DSB klar til at indrette nye tog til flere cykler
 

Hvad mener du?

 
Hvad skal navnet være på en laseragtig enhed, der udsender lyd i stedet for lys?





Deltag i debatten

DSB klar til at indrette nye tog til flere cykler

Hvis tilbuddet om gratis cykler i S-toget bliver et hit, vil DSB se på, om togene skal indrettes på en ny måde. I første omgang satser man på forlænge togsættene fra dag til dag, hvis der opstår pladsbehov. Dette tvivler trafikplanlægger i Cowi dog på.

Af Julie Ring-Hansen Holt,  tirsdag 12. jan 2010 kl. 14:44

Billede
Om få dage kan alle passagerer tage cyklen med i S-toget - helt gratis. Men DSB har ikke planer om at udvide togsættene.

Fra 15. januar kan alle S-togsbrugere tage cyklen med i toget ganske gratis. Tilbuddet er en del af DSB’s strategi for at øge salget af togbilletter med tre procent, men salgsdirektør i DSB S-tog, Niklas Marschall vil ikke gætte på, hvor mange flere cykler, passagererne vil tage med.

»I dag tager 15 procent af passagererne cyklen med engang imellem. Men vi er meget usikre på, hvad tilbuddet vil betyde, så vi prøver os frem,« siger han.

Trafikplanlægger i Cowi, Troels Andersen tror ikke, det vil betyde et boom af cykelkunder i S-togene.

»Der vil gå lang tid, før det siver helt ud til folk. Men DSB har fat i noget af det rigtige, fordi det bliver utroligt simpelt for folk, der ellers tager bilen, at de kun skal nøjes med at forholde sig til én køreplan og sin cykel i stedet for tre forskellige køreplaner, der er afhængige af hinanden,« siger han.

Undersøgelser hos DSB S-tog viser, at afstanden til stationen har stor betydning for, om man bruger S-toget.

»Hvis cykeltrafikken skal øges i byen, er der virkelig noget at hente i kombinationen af cykel og tog. Det betyder, at man ikke bare kan tale om København som en god cykelby, men om hele hovedstadsområdet,« siger Troels Andersen.

Stationerne er klar
Skulle den gratis cykelordning alligevel resultere i et boom, mener både trafikplanlæggeren og DSB, at tog og stationer er parate til flere cykler.

»Langt de fleste stationer er indrettet til cykler. Derimod er der ofte problemer med cykelparkeringen, så det er en god ting, at folk kan tage deres cykler med i stedet for at skulle lade dem stå ved stationen,« siger Troels Andersen.

De nuværende regler for at tage cyklen med i toget vil også gælde fremover, selvom presset på cykelvognene bliver større. Det betyder blandt andet, at antallet af flexrum (rummet til cykler og barnevogne) vil være de samme, og at Nørreport Station stadig er fredet for cykler i myldretiden.

»Man kan allerede i dag tage cykler med i S-toget, så alle stationer er forberedte. Men der er rigtigt mange mennesker på Nørreport Station, og vi vil ikke risikere, at der er nogen, der bliver presset ud på skinnerne. Det problem har vi ikke på andre stationer,« siger Niklas Marschall.

DSB har ikke umiddelbare planer om at udvide togsættene med flere cykelvogne, men hvis der opstår et behov, vil DSB kunne opgradere "med det samme". Med tiden vil DSB også se på, om indretningen af vognene skal være anderledes.

»Vi vil se på, om flexrummene skal være større, men det afhænger helt af udviklingen, og det kan være om to måneder eller om to år,« siger salgsdirektøren.

DSB oplyser, at der i 2009 var i alt 2,1 million solgte rejser med cykel. Tallet dækker over cykelbilletter, klippekort og abonnementskort til både S-tog, Metro og Regionaltog.

RSS Kommentarer (18)
avatar Af Bjarke Mønnike, 12.01.2010 kl 15:07
Det vil være det smarteste DSB kunne fortage sig.....vel og mærke med det planlagte antal tog og tog til tiden.....med et tog der ikke kommer i myldretiden, er fanden løs :-(
avatar Af Søren Nielsen, 12.01.2010 kl 15:08
Det var osse på tide. Det er helt urimeligt at cykler skal have billet, når barnevogne, flyttelæs og andet gods er gratis.
avatar Af Søren Bjerg, 12.01.2010 kl 15:29
Hvad med metroen. Kan man også tage cyklen gratis med der?
avatar Af Per Erik Rønne, 12.01.2010 kl 15:42
Hvad med metroen. Kan man også tage cyklen gratis med der?


Ikkeifølge dette:

http://www.m.dk/brug+metroen/r...aspx
avatar Af Per Erik Rønne, 12.01.2010 kl 15:42
Hvad med metroen. Kan man også tage cyklen gratis med der?


Ikke ifølge dette:

http://www.m.dk/brug+metroen/r...aspx
Kun lidt brugt - stadig 8 klip tilbage :)
Vi kan lave en deal, du kan købe de 1½ måned jeg har tilbage af min cykelkort for 200,- kr ;-)

Hvorfor fanden melder de ikke dette ud bare lidt før, så alle dem os der der fornyede cykelkort ikke skal på stationen igen, eller retter ikke havde købt kort to mdr frem*...

Køber kort af to måneder varighed, da jeg er tilmeldt abbonomentordningen, men heri kunne man ikke få tilsendt cykelkort, så man skulle på stationen alligevel (molbo-historie)
avatar Af Bruno Toxwenius, 12.01.2010 kl 19:37
Hm ! Spørgsmålet er om det bliver meget anderledes, fordi det nu skal være gratis at tage cyklen med ?
I forvejen er der jo slet ikke plads i togene til de cykler der gerne vil med. Det skyldes to årsager. Den ene er at kapaciteten, i forvejen, er for lille. For få pladser til cyklerne. Den anden er at der er alt for mange dovne passagerer, uden cykler, der fylder flexvognene op ( dette gælder også for Øresundstoget), og det viser sig, af erfaring, at det er håbløst at få dem til at flytte sig før toget skal køre videre. Manner !, hvor må jeg tit vente til et, eller flere, senere tog for at komme med.
Så, jeg tvivler på at DSB vil tabe ret mange penge på det her, derfor overskriften. Men publicity, det giver det.
avatar Af Jens Madsen, 12.01.2010 kl 19:58
Det er ikke tilladt at anvende flexvognen, uden cykel, barnevogn, kørestol, eller tilsvarende bagage. I praksis accepteres det dog, hvis der ikke er cykler med, og dermed ikke til gene. Dem der kører i kørestol, har også fortrinsret til flexvognen.
avatar Af Kasper Jensen, 12.01.2010 kl 20:16
Jeg pendler dagligt med regionaltoget/kystbanen. Vil det betyde gratis cykel medtagening?
»Langt de fleste stationer er indrettet til cykler. Derimod er der ofte problemer med cykelparkeringen, så det er en god ting, at folk kan tage deres cykler med i stedet for at skulle lade dem stå ved stationen,« siger Troels Andersen.


Jeg har undret mig, når jeg så DBSs prioriteringer ved om/ny-bygninger af stationer. Det var som om, det var mægtig vigtigt med imposante arkitektoniske armbevægelser, som fx ved Svanemøllen og Østerport, og bagefter kom cykelparkeringen som en kaotisk eftertanke.

Jeg synes det er lidt Molbo-agtigt at høre en fornem Trafikplanlægger i Cowi bifalde, at DSB får alle cyklisterne til at slæbe deres cykler med toget, hvis det egentlige behov blot er at kunne parkere cyklen forsvarligt.

Er der noget jeg har misforstået?
Jeg synes det er lidt Molbo-agtigt at høre en fornem Trafikplanlægger i Cowi bifalde, at DSB får alle cyklisterne til at slæbe deres cykler med toget, hvis det egentlige behov blot er at kunne parkere cyklen forsvarligt.

Er der noget jeg har misforstået?

Nej, desværre.

Indtil for 3/4 år siden brugte jeg Nykøbing F. station. Her blev cykelparkeringen flyttet fra et forholdsvis let tilgængeligt kælderrum til et andet. Nu skulle man ikke bare ned ad en stejl trappe, men også åbne en ekstra dør, ind ad en mørk gang, hvor lyset er alt for lang tid om at tænde.
ideen er vel netop, at man cykler til stationen, og videre fra sin rejses endestation - hvilket vil gøre behovet for cykelparkering på stationerne mindre....
... men det er da genialt ! jeg bliver storbruger !
Ideen er vel heller ikke at transportere cyklen men dig selv.

Hvis man pendler dagligt er det praktisk at have en cykel i hver ende af togrejsen. Det har jeg selv benyttet meget.

Derudover er jeg da egentlig glad for at det bliver gratis, jeg ejer ikke selv bil, og bruger derfor cykler og tog en del.
avatar Af per jensen, 15.01.2010 kl 19:05
Jeg bor i et land, der et forbund af 18 delstater, Tyskland. Medtaglese af cykler i S-, U- og regionaltog er "landssag". Resultatet er forvirring og frustration, når landsgrænser overskrides. Det praktiske ved at have cyklen med, når man har et transportbehov i begger ender af rejse er ubestridelig. I denne vintertid må DSB tilbud om at få cyklen gratis med, da være en "sællert".
Kunne ønske, det var sådan i Hamborg. Her koster et dagkort tilcyklen € 3,50
Det var dog et rigtigt dejligt tiltag. Jeg har gennem flere år benyttet at tage cyklen med toget i begge ender i forhold til mit arbejde, og det er altså bare alle tiders løsning. Det er rigtigt, at der ofte er trængsel i flex-vognene, fordi "almindelige" passagerer af uvisse årsager ofte sætter sig i flexrummene, så hvorfor ikke bare lade alle (eller 75% af) togvognene være flexvogne? Stationerne slipper for cykelparkering, og vi slipper for stjålne og vandaliserede cykler. Genialt!
......tænke på at i østrig har busserne kroge bagpå til at hænge cykler i, som benyttess til at få cykler med over det bjergrige terræn, men også op til højereliggende byer hvorfra det er "nedad bakke" og let at køre.
Et lignende system kunne også være ønskeligt herhjemme.

Med hensyn til at transportere cykler med toget hver eneste dag hvis der ikke er reelt brug for dem ved destinations stationen er tåbeligt transport mæssigt. Men omvendt kan man måske nå en del fordelagtige indkøb i det arbejdspladsnære område hvis man har cyklen med.

Men ikke alle arbejdspladser ligger lige hvor de offentlige transporter er nemmest at anvende. På rrbejdspladser med stor udstrækning, som DTU er en cykel da også en behagelighed til og fra bygning 101 ud til de fjernest hjørne af kvadranterne. At cykeelturen ti DTU er op ad bakke fra Lyngby station er så en anden sag :-)

Jeg går ind for at cykler skal kunne medbringes, med offentlige transportmidler.
1. Du kan få refunderet cykelklippekort m.m.

2. Jeg mener at dansk cyklistforbund engang i deres medlemsblad præsenterede en undersøgelse som viste, at cyklister (surprice) gerne ville kunne cykle hen til cykelparkeringen - ellers blev den ikke brugt. Det kan man fx på Fisketorvets indkøbscenter, og der er ingen problemer med at få den brugt.
Mon de nye metrostationer får "kør-ned-i"-cykelkældre? Jeg tvivler.

Seneste gruppeaktivitet

 
Rank 2009
Se Nyhedsmagasinet Ingeniørens årlige benchmark af danske ingeniørvirksomheders styrke.






Interaktivt kort med brancher og topliste »




Alle 800 virksomheder sorteret »