blogs kategori-billede

Mer' selvcensur, fru kulturminister

Af Lars Refn,  mandag 11. jan 2010 kl. 11:25

Kulturministeren er bange for, at selvcensur blandt forfattere, billedkunstnere og museumsfolk vil true den højt besungne ytringsfrihed. En undersøgelse i Ugebrevet A4 afslører, at danske kunstnere ikke længere tør ytre sig frit. Nu har kunstneriske ytringer i tiden mellem Wilhelm Freddie og Kurt Westergaard haft et strejf af ligegyldighed over sig, desperat har kunstnerne prøvet at provokere, med slagtede heste, korsbærende nøgne kvinder, lort på dåse og rådne grise. Det har ikke rigtigt flyttet på noget.

Nu er chancen der, vores religiøse værdier står for fald, og en borgerlig kulturminister beder os ligefrem om at provokere. Men er selvcensur ikke et værktøj i kunstnerens kasse, ethvert kunstværk består af valg og fravalg, og kunstneren vælger selv. Hvis kunstneren fravælger at blive draget til ansvar for sine ytringer fravælger han provokationerne. Fint nok, men spørgsmålet er om ytringsfrihed kun er fri hvis kunsten provokerer et bestemt religiøst mindretal.



11. jan 2010 kl 13:31

Bjarke Mønnike

Hvis så...

...Så har Jens Jørgen Thorsen da levet forgæves :-)


11. jan 2010 kl 14:08

avatar

Søren Rosendal Jensen

Re: Hvis så...

...Så har Jens Jørgen Thorsen da levet forgæves :-)

JJT provokerede jo aldrig magthaverne her i landet - højst småborgerligheden.

En kunstner med respekt for sig selv forsøger vel at provokere magthaverne! At provokere mindretal eller underhunde er jo for tøsedrenge.

- Søren


11. jan 2010 kl 15:21

John Johansen

Re: Hvis så...

En kunstner med respekt for sig selv forsøger vel at provokere magthaverne! At provokere mindretal eller underhunde er jo for tøsedrenge.
Mnjaee.... Måske?
Men, hvad med flertallet?
- Hvem bærer 'magthaverne'?

JJ


11. jan 2010 kl 17:35

Martin Veicherts

Hvor meget Mer' selvcensur

vil du have? Du kan vel tage alt det du vil have!?


11. jan 2010 kl 22:45

Henning Max Hansen

Re: Hvor meget Mer' selvcensur

Fint nok, men spørgsmålet er om ytringsfrihed kun er fri hvis kunsten provokerer et bestemt religiøst mindretal.

Der er bestemt grund til provokation når et fanatisk mindretal med vold og trusler om vold påtvinger andre (selv)censur. Så er det ligegyldigt om idiotien skyldes religion, politisk tilhørsforhold eller medlemskab af kriminelle organisationer. Om det er Jønke, Makrellen, Bin Laden, Stalin, Karl Marx, Hitler, Mosulini, Jesus, paven eller Mohammed der "retfærdiggør" volden er ligegyldigt. Vold brugt mod "provokerende" synspunkter skal bekæmpes med massivt mere provokation, ellers ender vi med at få tungen skåret ud for at sige prut.


12. jan 2010 kl 11:32

avatar

Jens Christensen

Re: Re: Hvor meget Mer' selvcensur

Jeg kan kun være enig.
Nu er der så diskussion om, hvorvidt rapporten nu også fortæller tingenes sande tilstand (http://www.dr.dk/Nyheder/Indla...true), men det var vel også hvad Jyllandsposten i sin tid med større eller mindre held forsøgte at afdække med opfordringen til at lave tegninger.


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Debatterede
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.