Brasiliens luftvåben vælger kampflyet Gripen NG

Det brasilianske luftvåben har valgt den svenske Gripen NG som det bedste kampfly, selvom regeringens darling var franske Rafale.

Af Erik Holm, torsdag 07. jan 2010 kl. 13:18

Saabs kampfly Gripen Next Generation er det kampfly, der bedst matcher det brasilianske luftvåbens behov.

Det oplyser nyhedsbureauet AFP med citat fra den lokale avis Folha de Sao Paolo, der har læst en teknisk rapport fra Flyvevåbnet koordinationsgruppe, Comissao Coordenadora do Programa Aeronaves de Combate (FAB COPAC).

Ifølge Defense Industry Daily blev Gripen NG valgt ud fra flyets egenskaber, anskaffelses- og levetidsomkostninger samt industrielle fordele ikke mindst for landet egen flyproducent, Embraer.

Gripen NG blev valgt frem for Boeings Super Hornet (nummer 2) og det franske Rafale, der elles blev udpeget som den brasilianske regerings foretrukne kandidat i efteråret. Både Gripen NG og Super Hornet er med i spillet om at blive valgt som afløser for de danske F-16.

Det brasilianske udbud kaldet FX-2 går på 36 kampfly og i september meddelte præsident Lula, at han havde indgået en aftale med den franske præsident Nicolas Sarkozy om køb af Rafale-kampflyet.

Aftalen mødte hurtigt modstand fra flere eksperter, der mente, at Rafale var det forkerte valg til brasilianske forhold. Lula har dog understreget, at den endelige beslutning er hans, og at den vil blive baseret på strategiske og politiske forhold.



07. jan 2010 kl 14:41

Anders Jakobsen

Tillykke

Til Svensken (og Brasilien)

Så kan man håbe at de danske politikere også er ved at forlade deres USA-liderlighed nok til seriøst at overveje Gripen også til DK.


07. jan 2010 kl 14:54

Bjarke Mønnike

Re: Tillykke

Vi har haft svenske fly, men Sverige var og er ikke medlem af NATO og flyene skal så bygges færdige her tillands ligesom det skete med Draken i sin tid.

Der er ikke tale om liderlighed. Vi er i militærforbund med USA og ikke med Sverige. Hvis man ser på militærkontoen mellem DK og USA, så varer det nok nogen tid, før vi har betalt det vi skylder.


Draken er det eneste fly vi har betalt det meste af selv. Derefter kommer F16, men begge fly har vi haft en mindre produktion af dele til (Per Udsen,Terma og Dask)


07. jan 2010 kl 14:54

Jeppe Nielsen

Skal danmark deltage i angrebskrige?

Det kan vel kun betale sig for Danmark at købe JSF hvis vi ønsker at deltage i angrebskrige og luftbombardemanter.

Stealth er godt, men ikke nødvendigvis altafgørende. Hvis flyene blot skal bruge til forsvar og enkelte missioner i afganistan, så er gripen et mindst lige så godt fly.

Desuden er gripen billigere og mere håndterbart end jsf.


07. jan 2010 kl 15:08

Niels Jensen

Gripen - Nah

Danmark har haft stor gavn af, at have fly som er udbredt i NATO - Det ville være en dyr forretning at gå enegang med valg af Gripen.
I forbindelse med operationerne på Balkan samt den mere nutidige i Afghanistan har RDAF haft enormt udbytte af at kunne låne reservedele af allierede som også flyver F-16. Kilder i Flyvevåbnet har tidligere udtalt at man sikkert ikke kunne holde mere end 50% af styrken flyvende i sådan et miljø hvis man var eneste operatør af den pågældende flytype.

Valg af flytype må bero på en nøje gennemgang af hvad det skal anvendes til og ikke mindst i hvilket miljø - Dette alene burde diskvalificere Gripen (selvom det er et udmærket fly) hvis vi vil fortsætte med at bruge flyvevåbnet som vi gør p.t. - Skal vi blot flyve ud, at kigge på Bornholm to gange om ugen så er det sikkert fint nok


07. jan 2010 kl 15:36

Jesper Kofoed

Teknik.

Har hørt at Grippen består af rigtig mange standartkomponenter, fx. er komputerne i flyet dele fra alm. PC'er, som man fx. kan købe på E-bay.


07. jan 2010 kl 15:50

Hans Henrik Hansen

Re: Re: Tillykke


...flyene skal så bygges færdige her tillands ligesom det skete med Draken i sin tid

- hvad mener du dog med dét, Bjarke?
Men for Drakens vedkommende { i FLV iøvrigt (også) kendt som F-35! :)} var der ind imellem en del problemer med logistikken - så når(?) SAAB (/Flygvapnet?) skal til at understøtte en sydamerikansk bruger, bliver der mulighed for (lidt af) en gyser! :)


07. jan 2010 kl 15:53

Anders Jakobsen

Re: Re: Re: Tillykke


...flyene skal så bygges færdige her tillands ligesom det skete med Draken i sin tid

- hvad mener du dog med dét, Bjarke?
Men for Drakens vedkommende { i FLV iøvrigt (også) kendt som F-35! :)} var der ind imellem en del problemer med logistikken - så når(?) SAAB (/Flygvapnet?) skal til at understøtte en sydamerikansk bruger, bliver der mulighed for (lidt af) en gyser! :)

De er vi lidt heldigere stillet. Vi laver bare glideflugt ind på E6 og nægter at fjerne flyet før det er serviceret.


07. jan 2010 kl 16:13

Lars Andersen

Re: Re: Tillykke

Bjarke Mønnike:

Der er ikke tale om liderlighed. Vi er i militærforbund med USA og ikke med Sverige. Hvis man ser på militærkontoen mellem DK og USA, så varer det nok nogen tid, før vi har betalt det vi skylder.

Historisk set skylder vi stadig svenskerne. Nogle tæsk altså :-)

Et pat togter med en Christian Tyran eskadrille af F-35 burde kunne rette op på det. Så kan vi erobre Barsebæk og Ringhals.

Dansk stolthed og CO2-ære genskabt. :-)


07. jan 2010 kl 16:44

Frithiof Andreas Jensen

Re: Re: Tillykke

så varer det nok nogen tid, før vi har betalt det vi skylder.

Mjahe - Hvis USA fastholder sin nuværende finanspolitik dette årti ud så varer det ikke så længe.


Et pat togter med en Christian Tyran eskadrille af F-35 burde kunne rette op på det. Så kan vi erobre Barsebæk og Ringhals.

Ja, det ville være både interessant og usædvanligt at udsætte Amerikanske fly for et luftforsvar der er nyere end de circa 1960-70 Sovjet-æra systemer man traditionelt har "kæmpet" imod ... men det kunne blive dyrt!


07. jan 2010 kl 17:45

Finn Jensen

Re: Gripen - Nah

Det er da godt Vi ikke blev inddraget i flyet Osprey-22. Hvis noget ikke lykkes efter 50 år sker det nok aldrig.
Gripen og F-16 er synsmæssigt Flotte Fly. 2 motores kampfly er vel generelt til Hangarskibe?.


07. jan 2010 kl 18:20

Bjarke Mønnike

Re: Re: Re: Tillykke

Hej Hans Henrik Du har nok en større viden om selve F35 end Jeg.

Det jeg husker, det var at LM Ericson havde visse problemer med at få elektriske komponenter fra Motorola og Fairchild hvorved Therma kom ind i billedet. Jeg kan huske galt


07. jan 2010 kl 18:36

Hans Henrik Hansen

Re: Re: Re: Re: Tillykke


Det jeg husker, det var at LM Ericson havde visse problemer med at få elektriske komponenter fra Motorola og Fairchild hvorved Therma kom ind i billedet

- det ved jeg ikke noget konkret om. Men selve flyene blev i hvert tilfælde færdiggjort/'kontrolfløjet' i Linköping (af to danske piloter).


07. jan 2010 kl 21:57

Bjarke Mønnike

Re: Re: Re: Re: Re: Tillykke

@ Hans Henrik
Jeg var som studerende på besøg hos SAAB i Linkøbing i 1973, hvor vi fik set opbygningen af Viggen i deres underjordiske fabrikshaller. Der fortalte de om forskellen mellem Draken og Viggens vinge konstruktioner, med hensyn byggehøjden af hovedbjælken og hvorfor de havde været nødt til at forlade delta til fordel for canard konfigurationen. Et af deres problemer var adgangen til de rigtige hurtige chips, for Viggen var beregnet til lavflyvning full speed hands off. Vi så en demofilm, som en traktor på fuld drøn hen af en hullet markvej.

De var også inde på problematikken omkring NATO og det er det, jeg ikke husker præcist, om de ømtålelige eletronikdele. De omtalte besværligheder for LM Ericsson.
Om det udstyr færddigjordes her i DK eller et andet sted og under kontol monteredes i Linkøbing, ved jeg derfor ikke.

For jeg kan også som du skriver det huske, at der var et par piloter oppe i Linkøbing for at prøveflyve dem. Du var jo stadig i det ildsprudlende og var derfor tættere på end jeg, så jeg bøjer mig for din forklaring. Men da de svenske versioner jo sagtens kunne flyve, så :-)

Det var forøvrigt tre uger efter at den belgiske forsvarminister, kom til at skyde sig ud af en 105, på en demonstrationstur, da han ville flytte sædet lidt bagud med stroppen mellem lårene :-D Han overlevede :-)


07. jan 2010 kl 22:31

Hans Henrik Hansen

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tillykke


Der fortalte de om forskellen mellem Draken og Viggens vinge konstruktioner, med hensyn byggehøjden af hovedbjælken og hvorfor...

- ja, hurra for den lille forskel: Det var vist omkring det tidspunkt et antal Viggen tabte en vinge, hvorfor hovedbjælkerne måtte udskiftes jf.:

The structural strength was also improved, especially for the multi-sparred wings (initially Viggens had a high loss rate, with 21 aircraft lost in the early years)

Kilde:

http://en.wikipedia.org/wiki/S...ggen

Men da de svenske versioner jo sagtens kunne flyve, så...

- jovist; men der var nu ret store forskelle mellem J- og F-35, og desuden var kontrolflyvningerne 'operativ modtagekontrol' af det enkelte fly.


29. apr 2012 kl 17:57

Martin Fredriksen

Hvad med Eurofighter Typhoon???

Hvorfor skulle Danmark ikke vælge Eurofighter frem for Grippen??
Eurofighter er bedre end grippen i alle data sammeligninger, og både England, Tyskalnd, Italien og Spanien flyer med flyene, og alle landene er med i Nato.


29. apr 2012 kl 18:17

Michael Eriksen

Re: Hvad med Eurofighter Typhoon???

Hvorfor skulle Danmark ikke vælge Eurofighter frem for Grippen??
Penge. Typhoon koster 50% mere end Gripen i anskaffelse og er langt dyrere i vedligeholdelse. Dels fordi den er tomotoret (hvilket er unødvendigt for DK), dels fordi Gripen direkte er designet til at være billig i drift. Sverige er befolkningsmæssigt ikke ret meget større end Danmark, men de har råd til at flyve med tre gange flere jagere.

Typhoon er et dejligt fly, men unødigt stort, dyrt og kompliceret til danske forhold.


29. apr 2012 kl 19:38

Martin Fredriksen

Re: Hvad med Eurofighter Typhoon???

Hmmm det du har en pointe angående pris, men flyet er stadig grippen overlegent, og jeg har ikke lyst til at vælge, det næste bedste fly på ground af pris..... så hele ofre flere penge på projektet, og købe flere Eurofighters....


29. apr 2012 kl 19:51

Michael Eriksen

Re: Hvad med Eurofighter Typhoon???

Hmmm det du har en pointe angående pris, men flyet er stadig grippen overlegent, og jeg har ikke lyst til at vælge
Bedst til hvad? Der er ingen "silver bullets". Hvis jeg skulle bombe Minsk ville jeg helst have en Typhoon. Hvis jeg skal patruljere dansk luftrum vil jeg helst have en Gripen. Typhoon er bestemt ikke Gripen overlegent i dog fight.

Danmark skal have en afløser for F-16. Det er Typhoon ikke. Det er Gripen. Hvis vi havde F-15 ville Typhoon være kandidat, , men det gør vi ikke. Af gode grunde.


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.