Post Danmark med lav indstigning
Af Lars Refn,
mandag 04. jan 2010 kl. 16:49
Vi må alle gøre alt hva' vi kan for trafiksikkerheden, Post Danmark gør deres. En damecykel skal gøre cykling mere sikker hos Post Danmark, og det er ikke en damecykel længere, nu er det en cykel med lav indstigning.
En cykle med lav indstigning er ifølge Dansk Cyklistforbund mere sikker at stige af og på "Særligt ældre mænd kunne blive sparet for noget af de grimme ulykker, som vi ser nogle gange".
Også yngre mænd kunne jeg have lyst til at tilføje. Enhver der er gledet meget hurtigt frem på en herrecykel, kan forestille sig, at den lave indstigning kan forbedre mænd frugtbarhed på lidt længere sigt.

Og frugtbarhed – ja i det hele taget frugt, bliver det store emne i 2010. Vi har taget de lavt hængende frugter, sundheden buldre af sted. Vi skal holde endnu mere øje med hinanden, sund kost, ingen rygning, motion, cykelhjelm. Men vi vil gerne ha' lidt mere at holde hinanden oppe på, så skift til en cykel med lav indstigning, eller jeg sender dig mit bedste "du passer nok ikke på dig selv dræberblik".