Log ind  |  Ny bruger  |  Glemt adgangskode
   
Forsiden  /  Elektronik  /  Branchefeed  /  Stax SR-404 Limited

Dette er en uredigeret pressemeddelelse fra en elektronikleverandør som en del af Branchefeed - nyt fra elektronikbranchen på ing.dk.

Stax SR-404 Limited

4. januar - Denne pressemeddelelse er udsendt af Hifi Freaks ApS

I forbindelse med introduktionen af Stax SR-404 Limited, har Stax udviklet en special driver forstærker til at matche denne, og de øvrige Stax topmodeller. SRM-600 Limited er fysisk lavet i SRM-006tII kabinettet, men er et helt nyt design.

SRM-600 Limited er designet med ECC99 high-power dobbelt trioden for at sikre den mest dynamiske, gennemsigtige og præcise gengivelse.

Kredsløbet er opbygget med et FET indgangstrin og nævnte triode udgangstrin. Det kører 100% i klasse A, og er lavet så det kan køre balanceret. (afhængig af indgangssignalet).

Indgangstrinnets højimpedanse input, er udført med matched low noise FETs der sikrer perfekt symmetri mellem varmt og koldt signal leder, så det balancerede input fungerer helt optimalt.

Strømforsyningen ganske massiv for en hovedtelefonforstærker, og er lavet med focus på at opnå exceptionelt lav ripple. Shotkey dioder er benyttet sammen med højkvalitets kondensatorer, og hele strømforsyningen er lavet dual mono for at sikre en bedre kanalseperation og bedre S/N forhold.

Potentiometeret er selvfølgeligt også specielt selekteret, ligesom alle de øvrige komponenter er specielt udvalgte for at sikre at SRM-600 Limited er en exceptionel performer.

SRM-600 Limited har 3 indgange; den ene er balanceret, og de 2 øvrige er for normale signaler.

SRM-600 Limited bliver kun produceret i 1000 eksemplarer. Prisen på SRM-600 Limited er 11.495,-