blogs kategori-billede

Fuld kraft frem, nedtællingen til HEAT 1X forstætter !

Af Peter Madsen ,  onsdag 30. dec 2009 kl. 16:23

Om 38 dage, 20 timer og 34 minutter åbner von Bengtson den store 75 mm kugleventil inde i HEAT 1X, og sender 40 kg LOX pr. sekund ind i rakettens brændkammer.

Vi er måske ikke helt normale herude på Refshaleøen. En særlig stemning breder sig. Thomas Scherrer ringede til formiddag og sagde han var vred fordi han ikke kunne sove mere om natten - han lå vågen og tænkte på hans elektronik i til løfteraketten og kapslen...på alt det fede det ville give at se live TV fra separationen af kapslen oppe i stratosfæren...

Morten Olsen som er holdets værktøjsmager, Thomas og jeg selv satte dagen før den 96 kg tunge grafitklods op i en drejebænk og begyndte bearbejdningen af den sidste del af HEAT 1X´s brændkammer - dysen.
Grafitten er kun til en del af dysen - en varmebestandig indsats. Unden om den kommer en stålkappe som tager de mekaniske krafter og holder indsatsen på plads.

Thomas var altså med der - og det forstyrede nok også nattesøvnen.

Suborbitals egen drejebænk kan ikke klare opgaven så maskinen på billedet er venligst stillet til rådighed af Københavns tekniske Skole på Tuborgvej.

Hvis nogen fra f.eks. Dansk Amatør Raket Klub - der har prøvet at dreje raketdyser ser nedenstående dyseindsat vil det med "ikke helt normale her ud på Refshaleøen" sikkert give mening. For det er godt nok lidt et skridt i forhold til en ø 16 mm kværk som man plejer at bruge...DARK opfandt det her - udviklede det fra bunden helt tilbage i 80érne. Tak og stor kredit til Michael Milling Madsen. Uden grafitdyser ingen hybridraketter.





Foto: Thomas Scherrer

Den er 390 mm i diameter og får en dysekværk på 210 mm. Kværken er det smalleste sted i den 30 / 15 graders laval dyse der omdanner tryk og varme i forbrændingsgasserne til fart.

Vi har valgt at øge trykket i HEAT lidt i forhold til HATV så vi nu kører med 20 bar i tanken og 15 bar i kammeret - fordi trykprøvninger har vis vi kan gøre det og for at få lidt højere specifik impuls. Det er raketingeniørernes udtryk for den udstrømningshastighed som brændgassen får efter passage af dysen.

Ved 15 bar vil HEAT 1X yde 67000 newton trykkraft svarende til tæt på 6.7 ton.

Nytårsbudskabet her fra Horisontal Assembly Building HAB er at der er fuld tryk på og vi har det skønt. Det er en særlig følelse at vide men står med noget helt specielt og at vi om kun seks måneder skal i luften med det raketskib som vi har sat i verden.

Jeg behøver ikke champagne i overmorgen for at opleve en berusende følelse. Der er nu kun 38 dage 19 timer og 53 minutter til "Ignition !"

Tik tak tik tak tik tak....

Godt nytår til vores læsere på ing.dk.

Peter Madsen



30. dec 2009 kl 22:58

Jørgen Abelsen

Og godt nytår til jer!

Det er vanvittig herlig og spændende læsning, bedre end nogen (forhåbentlig ikke kriminal)roman ;o)

Så meget mere vitalt og dansk end ham dersens milliotemlinæren. der med en banal chartertur og en stor pose penge prøver at købe sig til æren.
Uanset - tilfalder den jer!

Jørgen Abelsen


31. dec 2009 kl 09:22

Rasmus Elmelund Nielsen

Re: Og godt nytår til jer!

Det ser godt nok voldsomt ud med det emne i drejebænken.
Må jeg spørge hvor i skaffer grafit i den dimension fra? Det ligner en af stavene til en ovn på et jernværk?

R


31. dec 2009 kl 10:18

avatar

Peter Andersen

Re: Re: Og godt nytår til jer!


Må jeg spørge hvor i skaffer grafit i den dimension fra? Det ligner en af stavene til en ovn på et jernværk?

R

Jeg tror de har pelset en kæmpeblyant :-)


31. dec 2009 kl 10:38

Kurt Birk

Re: Og godt nytår til jer!

Ja, Godt Nytår og al mulig held og lykke med projektet.


01. jan 2010 kl 15:39

Martin Peschardt Olesen

Godt gået og godt nytår til Jer

Selv med det I har nået nu, er I nået langt.
Håber at høre mere til, hvordan man kan komme til test.
Martin


03. jan 2010 kl 00:50

Jeppe Nielsen

Hvad koster sådan en raketdyse?

Tænkte på hvad sådan en raketdyse koster, og hvor længe den holder?


03. jan 2010 kl 02:17

Søren Lund

Re: Og godt nytår til jer!

Jeg behøver ikke champagne i overmorgen for at opleve en berusende følelse. Der er nu kun 38 dage 19 timer og 53 minutter til "Ignition !"

Fyrede i heller ingen raketter af ?

;-)


03. jan 2010 kl 02:29

avatar

Thomas Scherrer

Re: Hvad koster sådan en raketdyse?

>Fyrede i heller ingen raketter af ?

Jeg gjorde :-)

-----------

Hej Jeppe,
Der er vel for 8000 kr grafit i sådan en dysse,
samt et par dages beregninger og tegninger,
samt 1-2 dages fremstilling og skafning af specielle værktøjer, derefter 2-3 dages setup og drejning, og 1-2 dages efter montering.
jeg tør ikke tænke på hvor meget oprydring og rengøring vi har i morgen.

Vi kan som altid takke vores sponsore store som små, samt en masse frivillig og gratis arbejdskraft for at det kan lade sig gøre at lave dette vidunderlige projekt. Så hold jer endelig ikke tilbage, jo mere i gir, jo hårdere vil vi arbejde for at bevise at det er det hele værd.

---------------

Til Martin angående test, det har altid været sådan
at sponsore kan blive inviteret med til test (hint) hvis det kan gøres sikkert og let og uden at belaste holdet eller forsinke testen, vi har prøvet at have både TV og flere hundrede folk til test, samt vi har "hyret" folk der er specialister i sikkerhed og publikum. Så vi er gearet til det. Det er stadig lidt en hemlighed hvad vi har i ærmet i år til jer, samt jeg har ikke med PR at gøre, så ups.


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Debatterede
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.