Ny ledning til 1,5 milliarder skal forsyne os med russisk gas
Energinet.dk planlægger at dublere gasledningen ned gennem Jylland, så Danmark kan importere gas fra Tyskland, når felterne i Nordsøen løber tør.
Den nye kompressorstation på gasledningen til Tyskland bliver omtrent lige så stor som den nuværende station i Ellund. (Foto fra VVM-materialet)
Læs også
Læs mere om
Dokumentation
En ny gasledning på til en pris af 1,5 milliarder kroner skal sikre gas til de danske kraftvarmeværker og private fyr.
Den nye ledning på 94 kilometer skal dublere den ledning, der allerede i dag løber fra Egtved ved Vejle til den tyske grænse. Der bliver tale om et 30-tommer-rør (75 cm i diameter) og en maksimal kapacitet på 700.000 kubikmeter per time. Der skal et sted på strækningen bygges en kompressorstation.
Gasledningen bliver nødvendig, når de danske gasfelter i Nordsøen løber tør i løbet af de kommende år. Så skal vi til at importere naturgas, og det skal den nye ledning gøre muligt.
»Vi skal opgradere rørsystemet fra Tyskland, så det kan håndtere større mængder end i dag,« fortæller gasmarkedschef Torben Brabo, Energinet.dk.
Færdig samtidig med Nord Stream
Gassen vil ud over Tyskland komme fra Holland, Norge og ikke mindst Rusland, der er verdens største producent af naturgas.
Der bliver mulighed for at importere mere russisk gas, når den nye Nord Stream efter planen er færdig i 2013. Det er samtidig med, at gasledningen gennem Jylland skal være færdig.
Danmark har ifølge de nuværende prognoser tilstrækkeligt med naturgas til at forsyne det danske marked frem til 2020. Svenskerne får dog også gas gennem Danmark, og når deres forbrug regnes med, rækker den danske produktion kun til 2016. Så skal vi til at importere.
VVM-undersøgelse er i gang
Danmark har sammen med Sverige søgt om hjælp fra EU-støtte til den kommende gasledning i Jylland. Torben Brabo forventer, at støtten på op til 50 procent af det ansøgte beløb på 1,2 milliarder kroner går igennem, og at Danmark får svar først i det nye år.
Den første fase, der skal føre til, at gasledningen bliver VVM-godkendt, er allerede i gang.





