Ingeniørvirksomheder: Vi har nået bunden
Efter det værste år i mands minde øjner hver anden af de ingeniørtunge virksomheder fremgang i økonomien i 2010. Lavkonjunkturen har sat produktionen flere år tilbage, og selv om der er tegn på bedring, har vi ikke set de sidste fyringer, spår bankøkonom.
Læs også
En forsigtig optimisme melder sig nu hos de danske ingeniørvirksomheder efter et år, hvor de fleste uden vemod vil pille den gamle kalender ned og kyle den i skraldebøtten. Hver anden af de ingeniørtunge virksomheder tror på, at bunden er nået, og at deres økonomiske situation bliver bedre i 2010. Kun 11 procent frygter, at den bliver værre.
Men udgangspunktet er også rigtig skidt. Turen ned ad bakken begyndte allerede sidste år, men i år har krisen for alvor fået fart på og sendt hovedparten af de ingeniørtunge danske virksomheder med lavkonjunkturen nedad.
Rent ud sagt har 2009 været et rigtigt møgår. Økonomien i hver anden ingeniørtung virksomhed er i dag værre end på samme tid sidste år. Hos 13 procent står det 'meget dårligere' til, mens 40 procent blot melder, at de har det 'dårligere'. Til sammenligning var det i 2008 kun 20 procent af virksomhederne, som måtte trækkes med en dårligere økonomi end året før.
Det dystre økonomiske signalement fremgår af Ingeniørens og IDAs Konjunkturanalyse 2009, som dermed slår endegyldigt fast, at afmatningen og nedturen ikke bare var en kold brise, der sidste år kølede et overophedet marked af, men en voldsom storm, der er fejet hen over virksomhederne med alvorlige ødelæggelser til følge.
Omsætningen faldt 25 procent
Ifølge cheføkonom i Danske Bank Steen Bocian er ingeniørvirksomhedernes vurdering helt i tråd med den aktuelle økonomiske situation lige nu:
»Det år, der er gået, er det værste i mands minde. Og 'mands minde' skal forstås bogstaveligt, for vi skal tilbage til 1930'erne for at opleve noget lignende. Så det er væsentligt værre end sidste år. Det er der slet ingen tvivl om,« siger han.
Develco, der udvikler elektronik og indlejret software for store industrivirksomheder, kan nikke genkendende til billedet. Virksomheden afleverede sit bedste regnskab nogensinde i sommeren 2008, men så vendte det, fortæller adm. direktør Kresten Nørgaard:
»Verden gik af lave i sidste halvdel af 2008. Lige før sommerferien fornemmede jeg en nedbremsning - og i dag er det dårlige tider i branchen. Vores omsætning i 2008-09 er faldet med 25 procent, og resultatet blev negativt for første gang i mange, mange år,« siger han.
Produktionen sat fire år tilbage
Steen Bocian peger på, at nedturen kan aflæses sort på hvidt i vores bruttonationalprodukt, der har taget et gevaldigt dyk i løbet af det seneste år. Således meldte Danmarks Statistik i > andet kvartal i år om et fald i bruttonationalproduktet på 7,2 procent sammenlignet med andet kvartal 2008. For eksempel eksporterede alle danske virksomheder i andet kvartal 2008 for 208 mia. kroner, mens tallet var nede på 180 mia. kroner på samme tid i 2009.
»Det markante fald i bruttonationalproduktet er bare et lille tegn på, at den økonomiske krise eksploderede i løbet af efteråret sidste år,« siger Steen Bocian.
Ifølge cheføkonomen er industrien produktionsmæssigt sendt tilbage til 2005-niveauet. Dengang gik det sådan set ret godt, men fordi produktionen erfaringsmæssigt bliver én til to procent mere effektiv pr. år, har vi balladen:
»Hvis vi produktionsmæssigt er tilbage i 2005, så skal virksomhederne i realiteten spare otte procent af de medarbejdere væk, som de har ansat i øjeblikket,« lyder forklaringen.
Det er en af årsagerne til, at Steen Bocian forventer, at virksomhederne vil fortsætte med at fyre medarbejdere i 2010, selv om der er tegn på, at krisen begynder at vende for eksempel i USA og Asien samt hos vores største handelspartner, Tyskland.
Moderat optimisme
Virksomhederne har tilsyneladende også aflæst tegnene, for på trods af de dårlige resultater i år, forventer halvdelen, at det nu går den rigtige vej. I hvert fald tilkendegiver 48 procent, at de forventer, at virksomhedens økonomi bliver 'bedre' i 2010. For et år siden turde kun 39 procent tro på fremgang i 2009.
Dermed ikke være sagt, at de er jubeloptimister. Det er stadigvæk kun tre procent, der tør tro på, at det bliver 'meget bedre'.
Det er der nu heller ikke meget, der tyder på i øjeblikket, men den moderate optimisme er helt klart på sin plads, påpeger Steen Bocian. I løbet af 2009 har bankerne nemlig fået det bedre, og det smitter af på erhvervslivet:
»Banksektoren er en del af virksomhedernes infrastruktur i form af lån og kapital, så når bankerne får det bedre, giver det virksomhederne bedre muligheder, og derfor forventer vi vækst over de kommende år.«
IDA-formand Lars Bytoft mener også, at de har grund til en vis optimisme:
»Det er jo logik for burhøns. Når virksomhederne og samfundet har fået så mange økonomiske tæv, så kan det næsten kun blive bedre. Det kommer til at gå langsomt, og vi skal vænne os til, at vi ikke længere kan vækste med 12 procent hvert år. Det bliver snarere tre-fire procent, men hvis bare det kan give en vækst i BNP, så er godt,« siger Lars Bytoft.
Selv om økonomien i hovedparten af ingeniørvirksomhederne er uændret eller værre i dag end sidste år, kom en femtedel af virksomhederne ud af 2009 med en bedre økonomi end i 2008 - lavkonjunktur eller ej.





