Danske rådgivningsfirmaer hjælper ulandene

Af Mette Buck Jensen, Michael Tornsberg, fredag 18. dec 2009 kl. 00:45

Det er ikke kun i Danmark, danske firmaer er med til at arbejde for at sikre biodiversiteten. Flere af de danske rådgivningsfirmaer er også involveret i projekter i ulandene.

Niras har eksempelvis siden 2003 været med i et projekt omkring Okavango-deltaet i Botswana. Deltaet ligger i Kalahari-ørkenen, hvor Okavango-floden løber ud og danner en stor grøn oase. Området har stor betydning for det lokale dyreliv, men vandforsyningen trues af flere afrikanske landes planer om at opdæmme Okavango-flodens vand og lede det ud til landbrugsområder.

Niras har derfor været med til at undersøge vandets bevægelser og konsekvenserne af en ændret udnyttelse af Okavango-floden. Undersøgelserne er udmundet i en forvaltningsplan for området.

Også Grontmij | Carl Bro er med i projekter for biodiversitet flere steder i verden. De sidste tre år har firmaet blandt andet været involveret i et projekt i Malaysia, der skal styrke myndighederne i deres forvaltning af landets naturressourcer, og i Laos er man med til at hjælpe myndighederne med at udføre integreret miljøplanlægning og indføre internationale standarder for miljøvurdering.