Fortegnsfejl i multimedieskatten

Af Poul-Henning Kamp,  tirsdag 08. dec 2009 kl. 13:31

Efter at have tænkt noget over tingene, er jeg nået til den konklusion at der er en fortegnsfejl i multimedieskatten et sted.

Helt firkantet rammer multimedieskatten de medarbejdere der kan udføre noget af deres arbejde, uden at transportere deres copus delicti ind på arbejdsgiverens addresse.

Vi har trængsel på vejene, mylder i togene og for stort fossilt energiforbrug til transport og multimedieskatten skubber den forkerte vej på alle tre:

Multimedieskatte rammer præcis de medarbejdere der tager laptoppen eller mobilen med hjem og derved giver næringslivet en mulighed for at reagere agilt og prompte uden for kontorets lukketid, uden at forlade ungerne og uden at slide på den offentlige trafik-infrstruktur.

Det siger sig selv at folk i produktionen ikke kan tage arbejdet med hjem, så lad os med det samme se bort fra medarbejdere der går med personlige værnemidler, sikkerhedsbriller, høreværn og den slags.

Ligeledes kan Jens Fup, Overbetjent (1. grad) Thormodsen eller Dørmanden på Hotel Admiral heller ikke tage arbejdet med hjem, så alle der udfører deres arbejde i en egentlig arbejdsgiver betalt uniform er også udenfor.

For de resterende medarbejdere, er det klart i samfundets interesse at medarbejderen kan arbejde hjemme fra, f.eks hvis der er harmonikasammenstød, uvejr eller blot en unge der er nået til virus nummer 522 fra børnehavens omfattende samling.

For at anspore virksomhederne hertil, ville det være helt retfærdigt at pålægge dem en skat, 3000 kr/år lyder som et rimeligt sted at starte, prisen på en bærbar og et mobilabbonement taget i betragtning, for hver af de medarbejdere, de ikke har givet muligheden for at arbejde hjemmefra.

Men det er ikke det multimedieskatten gør.

Multimedieskatten rammer derimod de agile og omstillingsparate medarbejdere, istedet for det kontrære og bagstræberiske arbejdsgivere.

Der simpelthen være en fortegnsfejl et sted i lovens forarbejder.

Kan vi lige få en medarbejder fra rigsrevisionen ind over med en rød blyant ?

Meget gerne hjemmefra sofaen...

phk



08. dec 2009 kl 14:36

Bjarke Mønnike

Det er vist....

.....længe siden du har været på en arbejdsplads hvor personlige værnemidler er påbudte.

Det er længe siden at stenøkserne er kasserede disse steder.


08. dec 2009 kl 14:42

avatar

Poul-Henning Kamp

Re: Det er vist....

.....længe siden du har været på en arbejdsplads hvor personlige værnemidler er påbudte.

Nej, jeg var på genbrugspladsen for en uge siden, der havde de både kemihandsker og sikkerhedsfodtøj på.

300meter herfra kravler nogle tømresvende rundt på et tag, iført sikkerhedsfodtøj.

Skolebussen føres af en dame med ørepropper, om de ligefrem er påbudte ved jeg dog ikke.

Poul-Henning


08. dec 2009 kl 14:44

Mogens Kjær

Vejrmøller

Det nytter ikke at argumentere mod mm-skatten. Den er opfundet fordi nogle politikere tror at de således tilgodeser "dem med uniformer eller personlige værnemidler"'s misundelse (Så kan de lære det de s*ide funktionærer.)

Det eneste der kan få den afskaffet er, hvis der kommer nogle motorveje eller lignende på bordet under en sen natteforhandling.

PS. Det gør selvfølgelig ikke din ide dårlig. Man kunne evt både indkræve mm-skat OG manglede mulighed for hjemmearbejde. Så går det ikke ud over statskassen.


08. dec 2009 kl 14:44

avatar

Peter Warholm


08. dec 2009 kl 15:04

Jørgen Hansen

Re: Det er vist....

Kære Poul-Henning
MM skatten er opfundet for at fylde penge i statskassen, så fortegnet er rigtigt.


08. dec 2009 kl 15:24

Claus Nielsen

Re: Re: Det er vist....

Netop derfor fejler den gevaldigt.
Der bruges lige nu rigtig mange arbejdstimer rundt omkring i DK på at overveje hvordan man kan omgå multimedieskatten.
I de offentlige virksomheder er det direkte et tab.

Dertil kommer de ressourcer der skal bruges til administration, som Skat med vilje vist har gjort tung og arbejdskrævende. Igen noget der også rammer offentlige virksomheder = tab.

For private virksomheder vil skatten betyde er voldsomt øget pres i retning af at de ansatte vil have så mange firmabetalte mulimediegoder som de kan, så de i det mindste ikke taber penge på skatten.

Så nu kan en virksomhed ikke længere nøjes med at stille en telefon til rådighed for deres medarbejdere i forventning om at den medfølgende telefonregning primært kommer til at dække firmarelaterede opkald.

Medarbejderne vil kræve fri telefon, samt mindst 1 ekstra gode (såsom internetforbindelse) for at komme op på et niveau, hvor de ikke taber penge af skatten.

Dertil kommer de samme tab for private virksomheder som ovenfor nævnt for offentlige virksomheder, hvilket giver øgede udgifter, forringet konkurrenceevne og derved tab.

Idioti.


08. dec 2009 kl 15:24

avatar

Morten Fordsmand

Nu er der jo en lille detalje ved beskatningen

Af hjemmearbejde:
Det er kropumuligt for skattevæsnet at gætte hvor mange dage hjemmearbejdere ikke transporterer sig til arbejdet, hvilket let kan give et væsentligt større fradrag end de sølle 3000 pa.

(og før skattefar griber mig, så har jeg desværre ikke den mulighed)


08. dec 2009 kl 15:36

Claus Madsen

Apropos fortegn

Jeg har en privat PC derhjemme som jeg ofte bruger til arbejde. Kan jeg trække det fra?


08. dec 2009 kl 15:55

avatar

Poul-Henning Kamp

Re: Apropos fortegn

Jeg har en privat PC derhjemme som jeg ofte bruger til arbejde. Kan jeg trække det fra?

Så vidt jeg ved: nej.

Check skat.dk's hjemmeside.

Poul-Henning


08. dec 2009 kl 16:02

John Johansen

Re: Apropos fortegn

Jeg har en privat PC derhjemme som jeg ofte bruger til arbejde. Kan jeg trække det fra?
Pas nu på, Claus!
Du får jo løn for dit arbejde (håber jeg da), så skat skal nok finde ud af, at du også skal betale skat af din hjemme-PC! ;-)


08. dec 2009 kl 16:05

Svend Ferdinandsen

Re: Re: Apropos fortegn

Eller hvis man bliver ringet op fra arbejdet på sin private telefon, skal man så have 3000kr?
Se det ville give noget balance i tingene.


08. dec 2009 kl 16:33

Bjarke Mønnike

Re: Re: Re: Apropos fortegn

Så var der andre boller på suppen dengang alle skulle lære Comal 80 og Fortran i skoler, gymnasier og Teknika. Der kunne man som underviser trække alle udgifter man anvendte til data hjemmeudstyr fra i skat,,,forudsat at man købte Commodore 64 med Comalklods indbygget eller ICL Comet... der anvendte floppydiske, hvabehwa!......uanset om man underviste i datalære. Skatteminister var Mogens lykketoft :-)

Så jeg tager den "gode" Kristian Jensen som et eksempel på, at ungdommen er fordærvet og ej står til at redde :-)

Read my lips no more taxes ( de mere kvikke ved at Tax dækker skat og afgifter)

Åh disse tider....Naversangen :-)


08. dec 2009 kl 16:58

Leif Petersen

Re: Re: Re: Re: Apropos fortegn

Hujende sindssygt. Vore montørere er begyndt at lægge telefonen, når de tager fra arbejde, hvilket så vil sige, at hvis kunden har et nedbrud uden for vores åbningstid, er det bare ærgerligt, indtil næste morgen. Hidtil har der været forståelse for problemet, men ikke for skatten. Der skal åbenbart tjenes, og så må det koste, hvad det koste vil.


08. dec 2009 kl 18:28

Simon Kongsted Hansen

Enkeltmandsfirma

Hr. PHK,
Hvordan står det med mm-skat når man som du har firma i privaten. Har man så pc, mv. tilrådighed? Eller låser du simpelthen døren til kontoret kl. 16.00? ;-)

//Simon


08. dec 2009 kl 18:30

Frithiof Andreas Jensen

Nøh - det er det sædvanlige:

Der må simpelthen være en fortegnsfejl et sted i lovens forarbejder.

Når nok mennesker har indrettet sig på samme måde bliver de et for fristende mål - med multimedieskatten har Staten endda selv formået at samle flokken før man smider "granaten" i midten. Der kommer mere af samme skuffe.


08. dec 2009 kl 18:57

Erik Christensen

Re: Enkeltmandsfirma

Hr. PHK,
Hvordan står det med mm-skat når man som du har firma i privaten. Har man så pc, mv. tilrådighed? Eller låser du simpelthen døren til kontoret kl. 16.00? ;-)

//Simon

Jeg ved ikke om man som selvstændig erhversdrivende efter de kommende regler kan nøjes med at blive beskattet af kr. 3000

Men førhen er man blevet fuld beskattet af det faktiske beløb efter en "formodningsregel" der siger at hvis man har udstyret tilgængeligt i privaten, bruger man det også privat

Man vil alså slippe meget billigere med de nye regler hvis det også gælder SE'ere

Jeg har valgt ikke at bruge firmaet's grej privat, har selvfølgelig selv betalt det jeg bruger hjemme, jeg tillader mig dog at synche min bærbare med netværket på arbejde, måske burde jeg beskattes af herlighedsværdien af egen synch? :-)

- nej det kommer vel også skattevæsenet til gode at jeg roder med tilbud og regnskab derhjemme

En af mine ærede Konkurrenter blev knaldet af skattevæsenet for at bruge sit IT grej hjemme, det blev ret dyrt...


08. dec 2009 kl 19:21

Bjarke Mønnike

Re: Re: Enkeltmandsfirma

Hvis man bliver "knaldet" for at anvende sit grej til private formål, betyder det så et farvel til Phoggen?

:-D


08. dec 2009 kl 19:28

avatar

Poul-Henning Kamp

Re: Enkeltmandsfirma

Hr. PHK,
Hvordan står det med mm-skat når man som du har firma i privaten. Har man så pc, mv. tilrådighed? Eller låser du simpelthen døren til kontoret kl. 16.00? ;-)

Ifølge skats pjece er det vist ikke nok, hvis du glemmer at slukke det trådløsenet bag den låste dør skal du betale mm skat.

Jeg gør mig ingen forstillinger om at kunne adskille firma og privatbrug i et omfang der kan tilfredsstille skat.

Poul-Henning


08. dec 2009 kl 20:01

Brian Jacobsen

SKAT, AK ja nogle tåber til politikere...

Ja er helt enig med PHK.
Skat er kun til at genere og skabe en skævvridning, lavet af nogle tåber til politikere, ellere rettere Deres embedsfolk...

Men tryk avler jo modtryk - så nu kan jeg kun vente på at nogle kloge hoveder finder en smutvej et andet sted i skattelovgivningen, så vi kan sørge for at få udlignet de kr 3000 som vi fleksible folk skal straffes med...


08. dec 2009 kl 20:44

Erik Christensen

Re: Re: Enkeltmandsfirma


Jeg gør mig ingen forstillinger om at kunne adskille firma og privatbrug i et omfang der kan tilfredsstille skat.
Poul-Henning

Nej men du kan så glæde dig over at du formodentlig slipper lidt billigere fremover hvis altså MM skatten også gælder for SE'ere

Man burde vel egentlig glæde sig over at lønmodtagere og SE'ere endeligt bliver ligestillet skattemæssigt ang. privat brug af IT

En meget vred lønmodtager til Skat: jamen jeg bruger slet ikke grejet privat! - fat det dog!

En småfnisende SE'er: held og lykke med det..

..og så er netto kr. 1500-1700 altså heller ikke et særligt stort beløb hvis man har bredbånd, telefon og IT udstyr - hertil kommer selvfølgelig aftalt nedgang i løn for lønmodtagere kontra nedgang i profit for SE'ere, men i begge tilfælde vel ca. halvdelen af IT udstyrets værdi


08. dec 2009 kl 20:58

avatar

Tine Andersen

Re: SKAT, AK ja nogle tåber til politikere...

Hvis man driver firma hjemmefra- er det nemmest at leje et rum hos naboen, hvis man vil trække noget som helst fra.

Da jeg i sin tid spurte Skat (der er nogen år siden), var reglerne at rummet absolut kun måtte bruges til firmaet, og man måtte ikke så meget som stille et par sutsko i det, da det så defineredes som værende i brug til private formål!
Edb-udstyr kan man også opgive at trække fra: Det kan jo bruges privat.

Jeg har arbejdet hjemmefra i et lille årstid med en arbejdsgiverbetalt telefonlinie- der var reglerne således, at hvis jeg brugte den telefon privat- ville jeg skulle erlægge 3000 kr ved kasse 1.

Jeg må indrømme- at jeg har lidt svært ved at se problemet med multimedieskatten, men jeg har så heller aldrig haft andet udstyr, som arbejdsgiveren stillede til rådighed. (nå jo en stationær pc- men min egen var bedre, og jeg stillede selv skærm til rådighed og netværk. Så min arbejdsgiver betalte for en switchbox- så kunne jeg surfe med god samvittighed i stille perioder).

Og ærlig talt. skat af 3000 kr? Jeg betaler betydeligt mere i "grønne afgifter" om året- og de rammer alle... :-C Og skævt, da nogen af os forholdmæssigt erlægger mere af indkomsten...

Mvh
Tine


08. dec 2009 kl 21:17

Christoffer Hansson

overskud

Jeg er helt og aldeles modstander af mm-skatten. Jeg skal selv betale den, på trods af at jeg kun bruger min arbejds-laptop til arbejde (udover lidt privat surfning i arbejdstiden...).

Dog vil jeg sige at med den nye grønne check samt skattelettelser, så kommer jeg jo ud af 2010 med flere penge end 2009. Og det vil jeg tro gælder for de fleste læsere her på ing.dk.

Men derfor virker det stadigvæk bare så langt ude at fleksibilitet på arbejdsmarkedet skal straffes.


08. dec 2009 kl 21:33

Thomas Ehler

Apropos forkert fortegn - Det er værre end som så


Dog vil jeg sige at med den nye grønne check samt skattelettelser, så kommer jeg jo ud af 2010 med flere penge end 2009...

Faktisk tror jeg at de kommer til at TABE penge på mutimedieskatten:

Ude i de private virksomheder får medarbejdere på stribe i disse dage tilbud om at købe ting og sager, primært IT, betalt med en lønnedgang.
Det kan man jo lige så godt nu hvor man ikke kan slippe uden om...)

Eksempel:

En medarbejder får et tilbud om at købe den nye I-Phone 3GS (markedspris ca. 6500) og en Bærbar (markedspris 6500). I alt 13.000.
Han betaler med en brutto lønnedgang på 6000 om året i tre år. Heraf skulle han have betalt de 3600 i skat, så det koster ham ialt 2400*3=7200

Reelt har firmaet så, efter køb af udstyret, tjent 18.000-13000= 5000,-,
Medarbejderen har sparet ca. 13000–7200= 5800.-

Skattefar har til gengæld, over de tre år, sat 18000*60% =10.800 over styr i tabte skatteindtægter.
Eller svarende til hvad multimedie skatten indbringer for ca. 3 personer…


08. dec 2009 kl 21:53

Frithiof Andreas Jensen

Re: Re: SKAT, AK ja nogle tåber til politikere...

Og ærlig talt. skat af 3000 kr?

Til at begynde med ... når er skat først er indført bliver den ikke mindre!


08. dec 2009 kl 21:54

avatar

Christian E. Lysel

Multimedieskatte rammer præcis de ....

PHK,

Multimedieskatte rammer præcis de medarbejdere der tager laptoppen eller mobilen med hjem og derved giver næringslivet en mulighed for at reagere agilt og prompte uden for kontorets lukketid, uden at forlade ungerne og uden at slide på den offentlige trafik-infrstruktur.

Gætter på mange skal til at lave projektarbejde.

Kik på side 9 i http://www.skat.dk/getFile.asp...2010


08. dec 2009 kl 21:55

Michel Berggren

Re: Apropos fortegn

Jeg har en privat PC derhjemme som jeg ofte bruger til arbejde. Kan jeg trække det fra?

Uhauha, pas på skat ikke finder ud af det ! Du risikerer at blive beskattet af værdien af manglende transportomkostninger - se blot denne dokumentar :

www.danskefilm.dk/film/131.htm...html

;-)

M


08. dec 2009 kl 22:45

John Johansen

Re: Apropos fortegn

Jeg har en privat PC derhjemme som jeg ofte bruger til arbejde. Kan jeg trække det fra?

Uhauha, pas på skat ikke finder ud af det ! Du risikerer at blive beskattet af værdien af manglende transportomkostninger - se blot denne dokumentar :

www.danskefilm.dk/film/131.htm...html

;-)

M
http://ing.dk/artikel/104737-f...4828


08. dec 2009 kl 22:54

Michel Berggren

Re: Re: Apropos fortegn

Åh, jo, så den godt nok, men du havde glemt de sparede transportomkostninger ved at arbejde hjemme - den slags skal naturligvis også beskattes ;-)

M


09. dec 2009 kl 07:29

Uffe Merrild

Tosset idé

Kan vi ikke allesammen bare arbejde det mindre, og gå 3000kr ned i topskatten, så vi da i det mindste ikke betaler mere i skat næste år end i år? :-)

Jeg tror bare jeg sætter mit befordringsfradrag op med 3000kr, så udligner det jo sig selv.


09. dec 2009 kl 12:20

Peter Risgaard Hansen

Kreative kræfter

det værste ved MM skatten er nok den mængde ressourcer der nu bruges på at enten brokke isg over den, eller finde på finurlige måder at undgå den.
Mit forslag er at min arbejdsgiver lejer mit kontor derhjemme, for en årlig leje, der modgåes af en lønnedgang, derved neutralt for begge, oså mht skat. Det er jo ikke skattepligtigt at bruge en PC, tlf og internetforbindelse der er installeret på arbejdsgivers lejemål, heller ikke udenfor arbejdstid, og mht til privat brug af mobil, vil det ikke være muligt for arbejdsgiver at kontrollere om man har brugt fimamobilen, udenfor kontoret eller ej.


09. dec 2009 kl 13:17

Knud Andreasen

Mindelser om fælleskørsel

Da oliekrisen i 70-erne havde sendt brændstofprisen til himmels fandt en del af dem som kørte langt i bil hver dag ud af at samle sig i færre biler og at dele kørselsudgiften.
Skat stillede ved mødestederne langs motorvejene og noterede de 'svindlere' som ikke kørte, selv om de trak kørselsudgifter fra.
Det fik en del biler tilbage i køen på motorvejen, og olieforbruget kom igen op hvor det skulle være. Godt så.

Det tog nogen tid før skatteministeren opdagede, formentlig ved et tip fra en støttepædagog, at det ville være bedre for samfundet at belønne disse mennesker som ulejligede sig med at spare på CO2-udslip i stedet for at straffe dem.
Det med fortegn er altid et stort problem.


09. dec 2009 kl 13:41

Jesper Søgaard

må ikke bruges privat

Jeg har mobil og telefon på arbejdet og har med vilje sagt nej tak til bredbånd, da jeg gerne vil adskille arbejde og fritid. Den telefon og den bærbar jeg har til rådighed har jeg skrevet under på at jeg ikke bruger til andet end arbejde. Hvis man har sådan en aftale må man da kunne undgå skatten?


09. dec 2009 kl 16:48

Mogens Kjær

Re: må ikke bruges privat

Jeg har mobil og telefon på arbejdet og har med vilje sagt nej tak til bredbånd, da jeg gerne vil adskille arbejde og fritid. Den telefon og den bærbar jeg har til rådighed har jeg skrevet under på at jeg ikke bruger til andet end arbejde. Hvis man har sådan en aftale må man da kunne undgå skatten?

Javist, såfremt du ikke tager noget af det med hjem. Nogensinde.


09. dec 2009 kl 17:09

Henrik Hansen

Re: må ikke bruges privat

Jeg har mobil og telefon på arbejdet og har med vilje sagt nej tak til bredbånd, da jeg gerne vil adskille arbejde og fritid. Den telefon og den bærbar jeg har til rådighed har jeg skrevet under på at jeg ikke bruger til andet end arbejde. Hvis man har sådan en aftale må man da kunne undgå skatten?

Vi har i firmaet fået besked på, at hvis der udfyldes en tro- og loveerklæring på at mobiltelefonen IKKE anvendes til private opkald, så slipper man for multimedieskatten, men samtidig vil et privatopkald i arbejdstiden på mobiltelefonen udløse fuld beskatning.

/Henrik


09. dec 2009 kl 17:21

Henrik Mikael Kristensen

Re: Re: Apropos fortegn

Gad vide om der findes en gammel dansk film der kan besvare følgende (dyb indånding):

Hvis man betaler privatabonnement for en særlig internetforbindelse bestående af mange dele, fordi ADSL'en ikke befinder sig på brugeradressen (der kan ikke leveres fra udbydere), men transporteres via wifi til privat bopæl, som iøvrigt også er virksomhedens lokation, bliver man så også beskattet hvis enkelte dele af forbindelsen er købt gennem virksomhed, f.eks. PSU'en til routeren, to wififorstærkere købt fra Danbit for 5 år siden, 10 meter kabel og nogle stik som der ikke blev betalt moms på?

(Den skal nok lige læses et par gange)


09. dec 2009 kl 17:36

Preben Rose

Re: Re: må ikke bruges privat

Tjahh, for nogle (uden det store mm-forbrug) vil det sikkert kunne betale sig, at købe den bærbare privat, for derefter at få lov til at bruge den på arbejdet.
Man forrenter sin PC med skatteværdien af 3000 kr, hvilket ikke er så galt endda. Kan man forhandle sig frem til et eller andet gode (kompensation), der ikke er mm-forbundet er forretningen jo rigtig fin. ;0)


09. dec 2009 kl 18:08

Bjarke Mønnike

Afgifts ideer

Når man se udspil af den art vi har kommenteret i denne tråd, kan man spekulere hvad det næste bliver af afgiftskrumspring hvis man vil undgå at hæve skatten.

Afgift på bilens fjerde hjul
Grøn bølge afgift.
Højresvingsafgift.
Jeansafgift.
Entreafgift i kirker.
Arbejdstøjs afgift.
Mailafgift
Medlemsafgift for folketingets medlemmer.
Personlig vægtafgift.
Fridagsafgift
livremsafgift


09. dec 2009 kl 19:46

Erik Christensen

Re: Afgifts ideer

Tjae - vi har jo allerede lejeværdi af egen bolig, så hvorfor ikke Samlejeværdi af egen samlever?

;-)


09. dec 2009 kl 20:20

avatar

Per Michael Jensen

Flere Afgifts ideer

Beskatning af tjenestepistol (med mindre indehaveren kan bevise at han/hun ikke bruger den privat)
Gælder både Politiet og militæret. Princippet kan nemt udvides til at omfatte Hjemmeværnet.


09. dec 2009 kl 20:29

avatar

Per Michael Jensen

Medlemsafgift for folketingets medlemmer.

Hov hov! Den slags krænker et magtfuldt mindretals retsfølelse!

Ministre er undtaget fra beskatning af ministerbilen idet køretøjer med chauffør der er stillet til rådighed af arbejdsgiveren er undtaget for firmabilskatten.

P.s. Mindretallet er Folketingsmedlemmer.


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Debatterede
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.