/energi

Affald skal ind i klimakampen

International affaldsorganisation opfordrer klimaforhandlerne på COP15 til at huske, at affaldsområdet kan bidrage med væsentlige CO2-reduktioner - især i udviklingslandene.

Af Sanne Wittrup, mandag 07. dec 2009 kl. 11:33

Affald er ikke kun et problem – det er del af løsningen, når klimaforandringerne skal begrænses.

Det mener en uafhængig, international affaldsorganisation, Iswa, der torsdag og fredag afholder en international konference i København om Waste and Climate Change.

Præsident for Iswa, Atilio A. Savino fra Argentina forklarer, at der især i udviklingslandene er markante og permanente CO2-reduktioner at finde på affalds-området:

»Affaldsmængderne svulmer, og store dele af husholdningsaffaldet bliver bare smidt på ukontrollerede og ulovlige lossepladser,« siger han.

70 procent på ukontrollerede lossepladser
Ifølge Iswas egne tal sker det for 70 procent af husholdningsaffaldet i ulandene samlet set. I lande som Mexico, Sydafrika og Kina sker det for mellem 50 og 60 procent af husholdningsaffaldet.

I stedet burde man, ifølge Iswa, sortere, genanvende, kompostere, forgasse eller afbrænde affaldet, der dermed bliver gjort til en ressource, som kan hjælpe med at reducere CO2-udslippet i energisektoren.

»Og så er det vigtigt at slå fast, at gevinsterne på affaldsområdet ikke kræver, at vi skal ud og udvikle nye teknologier. De findes allerede,« siger Atilio Savino til ing.dk.

Han tilføjer, at problemet er, at ulandene mangler strategier for deres affald og derfor ikke udnytter det ordentligt. Men at Iswa samarbejder med blandt andre FN-organisationer og den amerikanske udviklingsbank om uddannelsesprogrammer i ulandene om affalds-behandling og –planlægning.

Bedre affaldsbehandling kan give kontante CO2-reduktioner viser tal fra Europa, hvor udslippet af drivhusgasser fra affalds-sektoren er faldet fra 69 millioner ton CO2-ækvivalenter til i 1990 til 32 millioner ton i 2007.

Ifølge Iswas beregninger vil affaldssektoren yderligere kunne hjælpe EU-15-landene med en femtedel af den nødvendige CO2-reduktion, som landene har bundet sig til frem til 2012.

Selvom der er store potentialer i affaldssektoren, så udgør CO2-udslippet fra sektoren globalt set kun en beskeden del – mellem tre og fem procent af det samlede udslip af drivhusgasser, opgjort i 2005.



  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.

Eksterne links om klima
Klimadebat.dk