Hackede emails presser klimadirektør til afgang
Phil Jones træder tilbage som leder af klimaforskningscenteret på University of East Anglia, som er hjemsted for de hackede klima emails, indtil en uafhængig undersøgelse har lavet en undersøgelse.
Den 57-årige Phil Jones træder tilbage som leder af klimaforskningcentet på University of East Anglia.
Læs også
-
Ekspert til Ingeniørens læsere: Lækkede klimamails er ikke forskning
-
Danske klimaforskere i slagsmål - nu foran internationalt publikum
-
Hackede klima-mails: »Forskere bør sige undskyld for bagvaskelse«
Læs mere om
Dokumentation
Phil Jones har bedt rektor Edward Acton på University of East Anglia om at blive fritaget fra jobbet som direktør for universitetes klimaforskninscenter.
Phil Jones er forfatter til nogle af de mest omdiskuterede mails, der er udlagt som tegn på, at nogle forskere har ønsket at forhindre klimaskeptikerne i at komme til orde.
Edward Acton har besluttet at nedsætte en uafhængig kommission, der skal undersøge hele sagen. Han oplyste i går, at der i løbet af få dage vil komme oplysninger om kommissorium, tidsforløb og formanden for kommissionen.
I stedet er Peter Liss, der er forsker i vekselvirkningen mellem verdenshavene og atmosfæren, udpeget som fungerede leder af klimaforskningscenteret.





