Få et gratis link til den nye mobile udgave af Ingeniøren
Få et gratis link til den nye mobile udgave af Ingeniøren
Den aktuelle debat om placeringer af storsygehuse i Danmark har været voldsom og følesladet. Det har været en varm sag i de netop overståede regionsvalg, hvor borgere blandt andet har begået hærværk mod valgplakater, tilsvinet kandidater - selv kandidater fra eget parti - opstillet protestlister, og endda sendt dødstrusler.
I Vestjylland skal sygehusene i Herning og Holstebro sammenlægges til et nyt storsygehus, og der kæmpes indædt om den fremtidige placering i enten byen Aulum eller Gødstrup.
Under debatten op til afstemningen i et stærkt splittet midtjysk Regionsråd i juni 2008 viste politikerne, at et regionsråd minder meget om en børnehave. Som man kan se på videoreferatet fra mødet, måtte formanden til sidst oplæse reglerne for afstemninger i rådet, da flere var sure over forløbet. Et enkelt medlem måtte endda afbryde sit indlæg, da hun nærmest brød grædende sammen! (efter 2 timer og 30 minutter - det er en lang debat)
Jeg kender ikke forholdene godt nok til, at jeg kan vurdere, om det er bedst med en placering i Gødstrup eller Aulum. Jeg kan godt forstå, man er bekymret over, om man kan få ansat læger i Vestjylland og derfor vil placere sygehuset tættere på Herning og endda Århus (det vil sige i Gødstrup).
På den anden side kan jeg også sagtens forstå de pårørende i Vestjylland, der får længere til sygehuset, når de skal besøge de indlagte patienter. Det bliver en stor belastning for mange, og det taler jo så for, at sygehuset skal ligge mere centralt, altså nærmere Holstebro. Regionen skal dog også huske, at man ikke længere arbejder i amter, så hvad betyder "centralt" egentligt; centralt i det gamle Ringkøbing Amt, eller centralt i den vestlige del af Region Midtjylland?
Uanset hvor den bedste placering er, så glemmer langt de fleste i den offentlige debat dog én ting: I dag begynder en behandling ikke på sygehuset, den begynder med akutbilens ankomst!
Folk er af en eller anden grund mest trygge, når de har et sygehus meget tæt på, uanset om lægerne på dette sygehus har ekspertisen til at behandle akutpatienter eller ej. Læger er i dag specialister, hvor der er stor forskel på, om den enkelte læge kan udføre den rette behandling. Det, der virkelig kan slå folk ihjel, er, når man kører til et lille sygehus for så at bruge tid på at finde ud af, at patienten skal videre til et større sygehus med de rette specialister.
I Midtjylland er man endt med vedtage en placering i Gødstrup, og for at give "tryghed" til borgerne længst vest på, har man samtidig besluttet sig for at lave en lille lægebemandet døgn-akutmodtagelse i byen Lemvig.
I dag advarer Overlægeforeningen så om, at denne løsning kan skabe præcedens for nye mini-akutmodtagelser i resten af landet, hvilket er farligt, da en sådan konstruktion formentlig bare giver falsk tryghed og i værste fald vil betyde en forsinkelse af behandlingen af den hårdt tilskadekomne patient. Det er en underminering af Danmarks planer for ny sygehusstruktur, og måske kan det altså koste menneskeliv.
Der er mere på spil, end om lokale borgere kan skimte et sygehus over hækken!
En sommerdag for nogle år tilbage, var noget af min familie i sommerhus. Pludselig falder en ung kvinde besvimet om, og er svær at få kontakt til igen. Da det endelig sker, er hun dybt forvirret og svær at forstå. Handes bedre halvdel kører hende prompte på det nærliggende Næstved sygehus, 8 km væk. Efter 6-7 minutter er hun på skadestuen, og er straks i kyndige lægefaglige hænder.
Sådan da ... Det viser sig nemlig at lægerne på skadestuen har mere lyst til at tale om hedeslag, tømmermænd og væskemangel end de har lyst til at høre på den bedre halvdels forsikringer om at det ikke er tilfældet. Efter en 2-3 timers brok, ender det med at hun får en hjernescanning (så lægerne kan slippe for at høre på den insisterende tone). 45 minutter senere er hun så på operationsbordet på neurokirurgisk afdeling på rigshospitalet, hvor det heldigvis lykkes at hindre hjerneblødningen i at forvolde varige skader.
Nu kan man så spekulere på hvor mange unge mennesker der i snit vil komme ind til den akutte modtagelse i Lemvig på et år. Sikkert ikke mere end et par stykker. Men de vil formentlig alle få den samme "kyndige" omsorg som Næstved sygehus kunne give, blot med den forskel at der næppe er mulighed for en hjernescanning der på stedet.
Så mit spørgsmål til alle jer der forventligt vil begynde at skrive lange jammersange om hvor forfærdeligt langt der er til Gødstrup, må gerne lige fortælle hvor mange permanente hjerneskader i er villige til at betale for at kunne få lappet en triviel skade sammen 20 minutter hurtigere?
...i Herning og bibeholde sygehuset i Lemvig
I dag begynder en behandling ikke på sygehuset, den begynder med akutbilens ankomst!
Man kunne ligesågodt have lagt det nye sygehus i Rom eller Paris :-)
Nu uddannes der læger i både København, Odense og Århus, så ved ikke hvad du mener med nostalgien i KBH.
Hvis man forbedrer det præhospitale beredskab generelt og investerer i et par helikoptere, kan jeg ikke se problemet. Vestjyderne skulle måske også overveje, hvordan Norge/Sverige/Finland fungerer med de endnu længere afstande, der er til hospitaler der uden, at det betyder massedød.
Silkeborg er vel mest effektivt dækket af Skejby
Når akutbilen er optaget af at transportere (undskyld, behandle) en patient på vej til sygehuset, er den optaget i relativt lang tid. Det kan tømme området for akutbiler.
En lille korrektion: Traumecenteret i Århus ligger ikke i Skejby, men på Århus Sygehus (det gamle Kommunehospital).
En lille korrektion: Traumecenteret i Århus ligger ikke i Skejby, men på Århus Sygehus (det gamle Kommunehospital).
Vidste jeg ikke. Planlægges det ikke udflyttet til Skejby? Troede det var meningen, at Århus sygehus helt skulle afvikles, såfremt udbygningsplanerne for Skejby bliver til noget.
Silkeborg er vel mest effektivt dækket af Skejby, så mener ikke den bør indgå. Det er relativt simpelt at etablere et trinbræt/ny station på jernbanen, som løber lige forbi Gødstrupplaceringen.
Jeg er skeptisk overfor evt. uddannelsesmæssige synergieffekter. Selvfølgelig vil der foregå uddannelse og forskning på et hospital af den størrelse, men har svært ved at se, hvordan det skulle indgå sammen med Beklædningshåndværk og Design og Business i Birk.

Klaus Seiersen, er ph.d. i fysik og hospitalsfysiker på Århus Sygehus. Han har arbejdet som naturvidenskabsformidler i en lang række projekter i både Danmark og udlandet.
| 23/08 | Dansk raket skaber opmærksomhed i USA |
|---|---|
| 21/08 | Der søges stadig i Norge |
| 19/08 | Rumfærgen fra en helt ny vinkel |
| 09/08 | Naturens tal |
| 02/08 | QR kode om QR kode |
| 26/07 | Sommerferielæsning for ingeniører |
| 18/07 | Må en forsker sladre? |
| 09/07 | Se skib grundstøde ved Bornholm |
| Flere blog-indlæg | |