/energi

Global opvarmning bliver godt for Danmarks tegnedreng

Dansk landbrug og turisme vil blomstre, mens havene stiger, siger EU's forskere. Bruttonationalproduktet vil dermed vokse hurtigere, og danskerne bliver rigere på penge og velfærd. Men der er en bagside.

Af Kent Krøyer, onsdag 25. nov 2009 kl. 17:08

Danmark og de øvrige nordiske lande vil faktisk få fordel af den globale opvarmning - hvis man altså udelukkende fokuserer på økonomien og ser stort på de negative virkninger på naturens biodiversitet og økosystemer. Det viser en økonomisk fremskrivning, foretaget i EU's fælles forskningscenter (JRC).

Forudsætningerne i beregningerne er et scenarium i 2080, hvor forskerne antager en gennemsnitlig temperaturforøgelse på 2,5 - 5,4 grader celsius og en havstigning på 48 - 88 cm.

Fordelene udmønter sig hovedsageligt i øgede muligheder inden for landbrug og turisme, der kan omsættes til en øget, generel velfærdsvækst på mellem 0,5 - 0,7 procent årligt.

Det gælder alle de nordiske lande inklusive Estland, Letland og Litauen.
I scenariet ses der dog også bort fra, at mange boliger bliver ubrugelige på grund af stigende vandstand.

Sydeuropa bliver hårdt ramt
Resten af Europa kommer til gengæld til at betale dyrt for klimaforandringerne.

I stedet for en øget stigning i velfærd i EU på gennemsnitlig to procent, vil velfærden i stedet vokse med 1,8 - 1,0 procent, alt efter om temperaturstigningen bliver 2,5 eller 5,4 grader.

Landbrugsproduktionen vil i gennemsnit falde med hele 10 procent om året. Og hvert år vil 775.000 - 5.500.000 mennesker være nødt til at forlade kystområderne. Dertil kommer 250.000 - 400.000, der skal flytte væk fra Europas flodbredder. Tabet af fast ejendom vil beløbe sig til 7,7 - 15,0 milliarder euro årligt.

Det vil gå værst ud over Spanien, Portugal, Italien, Grækenland og Bulgarien. Her vil en 5,4 graders temperaturstigning medføre 25 procents fald i landbrugsproduktionen, og turistindtægterne vil falde med op til fem milliarder euro per år. Det vil medføre et decideret velfærdstab på 0,3 - 1,6 procent om året.



25. nov 2009 kl 19:04

Kim Merrild

Det haster.

Well. jeg håber nu at COP15 bliver en succes. Jeg vil hellere have at tingene er som det er idag, end at verdenen går af lave, for at tjene en ekstra skilling.

Såån er jeg bare.


25. nov 2009 kl 19:24

John Johansen

Fordel?

Danmark og de øvrige nordiske lande vil faktisk få fordel af den globale opvarmning
Jeg kender nu ellers, mindst, tre familier som vil blive voldsomt kede af en evt. middelvandsstigning.
- En bolig i første række ved Svendborgsund, Thurøsund og Ringkøbing fjord, er så ikke længere et attraktivt sted at bo.
Første symptom er ganske givet en voldsom stigning i ejendomsforsikring. :-(


25. nov 2009 kl 19:39

Frithiof Andreas Jensen

Re: Det haster.

Jeg vil hellere have at tingene er som det er idag

Sådan som tingene er i dag er - desværre - at en korrupt finans-elite plyndrer og hærger helt uhæmmet og uden nogen konsekvenser for dem selv; Hvis COP-15 "bliver en succes" bliver plyndringen mere systematisk men ikke mindre omfattende - den bliver Global!


25. nov 2009 kl 19:49

avatar

Jakob Engbæk

Re: Fordel?

Man skal nok lægge mærke til at der står:
"I scenariet ses der dog også bort fra, at mange boliger bliver ubrugelige på grund af stigende vandstand."
48 cm over normal vandstand gør ikke så meget, men bare 24 cm oven i en storm vil betyde en del her på Amager. Ja faktisk ville 12 cm mere have ført til store ødelæggelser i 2006.


25. nov 2009 kl 22:56

Thomas Pedersen

HA HA HA

"5,4 graders temperaturstigning vil medføre 25% fald i landbrugsproduktionen..."

Hvor får de sådan nogle tal fra?!? Jeg er bestemt ikke klimafornægter, men alle lamper lyser, når man hører sådanne konklusioner med 2-3 betydende cifre fra klimamodellerne. Det er simpelthen til grin!!!

Jeg tror ikke på, at temperaturen kan stige 5,4 grader i gennemsnit. Det er en temperaturstigning på 1,7% i Kelvin, hvilket vil resultere i en stigning i udstrålingen fra Jorden på 7%. I dag udgør CO2 under 1,0% af strålingsbalancen, så hvordan en fordobling eller 3-dobling af CO2-indholdet i atmosfæren skulle kunne rykke strålingsbalancen med 7%, det forstår jeg ikke. Men det er jo glimrende ammunition til propagandamaskinen ;-)

Og turistindtægter i Danmark... Vis mig ét land, der er blevet velhavende af at satse på turisme. De findes ikke. Turisme giver kun jobs med lave uddannelseskrav og lav løn - og lav livskvalitet vil jeg påstå!

Men, med gode gener, sund kost og masser af motion kan det være jeg bliver gammel nok til at få svaret. 106 år er vel ingen alder til den tid..?


25. nov 2009 kl 23:13

Bjarke Mønnike

Re: HA HA HA

Og turistindtægter i Danmark... Vis mig ét land, der er blevet velhavende af at satse på turisme.

Hvad med Jylland :-)


25. nov 2009 kl 23:59

Thomas Pedersen

Re: Re: HA HA HA

Og turistindtægter i Danmark... Vis mig ét land, der er blevet velhavende af at satse på turisme.

Hvad med Jylland :-)

Ja, fordi folk der arbejder i sommerhusområderne vælter bare i penge! ;-)


26. nov 2009 kl 00:06

Søren Fosberg

Re: Re: Re: HA HA HA

Ja, fordi folk der arbejder i sommerhusområderne vælter bare i penge! ;-)

Grangiveligt. Det er derfor de kan skrive "lukket for i år" når vi kommer på besøg i september når vi vil ind og have en kop kaffe.

Mvh Søren


26. nov 2009 kl 08:23

Frithiof Andreas Jensen

Re: HA HA HA

Hvor får de sådan nogle tal fra?!?

Behavioral psychology: Et udsagn virker mere troværdigt hvis man tilføjer detaljer - selv irrelevante detaljer virker. Decimaler er detaljer, m.a.o.: Spin!


26. nov 2009 kl 08:56

Uffe Merrild

Grundvandet

Jeg håber ikke at grundvandet vil stige ret meget her i DK. Mange steder ligger grundvandet relativt tæt ved jordoverfladen, og fx mine svigerforældres hus vil ende ude i en sø, hvis grundvandstanden stiger 3m (det synes jeg at have læst i en nyhed her på ing.dk - ikke fordi det dermed gør det til den Ægte Sandhed™ men alligevel).

Derudover har træer det ret dårligt med pludseligt at få rødderne dyppet i vand (udover rød-el, men det er også et lortetræ!). Skulle grundvandstanden stige med et par meter så har mange af de skove i midt-sønderjylland et problem, tænk hvis de skulle gå hen og dø ud, så står vi med noget af et problem med vores skov-målsætning!


26. nov 2009 kl 13:17

avatar

Claus Rasmussen

Aha...

Mon det fine regnestykke (trusler) ikke er baseret på at man ikke gør noget som helst, eks. bygger højere diger, moler, kajanlæg osv.

Godt man bor 16m over havets overflade!


26. nov 2009 kl 14:04

Tommy Schouw Rasmussen

kunsten at læse.

"5,4 graders temperaturstigning vil medføre 25% fald i landbrugsproduktionen..."

Hvor får de sådan nogle tal fra?!? Jeg er bestemt ikke klimafornægter, men alle lamper lyser, når man hører sådanne konklusioner med 2-3 betydende cifre fra klimamodellerne. Det er simpelthen til grin!!!

Det er jo netop ikke en klima-model for om øget CO2 vil resultere i global opvarming. Det er en klima-model for hvad der kunne ske, hvis en temperaturstigning skete. Derfor kan de godt angive lige så mange decimaler de vil for deres input parametre.

Er helt fint at folk er uenige overfor CO2->Global opvarmning diskussionen, men det er lidt pinligt at folk hopper på barrikaderne med deres holdninger, uden at læse det relevante oplæg ordentligt.


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.

Eksterne links om klima
Klimadebat.dk