/produktion

Luftkanon med gigantnet skal fange pirater

Ny harpun sættes ind i kampen mod pirater. Harpunen, der indeholder et kraftigt net, kan skydes 400 meter ud i havet og forhindre motorbåde i at nærme sig.

Af Torben R. Simonsen, torsdag 26. nov 2009 kl. 07:12

Den britiske udstyrproducent BCB International har udviklet en kraftig lufttrykskanon i kampen mod pirater i blandt andet Det Indiske Ocean.

Kanonen, der arbejder med et tryk fra 200 til 1000 psi, kan skyde en harpun, der indeholder et net 400 meter ud. Meningen er, at nettets snore vil blive filtret ind i skruen på en eventuel speedbåd.

Harpunen kan enten indeholde et net eller et langt reb, men udstyret kan også bruges til at sende redningsudstyr af sted over store afstande. Trykket til kanonen kommer fra en almindelig dykkertank, og udstyret kan fjernbetjenes, skriver The Engineer.

Den nye harpun baserer sig på teknologi fra et andet af BCB's produkter; nemlig The Wall Breaker, der blandt andet bruges af både europæisk og amerikansk militær som en ikke-eksplosiv mulighed for at trænge ind i bygninger, hvor der eventuelt kan opholde sig terrorister og gidsler.

Til The Engineer oplyser salgsdirektør Jonathan Delf, at den største udfordring ved udviklingen har været styringen af rebet og nettet, så det både blev skudt langt nok ud til ikke at udgøre en fare for selve skibet og desuden at rebet og nettet foldede sig tilstrækkeligt ud.

»I de forsøg, vi har gennemført, har det taget op til 45 minutter at skære sig fri af nettet rundt om skruen. På den tid vil skibet være på vej væk, og forhåbentlig er der ankommet militær støtte i form af både eller helikopter,« siger han til tjenesten.

De første udgaver af lufttryksharpunen er allerede solgt til rederier, der opererer ud for Nigeria, der ligesom farvandet ud for Somalia hyppigt får besøg af pirater.



26. nov 2009 kl 09:04

Gorm Christensen

Kan også skyde golfbolde?

Læs teksten i det gule felt i videoen. Der står man også kan skyde golfbolde ud, som vil slå smut på overfladen, indtil de rammer et objekt. Hvad skulle de gøre godt for? Måske at skræmme,? men det lyder trods alt stadig som et dødeligt våben. Hvis man vil gå den vej, kan man vel ligesågodt bruge alm geværer, evt. med gummikugler?


26. nov 2009 kl 10:21

John Vedsegaard

Re: Kan også skyde golfbolde?

Læs teksten i det gule felt i videoen. Der står man også kan skyde golfbolde ud, som vil slå smut på overfladen, indtil de rammer et objekt. Hvad skulle de gøre godt for? Måske at skræmme,? men det lyder trods alt stadig som et dødeligt våben. Hvis man vil gå den vej, kan man vel ligesågodt bruge alm geværer, evt. med gummikugler?


Det ville være billigere med almindelige geværer eller maskingeværer, men hvorfor med gummikugler? Almindelige kugler er meget mere effektive..


26. nov 2009 kl 10:44

Erik Christensen

Re: Kan også skyde golfbolde?

Hvis man vil gå den vej, kan man vel ligesågodt bruge alm geværer, evt. med gummikugler?

Der er en hel klar sikkerhedmæssig fordele ved at bruge trykluft da man aldrig kommer over fødetrykket, her 1000psi eller ca. 70 bar

Gummikugler, rep, net mm. kan pakke i løbet og eventuelt blokere, alligevel vil trykket aldrig kunne komme over de 70 bar

Ved brug af krudt er der mange andre faktorer der bestemmer det tryk der opstår bag projektilet, bla.a krudtets brændhastighed, projektilets vægt, gnidningsmodstand til løb, løsrivningsmodstand mm.

Hvis drivladningen er krudt og løbet er blokeret sker der grimme ting!

Jeg bruger PCP (precharged pneumatic) rifler til jagt og sportsskydning, som her er sluttrykket bag haglet omkring de 70 bar

Nogle er med regulator der går ud med fast 70 bar, andre er med en simpel selvregulerende ventil hvor slut effekten tryk*luftmængde holdes rimeligt konstant

Fødetrykket på de fleste PCP rifler ligger fra 200 til 300 bar, fyldes fra dykkerflasker - eller pumpes om med en fodpumpe (som jeg gør)

Til jagt bruger jeg normalt 1g rundnæsede JSB hagl med en hastighed på 285 m/sek, med luft er det muligt at komme op i nærheden af lydens hastighed men her har et alm. diabolehalg tendens til at blive ustabilt pga. skørtet, det herlige ved diabole hagl er nemlig at de flyver stabilt som "a rock in a sock", men den uro der opstår nær lydens hastighed bryder de sig ikke om.

At rode med luftbøsser er en herlig hobby!


26. nov 2009 kl 11:41

Lotte Manuelsen

Latterligt

Hvoffor mon man bruger tid og resurcer på at ligge og rode med at fange sådan nogle blodtørstige djævle med net når feks det danske forsvar Ikke aner hvad man skal stille op med dem efter fangst.
Disse pirater er hæmningsløse røvere og mordere der er ligeglade med andres liv.
Gør dog som amerikanerne,sæt special styrker ind og gør KORT proces.Så bliver der også foder til hajerne.


26. nov 2009 kl 11:50

Jørgen Rasmussen

Og hvad med miljø spørgsmålet!!

Kan ikke lade være med at tænke på hvor travlt vi har med, at forbyde fiskere, at efterlade garn i havet. Så her vil der jo også blive endnu flere net, som fiskene kan blive fanget i, for alle nettene vil jo ikke ryge i skruen på en båd!!


26. nov 2009 kl 11:52

Karsten Bo Andersen

jagt på hvad ??

Så vidt jeg ved må man kun skyde dyr med projektiler der har en hvis anslags energi, det tror jeg er svært at opnå med 1 Gr. Jeg ved at de kraftigste lufvåben med en kalibrer på 5.5 MM kan opnå denne effekt, men der vejer haglet vist lidt mere.
Den harpun med net, er vist da en 100% kopiereing af en de lavede i MythBuster !!


26. nov 2009 kl 12:10

Casper Jensen

Besværlig løsning......

En AK-47 der kan fås for en 500´mand i visse dele af verdenen, kan også løse ovennævnte problem med pirater.
Hvorfor vælge en sådan dyr og besværlig løsning med en kæmpe net-kanon?
Er der ikke grænser for hvad den civiliserede verden skal finde sig i, før vi reélt gør noget ved et sådan problem.


26. nov 2009 kl 13:05

Erik Christensen

Re: jagt på hvad ??

Så vidt jeg ved må man kun skyde dyr med projektiler der har en hvis anslags energi

Hvad siger loven om luftvåben og jagt

Som alternativ til de forholdsvis tunge kugler fra salonriflen kan anvendes en luftbøsse som i dag kan anvendes til ringduer, tyrkerduer og kragefugle forudsat at udgangshastigheden er mindst 150 m/s og haglet er min. 5,5 mm. § 3, stk. 1, nr. 5 Hvis drivmidlet er luft, skal projektilet være mindst 5,5 mm i diameter - mundingshastighed V0 mindst 150 m/sek. En ny bekendtgørelse medfører sandsynligvis at mundingshastigheden skal være mindst 200 m/sek. Ringdue Tyrkerdue Kragefugle Måleenhederne efter stk. 1 er følgende: E0 = anslagsenergi ved munding E100 = anslagsenergi ved 100 m fra munding V0 = hastighed ved munding g = gram gr = grain (1 g = 15,432 gr) J = Joule (9,81 J = 1 kgm).

http://www.bejagt.dk/raage_reg....asp


26. nov 2009 kl 13:16

Torben Bohn

Re: Og hvad med miljø spørgsmålet!!

Enig! men i krig og kærlighed... så kan det være ligemeget om der stryger en hvidhaj eller to, bare vi redder den dyrebare last.
Selv hvis nettet fungerer efter hensigten og havner i skruen er piraterne jo nok ikke så interesserede i at samle det op og aflevere til genbrug:-)


26. nov 2009 kl 13:20

Karsten Lund Henneberg

Re: Og hvad med miljø spørgsmålet!!

Kan ikke lade være med at tænke på hvor travlt vi har med, at forbyde fiskere, at efterlade garn i havet. Så her vil der jo også blive endnu flere net, som fiskene kan blive fanget i, for alle nettene vil jo ikke ryge i skruen på en båd!!

Man kunne jo lave nettene i go' gammeldags nedbrydelig hamp. Måske forstærket med lidt ubehandlet stål


26. nov 2009 kl 15:20

avatar

Peter Blazejewicz

Re: Latterligt

Hvoffor mon man bruger tid og resurcer på at ligge og rode med at fange sådan nogle blodtørstige djævle med net når feks det danske forsvar Ikke aner hvad man skal stille op med dem efter fangst.

Det primære formål med nettet er ikke at arrestere piraterne, men at "lamme" dem længe nok til, at det angrebne skib kan nå at komme væk. Net-kanonen er ikke tiltænkt militære fartøjer, men civile handelsskibe uden (legal) mulighed for at forsvare sig med krudt og kugler.
Om militære enheder så efterfølgende benytter sig af muligheden for at fiske piraterne, er sekundært - og næppe særligt interessant for det handelsskib der oprindeligt affyrede nettet.


28. nov 2009 kl 22:05

Niels Foldager

Re: Latterligt

Lotte Manuelsen:

Disse pirater er hæmningsløse røvere og mordere der er ligeglade med andres liv.

Hvor mange liv har de på samvittigheden? (Bare for at vide det inden, du begynder at dræbe dem.)


29. nov 2009 kl 18:13

avatar

Andreas Calov

Re: Re: Latterligt


Disse pirater er hæmningsløse røvere og mordere der er ligeglade med andres liv.

de er kun blevet til "hæmningsløse mordere" fordi os for vesten ødelægger deres fiskesteder med kvoter ect.

Fattige sultne familie fadere bliver desperate og bliver kriminelle


30. nov 2009 kl 10:19

torben fjerdingstad

Re: Latterligt

Det er chokerende så ununancerede holdninger der lægges for dagen her. Hvem er det egentlig der udplyndrer hvem? Her er lidt fra den anden side:
http://www.information.dk/2030...3077


01. dec 2009 kl 12:54

Gert Brask

Ubrugeligt når de allerede er oppe på siden af skibet, jeg har bedre ideer.


Systemet er jo ubrugeligt når der kommer flere pirat både og hvis de kommer om natten og er allerede oppe på siden af skibet. Der skal et helt andet system der skal bruges og jeg har ideerne til dette system, som nemt kan implementeres på alle slags skibe, men skal bruge hjælp se mere på www.investordating.com


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.