Cern-forskere kan ikke vente: Kollisioner kan ske i aften
Det går over al forventning med indkøring af LHC, og der er noget overraskende nu lagt op til at forsøge at lave de første kollisioner allerede i dag.
Dette partikelspor fra en Cerns detektorer stammer fra en proton, der har ramt en del af detektoren. Det er spor af samme type - men mere komplekst - som skal analyseres, når protoner støder direkte mod hinanden, og der derved dannes nye partikler.
Multimedia
Galleri:
Spektakulære billeder fra LHC´s tilblivelse
Fakta
Tema
Læs også
-
Kortslutning i partikelaccelerator: Fugl tabte brød i installation
Læs mere om
Lidt over middag i dag cirkulerede for første gang på samme tid to beams i hver sin retning i Large Hadron Collider. Og snart kan de bringes til kollision, fortæller professor Jens Jørgen Gaardhøje fra Niels Bohr Institutet ved Københavns Universitet, der lige nu befinder sig i kontrolrummet for Alice-detektoren.
Endnu er de to beams dog forskudt en smule til hinanden, så de ikke kolliderer i de fire detektorer. Det oplyste Steve Meyers, Cerns direktør for acceleratorer og teknologi, på en pressekonference i eftermiddag, hvor han opsummerede weeekendens anstrengelser.
»Det er gået over al forventning med indkøringen af LHC, Vi målte en levetid af partikelbundterne på 8-10 timer,« meddelte Steve Meyers med stor tilfredshed.
Talsmændene for hver af de fire store detektorer var også godt tilfredse med weekendens arbejde. Ud fra det, de foreløbig kan se, fungerer maskinen perfekt.
I den kommende tid vil man gradvist arbejde med at skrue op for energien og accelerere protonerne fra en energi på 450 gigalelektronvolt til 1200 elektronvolt.
Jens Jørgen Gaardhøje fortæller på en mobiltelefon fra kontrolrummet, at man måske allerede senere i dag vil forsøge at lade de to beams kollidere i midten af detektoren. Det vil i givet fald være en uge før den dato, man tidligere har arbejdet hen mod.
I kontrolrummet er man klar til at opfange signalerne, hvis det skulle ske allerede i dag, fortæller Jens Jørgen Gaardhøje.
»Det vil dog udelukkende i Cernsprog være tale om et ’proof of principle’,« siger han.
Partikler af mørkt stof og andre dimensioner
Cerns generaldirektør Rolf-Dieter Heuer var ikke nær så meddelsom under pressekonferencen. Men han bekræftede dog, at kollisioner ved lav energi er en mulighederne i den skridtvise indkøring af LHC hen mod kollisioner med en energi på 1200 gigaelektronvolt, der vil ske omkring 15. december.
I første halvdel af 2010 vil energien blive øget til 3000 gigaelektronvolt og fra andet halvår op mod 5000 gigaelektronvolt. Først da begynder de rigtige spændende data at komme.
»Hvis Naturen er os venligt stemt, kan vi måske se partikler af mørkt stof og få resultater, der peger på ekstra dimensioner, allerede til næste år,« sagde talsmanden for CMS-detektoren, professor Jim Virdee fra Imperial College i London.
Higgsbosonen vil det tage meget længere tid at finde, da den kun dannes i meget sjældne tilfælde. Jim Virdee forklarede, at en verifikation af Higgsbosonen både kræver mange målinger og omfattende dataanalyse.







