/forskning

Cern-forskere kan ikke vente: Kollisioner kan ske i aften

Det går over al forventning med indkøring af LHC, og der er noget overraskende nu lagt op til at forsøge at lave de første kollisioner allerede i dag.

Klik for at se billedet i stort

Dette partikelspor fra en Cerns detektorer stammer fra en proton, der har ramt en del af detektoren. Det er spor af samme type - men mere komplekst - som skal analyseres, når protoner støder direkte mod hinanden, og der derved dannes nye partikler.


Multimedia
Billede Galleri: Spektakulære billeder fra LHC´s tilblivelse
Fakta


Tema

Large Hadron Collider (LHC)


Læs også

Læs mere om

Af Jens Ramskov, mandag 23. nov 2009 kl. 15:36

Lidt over middag i dag cirkulerede for første gang på samme tid to beams i hver sin retning i Large Hadron Collider. Og snart kan de bringes til kollision, fortæller professor Jens Jørgen Gaardhøje fra Niels Bohr Institutet ved Københavns Universitet, der lige nu befinder sig i kontrolrummet for Alice-detektoren.

Endnu er de to beams dog forskudt en smule til hinanden, så de ikke kolliderer i de fire detektorer. Det oplyste Steve Meyers, Cerns direktør for acceleratorer og teknologi, på en pressekonference i eftermiddag, hvor han opsummerede weeekendens anstrengelser.

»Det er gået over al forventning med indkøringen af LHC, Vi målte en levetid af partikelbundterne på 8-10 timer,« meddelte Steve Meyers med stor tilfredshed.

Talsmændene for hver af de fire store detektorer var også godt tilfredse med weekendens arbejde. Ud fra det, de foreløbig kan se, fungerer maskinen perfekt.

I den kommende tid vil man gradvist arbejde med at skrue op for energien og accelerere protonerne fra en energi på 450 gigalelektronvolt til 1200 elektronvolt.

Jens Jørgen Gaardhøje fortæller på en mobiltelefon fra kontrolrummet, at man måske allerede senere i dag vil forsøge at lade de to beams kollidere i midten af detektoren. Det vil i givet fald være en uge før den dato, man tidligere har arbejdet hen mod.

I kontrolrummet er man klar til at opfange signalerne, hvis det skulle ske allerede i dag, fortæller Jens Jørgen Gaardhøje.

»Det vil dog udelukkende i Cernsprog være tale om et ’proof of principle’,« siger han.

Partikler af mørkt stof og andre dimensioner
Cerns generaldirektør Rolf-Dieter Heuer var ikke nær så meddelsom under pressekonferencen. Men han bekræftede dog, at kollisioner ved lav energi er en mulighederne i den skridtvise indkøring af LHC hen mod kollisioner med en energi på 1200 gigaelektronvolt, der vil ske omkring 15. december.

I første halvdel af 2010 vil energien blive øget til 3000 gigaelektronvolt og fra andet halvår op mod 5000 gigaelektronvolt. Først da begynder de rigtige spændende data at komme.

»Hvis Naturen er os venligt stemt, kan vi måske se partikler af mørkt stof og få resultater, der peger på ekstra dimensioner, allerede til næste år,« sagde talsmanden for CMS-detektoren, professor Jim Virdee fra Imperial College i London.

Higgsbosonen vil det tage meget længere tid at finde, da den kun dannes i meget sjældne tilfælde. Jim Virdee forklarede, at en verifikation af Higgsbosonen både kræver mange målinger og omfattende dataanalyse.



23. nov 2009 kl 17:07

Berndt Barkholz

Jeg er ikke venlig stemt...

»Hvis Naturen er os venligt stemt, kan vi måske se partikler af mørkt stof og få resultater, der peger på ekstra dimensioner, allerede til næste år,« sagde talsmanden for CMS-detektoren, professor Jim Virdee fra Imperial College i London.

Jens Ramskov, hvor mange single malt på, at de ikke finder en skid ?

:o)

mvh Berndt


23. nov 2009 kl 17:26

avatar

Claus Wøbbe

Re: Jeg er ikke venlig stemt...

Berndt, af hensyn til det forestående væddemål vil jeg foreslå, at du definerer lidt nærmere, hvad "en skid" er i denne sammenhæng :-)


23. nov 2009 kl 17:34

Søren Fosberg

Re: Jeg er ikke venlig stemt...

Jens Ramskov, hvor mange single malt på, at de ikke finder en skid ?

Jeg er som Berndt også mest stemt for at tro at Holger effekten vil gribe ind i tide. Spørgsmålet er om vi ikke ved stædigt at fortsætte kampen for at få maskinen til at virke kan tvinge disse fremtidige vogtere mere frem i lyset og måske få et glimt af en anden virkelighed. Måske skulle vi holde mere øje med himlen, måske opdager vi grønne kugler som glider lydløst rundt mellem skyerne og venter på at slå til og plante brødkrummer i maskineriet ved hjælp af uglelignende robotter - for bare at tage et eksempel. Mulighederne er jo endeløse.

Nå, det var måske ikke det du havde i tankerne Berndt

Mvh Søren


23. nov 2009 kl 17:36

Niels Berg Olsen

En skid?

Mon ikke en "skid" er Higgs-bosonen?

http://en.wikipedia.org/wiki/H...oson


23. nov 2009 kl 17:49

avatar

Flemming Rasmussen

Re: Re: Jeg er ikke venlig stemt...

Berndt, af hensyn til det forestående væddemål vil jeg foreslå, at du definerer lidt nærmere, hvad "en skid" er i denne sammenhæng :-)

Jeg synes, det er meget mere væsentligt at få sat navn på, hvilke single malts, der er på tale ! ! !

Hvis vi f.eks. taler PC6, er jeg med på at vædde (om næsten hvad som helst)

;o)


23. nov 2009 kl 17:50

Niels Hansen

Re: Jeg er ikke venlig stemt...

Jeg forstår ikke, hvorfor der er brugt alle de penge på et så stort anlæg og alle de forskere, når Berndt jo allerede har løsningen! Berndt burde sidde dernede og styre slaget, når han åbenbart kender til hvad der vil ske - puuuhaa slemme slemme CERN!!


23. nov 2009 kl 18:25

avatar

Sune Persson

Hvad finder de?

Det kunne være spændende hvis de finder Higgs boson eller tachyon partikler.


23. nov 2009 kl 18:27

Jens Ramskov

Re: Re: Jeg er ikke venlig stemt...

Berndt, du er ikke venlig stemt, men det er jeg, så jeg vædder gerne en single malt på, at de finder et eller andet i form af en Higgs, en dark matter partikel eller noget andet i den stil inden klokken slår tolv nytårsaften 2012.

Jens


23. nov 2009 kl 18:34

Leif Petersen

Re: Re: Re: Jeg er ikke venlig stemt...

Jeg er ikke af spillernatur. Jeg drikker den selv, for en sikkerheds skyld. Skål.


23. nov 2009 kl 18:37

Berndt Barkholz

Re: Re: Re: Jeg er ikke venlig stemt...

Berndt, du er ikke venlig stemt, men det er jeg, så jeg vædder gerne en single malt på, at de finder et eller andet i form af en Higgs, en dark matter partikel eller noget andet i den stil inden klokken slår tolv nytårsaften 2012.

Jens

Ok Jens, hvis de finder Higgs eller dark matter (hæhæ) så er det fordi de fik for meget single malt... higgs... :o)


23. nov 2009 kl 18:39

Berndt Barkholz

Re: Re: Re: Re: Jeg er ikke venlig stemt...

...og forøvrigt... en hel kasse single malt (og vi drikker den sammen ;o) af mig ! Hvis de kan bevise deres æh...


23. nov 2009 kl 18:42

Berndt Barkholz

Re: Re: Jeg er ikke venlig stemt...

Claus, en skid er ikke rigtig noget interessant... den stinker!

;o) Berndt


23. nov 2009 kl 19:33

Kim Allan Kristensen

Hvorfor malt atomer?

Nu har jeg ikke lige nærlæst alle indlæggene, men hvorfor sender CERN malt atomer rundt?


23. nov 2009 kl 21:05

Erik Christensen

Re: Re: Re: Jeg er ikke venlig stemt...

Claus, en skid er ikke rigtig noget interessant... den stinker!

;o) Berndt

..en bemærkning rinder mig i hu, kan ej huske hvorfra men lød som: "..ja selv hendes prutter dufter vel som den fineste parfume?"

Men mon det ikke var én der over solgte en ny veninde...


23. nov 2009 kl 21:33

Jens Ramskov

Første kollissioner er detekteret

Uddraf af CERN's pressemeddelelse modtaget kl. 20.44

Two circulating beams bring first collisions in the LHC



Geneva, 23 November 2009. Today the LHC circulated two beams simultaneously for the first time, allowing the operators to test the synchronization of the beams and giving the experiments their first chance to look for proton-proton collisions. With just one bunch of particles circulating in each direction, the beams can be made to cross in up to two places in the ring. From early in the afternoon, the beams were made to cross at points 1 and 5, home to the ATLAS and CMS detectors, both of which were on the lookout for collisions. Later, beams crossed at points 2 and 8, ALICE and LHCb.


23. nov 2009 kl 22:50

avatar

Rasmus Skovmand

Re: Første kollissioner er detekteret

Vi finder jo nok de partikler på et tidspunkt. Det er bare et spørgsmål om hvor langt vi kan/vil strække os efter det. Er der nogen der har tal på hvor mange partikler man har kortlagt nu? Inkl. myoner, gluoner etc...

Holger Bech's foreslåede naturlov mod "for meget indsigt" i naturen, kunne jo f.eks. bestå i, at den energi der skal til at spalte universets mindste partikel, er større end den tilstedeværende energi på Jorden eller hele universet. Hvad vi så end vil forstå ved "mindste partikel".

Menneskets hjerne ser jo helst at alting har to ender - en begyndelse og en slutning. I matematikken begyndte der jo virkelig at ske noget, da man opdagede tallet "uendelig" tilbage i oplysningstiden. Hvis universet er opbygget som matematikken (en naiv antagelse selvfølgelig), kan der sagtens befinde sig "uendelig meget" mellem to ender. Hvad vi så end vil forstå ved "uendelig meget". Hvad er der så specielt ved Higgs-partiklen, udover at det er der vi er nået til, så at sige?


24. nov 2009 kl 00:08

avatar

Daniel Fladmose

Re: Re: Første kollissioner er detekteret

Som jeg har forstået det, er det ikke så meget skabelsen af Higgsbosonen, der er et problem, men antallet af dem og deres middellevetid.

Jeg er hverken matematiker eller fysiker (musiker), men Holger taler om en imaginærdel af virkningen S_i - hvad det så end er. Han mener, at fremtidens gud i gåseøjne ønsker at minimere værdien S_i og hertil er Higgsfeltet vist relateret, og så er der ydermere noget med, at der opstår et problem, når man ganger planck-konstanten med .. en eller anden feltværdi..... bla bla... - Her står jeg af :-)
Det har nu i hvert fald ikke noget at gøre med, at vi er nået for langt ned i naturen.


24. nov 2009 kl 01:06

Kim Sahl

Succes

Alle forsøg er en succes, uanset om de be- eller af kræfter dit eller dat.
I over 50 år er der lavet forsøg med micromaterien, og en standardmodel opbygget (og andre modeller). Historien har vist at denne klarer sig godt (med lidt lappen ind imellem), og arbejdet med den bestemt ikke afsluttes med eller uden Higgs. Håbet er at forsøgene er begyndelsen til enden, af de mest vilde og ekstreme modeller, at der kunne blive luget ud. Tak.


24. nov 2009 kl 10:16

avatar

Rasmus Skovmand

Re: Succes

Alle forsøg, der giver ny indsigt, er en succes. Det er jeg enig med Kim i. Men jeg tror ikke du skal sætte næsen op efter at få luget ud i antallet af hypoteser (modeller) om naturens opbygning. En gennemgående (naturlov?) i videnskab, synes at være, at for hvert svar vi får, kan vi stille x nye spørgsmål. Derfor har der aldrig været flere videnskabelige ting at forske i end i dag, trods vi er klogere end nogensinde. Og der er ikke noget der tyder på, at det skulle ændre sig fremadrettet.


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.