/karriere

Dræb bossen og bliv en bedre leder

Kursusvirksomheden Mannaz vil bruge computerspillet World of Warcraft som en alternativ metode til at udvikle lederes kompetencer. Ingeniøren var med til det første seminar, hvor 15 deltagere tog rollen som elvere og orker og begav sig på eventyr.

Klik for at se billedet i stort

Der var hårdt brug for hjælp i starten, da deltagerne fik lov at kaste sig over World of Warcraft. I midten af billedet giver Jacob Theilgaard instrukser. (Foto: Michael Tornsberg)


Læs mere om

Af Michael Tornsberg, søndag 22. nov 2009 kl. 08:00

»Der er altså én af jer andre, der er i gang med at blive slået ihjel af en flyvende slange!« gjalder det ud i rummet.

En gruppe på 15 bestående af orker, elvere og levende døde har samlet sig uden for grotten Wailing Caverns. De er ved at gøre sig klar til dagens store udfordring: At drage ind i grottens dyb og tage kampen op med de monstre og bosser, der venter i de mørke dybder.

Opgaven er kulminationen på et fem timers seminar og udvikling af lederkompetencer. De femten deltagere er alle enten ledere eller undervisere, der uddanner ledere. Men det er også stort set alt, hvad de har tilfælles. Gruppen spænder bredt over alder, køn og erfaring med computerspil, og meget af dagen er gået med at sætte deltagerne ind i de basale funktioner i onlinespillet World of Warcraft (WoW).

Det grundlæggende formål med seminaret er at sætte fokus på muligheden for at udvikle lederkompetencer ved hjælp af computerspil.

I spidsen for seminaret står Jacob Theilgaard, der er uddannet erhvervspsykolog og chefkonsulent hos firmaet Mannaz, der afholder seminaret. Han er desuden en erfaren WoW-spiller og er såkaldt guildmaster for en gruppe på omkring 200 spillere.

»Hos Mannaz gør vi meget ud af at forsøge at løfte læringsprocessen ud af den klassiske passive læringssituation, og der er computerspil en rigtig god tilgang. World of Warcraft er et online-rollespil, som man spiller sammen med andre. Og alle steder, hvor folk skal arbejde sammen, er der brug for ledelse. Spillet er simpelthen en virtuel ledelsessimulation,« forklarer Jacob Theilgaard.

En af deltagerne er Lotte Bank-Nielsen. Hun er arbejder for Flyvevåbnets Officersskole, hvor hun underviser i ledelse, pædagogik og kommunikation. Hun fortæller, at man allerede anvender simulation til undervisning på Flyvevåbnets Officerskole i forbindelse med operationer, men at det generelt er den akademiske tilgang til undervisningen, der er fremherskende. Derfor er hun sammen med en kollega taget med på seminaret for at undersøge muligheden for at bruge WoW som undervisningsværktøj.

Andre deltagere er med for selv at blive dygtigere, mens andre igen blot er der af nysgerrighed.

Praktisk erfaring i stedet for PowerPoint
Starten af seminaret er gået med teoretisk introduktion til, hvordan online-computerspil kan styrke lederegenskaber hos spillerne. Jacob Theilgaard forklarer, hvordan kravene om eksempelvis samarbejde, planlægning konstruktiv kritik alt sammen er noget, der kan overføres direkte til kompetencebehovet hos en leder. Han fremhæver desuden, at man på denne måde opnår praktisk erfaring ved hjælp af "learning by doing" i modsætning til traditionelle teoretiske kurser.

»Min undervisning er desværre ikke opdateret, for jeg bruger stadig PowerPoint,« joker han over for forsamlingen.

»Egentlig burde I bare prøve jer frem. Det er faktisk én af de vigtigste pointer,« siger han.

Et andet væsentligt aspekt af læringspotentialet i WoW er ifølge Jacob Theilgaard, at man har mulighed for at danne såkaldte guilds – altså fællesskaber, hvor spillere samarbejder om at opnå langsigtede mål i spillet.

I disse "guilds" får man praktiske erfaringer med udfordringer som medarbejderfastholdelse og –udvikling. For hvis medlemmerne af guilden ikke er tilfredse, kan de blot vælge at stemme med fødderne og forlade den, forklarer han.

Desuden mener seminarlederen, at det kan give virksomheder værdifuld erfaring med at arbejde sammen med mange forskellige nationaliteter på én gang. WoW giver nemlig et godt indblik i mange af de kulturforskelle, der kan give problemer for samarbejde. Han nævner som eksempel, at englændere ofte i højere grad end danskere hænger sig i deres titler, og at en degradering for dem er det værst tænkelige.

»Ligesom Klaus Bondam,« bemærker en af deltagerne spydigt.

Gode perspektiver i fremtiden
Ingeniørens udsendte har i begyndelsen svært ved at se de store ledelsesmæssige gevinster, da deltagerne endelig får lov at give sig i kast med spillet. Mange af deltagerne løber forvirret rundt og må konstant bede om hjælp hos de deltagere, der har prøvet spillet før.

I takt med, at de får styr på de basale funktioner, begynder der dog at ske noget. Forbavsende hurtigt opstår en udpræget fællesskabsfølelse om projektet, og da der kort efter er frokostpause, går samtalen stort set udelukkende på spillet og dets mulige evne til at udvikle bedre ledere.

Efter frokost går turen til den store udfordring i dybet af grotten Wailing Caverns. Deltagerne kaster sig frygtløst ud i opgaven og hugger sig vej gennem velociraptorer, slanger og andre drabeligheder. Dybere og dybere ned i de underjordiske gange.

Desværre er tiden for længst overskredet, så bosserne slipper med livet i behold. For denne gang i hvert fald. Nu er det tid til at evaluere.

Selvom deltagerne generelt lader til at have fået noget ud af seminaret, er det dog ikke sikkert, at vi lige med det første kommer til at opleve ledere, der har haft WoW på skemaet. Lotte Bank-Nielsen fra Flyvevåbnets Officersskole regner da heller ikke umiddelbart med at inkludere WoW i undervisningen.

»Jeg synes, det var et rigtig godt seminar. Jeg tror ikke, det er noget, vi kan anvende lige nu, men jeg tror sagtens, at noget lignende vil kunne blive udviklet til at kunne bruges i fremtiden. Så jeg tror, der er gode perspektiver i det,« siger hun.



22. nov 2009 kl 09:57

Henrik Rathje

skræmmende

Jeg synes det er skræmmende at guide folk til et spil som er så stærkt vanedannende som WoW. selvom pointen/målet er en anden.
Jeg har selv været opslugt af den verden i flere år, og folk det siger at det ikke har en negativ indflydelse på ens familieliv lyver. Dette kan min kone også bekræfte i sit virke som misbrugskonsulent. De bliver i stigende grad opsøgt af folk der har et afhængighedsforhold til computerspil og især WoW, og ikke kun som normalt til stoffer eller alkohol. Som de ikke kan styrer og ønsker hjælp til at komme ud af.


22. nov 2009 kl 16:13

Re: skræmmende

Jeg synes det er skræmmende at guide folk til et spil som er så stærkt vanedannende som WoW.

Tak for den kommentar. Jeg var lige ved at overbevise mig selv om, at det nok ikke var så dårligt, at min søn spiller så meget, da det måske gav ham nogle kompetencer.

Jeg er derfor fortsat overbevist om, at det er ren ludomani, men hvordan får man sine kære overbevist om det??

Jeg har forsøgt - forgæves til nu:


22. nov 2009 kl 18:48

Thomas Hansen

Re: Re: skræmmende

Man vælger at bruge den smarte funktion i WoW som hedder parental control. Så kan du i et skema vælge hvornår ungerne må spille og hvor længe.


23. nov 2009 kl 08:22

Anders Obel

Re: Re: Re: skræmmende

Tidligere tiders udtalelse

Radiofonien vil skade vores unge
Tegneserier vil skade vores unge
Tv vil skade vores unge
Videobåndoptageren vil skade vores unge
Computeren vil skade vores unge
Internettet vil skade vores unge

Hvad bliver det næste?

Jeg spillede nok lige så meget på min Commodore 64 som mange af de unge i dag spiller..

Stiller man krav nok til de unge skal de nok prioritere rigtig. Så i stedet for at bekymre sig om warcraft skulle man som forældrer nok mere bekymre sig om at etablere basis for alternativer. (og kun slukke for nettet efter 2200 når teenageren skal tidligt op.;-) )


23. nov 2009 kl 10:56

Jacob Theilgaard

WOW og Læring

Det er altid spændende at følge med i debatten, og jeg læser den med stor interesse.

Det forundre mig, at hovedparten går op i hvorvidt online spil er skadeligt eller ej. Meget pudsigt.

At lære om ledelse gennem WOW, handler ikke om WOW som spil eller om ludomani, men mere om man kan lære noget om ledelse ved at bruge et spil sammen med andre. Det kunne være andre typer spil. Gad vide om reaktionen ville være den sammen, hvis jeg havde forslået en lego øvelse :-) ?

At vi kan lære noget af at spille og lære noget om samarbejde og ledelse gennem brugen af MMORGP, tror jeg er fastslået gennem mange forskellige undersøgelser.

Vores forsøg har handlet om at iscenesætte læringprocesser, ikke fremme ludomani.

MVH


23. nov 2009 kl 12:12

Jesper Søgaard

Egen erfaring

Jeg kan da dele lidt ud af min egen erfaring med spillet. Jeg har tidligere været en ivrig spiller gennem ca. 4 år. Har du lukket min konto pga. videreuddannelse. Men WoW har helt sikkert givet mig både lederevner og også forbedret mine engelskkundskaber. Jovist jeg var skrap til det skrevne Engelsk, men det var først efter at jeg blev leder for nogle af disse togter på op til 25 mand at jeg virkelig fik brugt mit talte engelsk. Jeg overvandt udfordringen med at tale foran 25 lyttende som venter på min næste beslutning. Og er beslutningen forkert så vanker der ballade. For online er der ikke de sociale regler som i det virkelige liv. Det er nemmere at råbe højt og brokke sig over andre da det ingen konsekvenser har da der kun er båndbredde mellem personerne.

Det skal dog siges at jeg helt klart mistede meget af det sociale. Ikke at man savnede det da man jo var social online, men det er dog ikke det samme. Dette var bestemt også medvirkende til at jeg stoppede med at spille.

Som guild-leder eller raid-leder udvikler man uden tvivl sine lederevner og man bliver god til hurtigt at foretage vigtige beslutninger på baggrund af mange input. Som raid-leder har du ansvaret for 24 andre spilleres aften. Og de tøver ikke med at fortælle dig hvis du har fejlet!


23. nov 2009 kl 21:33

Jens Arne Hansen

Re: skræmmende

Lige så skræmmende er det vel at vi er millioner af mennesker der hver dag bruger et stykke kulørt legetøj som Windows som værktøj til vort arbejde ?


24. nov 2009 kl 10:27

Jesper Søgaard

Re: Re: skræmmende

Forskellen er vel at WoW kræver utrolig meget tid hvis det skal spilles nogenlunde seriøst. Og værst af alt er at der ofte SKAL bruges 4-5 timer i TRÆK uden pauser! Det er der vist ikke noget i Windows der kræver :)


24. nov 2009 kl 15:32

Henrik Rathje

Re: WOW og Læring

For lige at stille det op på en spids.

Scenarie 1:
Så kan man ligestille det med at lære folk at være social ved at få folk til at ryge og nyde alkohol. For hyggen/snakken går lettere når der ryges og man sidder med en bajer.

Scenarie 2:
Lære at skyde med pistol ved at spille russisk roulette.

"At lære om ledelse gennem WOW, handler ikke om WOW som spil eller om ludomani, men mere om man kan lære noget om ledelse ved at bruge et spil sammen med andre" Jacob T

Muligvis, men man "smager" jo på lækkerierne.

Hvorfor provokerer skæbnen???

Der findes jo utallige andre måder at lære ledelse på, som ikke udsætter kursisterne for en risiko. Men er lige så effektive.


26. nov 2009 kl 11:27

John Vedsegaard

Re: Re: WOW og Læring

lol det kunne være sjovt med en afstemning her på ing.dk om hvor mange der egentlig spiller dette spil, jeg gør det selv, bare ikke så meget mere, på en eller anden måde er det jo det samme hele tiden.
Men det er rigtigt at man kan lære meget om ledelse og social adfærd i det spil.
Problemmet er nok mere at man meget nemt kan blive afhængig af det, for mange spillere er det faktisk blevet en livsstil.
Noget andet er at for man kan lave raids, kræver det man har fået et level der i det hele taget kan dette, altså bliver kursisterne nødt til at spille et stykke tid først.
Det kan selvfølgilig omgås via en ulovlig privat serverz.


26. nov 2009 kl 13:00

David Walland

English (mis)Managers

I had to laugh when reading this:

"Han nævner som eksempel, at englændere ofte i højere grad end danskere hænger sig i deres titler, og at en degradering for dem er det værst tænkelige."

I was employed as Radiation Protection Adviser in a leading English University, had a breakdown, took early retirement and now work as a part-time teaching technician (laborant - the "lowest form of human wallpaper") in a rather less prestigious University, with nothing but a feeling of relief!

However nothing about the sheer badness of English management skills would surprise me - it's something we seem surpassingly bad at. The big problem is that so few of us recognise how bad we are. I bet 99% of English management would agree that they are above average...


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.