/byggeri

Historisk dom: Sløve ingeniører var skyld i katastrofe efter orkanen Katrina

En amerikansk domstol har dømt hærens ingeniørkorps ansvarlige for store dele af de massive oversvømmelser, der skyllede ind over New Orleans efter orkanen Katrinas hærgen i 2005. Korpset havde kendskab til problemerne allerede for 40 år inden.

Af Michael Tornsberg, fredag 20. nov 2009 kl. 11:38

Det var grov misvedligeholdelse af digerne og vådområderne ved Mississippiflodens udløb til Den Mexicanske Golf, der var skyld i store dele af de katastrofale oversvømmelser i New Orleans i 2005. Det har en amerikansk domstol fastslået, rapporterer flere amerikanske medier.

Dommer Stanwood Duval Jr. fastslår desuden i sin kendelse, at ansvaret for denne vedligeholdelse ligger hos den amerikanske hærs ingeniørkorps.

»Korpsets sløvhed og forsømmelse af dets forpligtelser resulterede i det katastrofale tab af menneskeliv og ejendomme i hidtil usete proportioner,« skriver han i kendelsen.

Han skriver videre i kendelsen, at ingeniørkorpset i over 40 år har været klar over, at Mississippiflodens udløb langsomt nedbrød de vådområder, der skulle have hjulpet digerne med at modstå eventuelle vandstigninger. Derfor burde ingeniørkorpset enten have gjort en indsats for at genetablere vådområderne eller have forstærket digerne, men korpset foretog sig intet.

Ingen erstatning til beboere i østlig bydel
Kendelsen er et resultat af et sagsanlæg fra seks ramte familier i New Orleans. Dommer Duval Jr. gav dog kun medhold til de fem sagsøgere, der blev tilkendt mellem 100.000 og 317.000 dollars. Den sidste familie, der som de eneste af sagsøgerne bor i det østlige New Orleans, blev ikke tilkendt erstatning, fordi den østlige bydel ikke blev oversvømmet på grund af den manglende vedligeholdelse ved Mississippiflodens udløb.

Den østlige og centrale bydel blev oversvømmet som følge af andre digers svigt. Dommer Duval Jr. har allerede sidste år frikendt hærens ingeniørkorps for disse digers svigt med henvisning til en føderal lov fra 1928, der fritager korpset for ansvar for svigt i anlæg, der skal forhindre oversvømmelser.

Denne lov gælder dog ikke ved Mississippiflodens udløb, fordi det er en navigationskanal og ikke et anlæg specielt udført til at forhindre oversvømmelser, fastslår dommer Duval Jr.

Kan betyde erstatning til 100.000
Selvom kendelsen ikke gælder for beboere i den østlige og centrale bydel, vurderes det, at omkring 100.000 hjem og firmaer vil have ret til erstatning, skriver CNN.

Sagsøgernes advokater planlægger nu at rejse til Washington for at mødes med repræsentanter for det amerikanske justitsministerium. Deres håb er at få overbevist ministeriet om, at alle New Orleans’ indbyggere bør tilkendes erstatning.

Det ser dog ikke umiddelbart ud til, at de vil få succes med projektet. Meldingen fra ministeriet har indtil videre blot været, at de vil gennemgå afgørelsen, men ifølge det New Orleans-baserede nyhedssite Nola.com forventes ministeriet at appellere afgørelsen hele vejen til højesteret om nødvendigt.



20. nov 2009 kl 14:26

martin gosvig

øh

ingeniør tropper vedligholder vel ikke diger? eller er det bare mig der synes det lød dårligt?
synes måske lidt det præsidentens skyld de ikke fik mere hjælp


20. nov 2009 kl 14:52

Jais Knudsen

Re: øh

Var der ikke for 4-6 år siden en artikel i Illustreret Videnskab om, at New Orleans stod til massive oversvømmelser på grund af dårligt vedligeholdte diger?

Nu kan man selvfølgelig ikke forlange, at USAs og Louisianas beslutningstagere læser netop det populærvidenskabelige magasin, men kan man ikke - uden at påstå for meget - sige, at myndighederne nok har svigtet både planlægning, tilsyn, vedligehold og katastrofeberedskab?

Det anses for fint at bygge nyt, mens vedligehold af eksisterende offentlige anlæg ikke tonser så meget, når politikerne skal vælge, hvad de vil huskes for på næste valgdag. Har man hørt det et andet sted fra?


20. nov 2009 kl 17:43

martin gosvig

Re: Re: øh

jais you are so right.. det meget sjovere og åbne en bro end og sørge for de andre braser sammen, og synes problemet er stort??? tænk på fremtiden..
Og korrekt mener det myndighederne som skal bestemme hvad man skal bruge penge til, kan da ikke være ingeniørenes problem?? i dk har netop ingeniørene jo også sagt vore broer er i forfald, men der skal lig på bordet, og så det nok stadig ingeniørenes skyld??


20. nov 2009 kl 22:15

Chris Bagge

Misvisende overskrift

Det er en noget misvisende titel Ingeniøren bruger.
Det drejer sig hverken om ingeniører eller om sløvhed, men om offentlige myndigheders, d.v.s. den Amerikanske Hærs Ingeniørtropper's, prioritering. Det der en rent politisk prioritering.


21. nov 2009 kl 05:09

Jens Korsgaard

Fakta vedrørende US Army Corps of Engineers og New Orleans

I USA holder US Army Corps of Engineers al kystbeskyttelse og sejlrender vedlige. US Army Corps of Engineers bestaar af en civil part og en militær part. Det er førstnævnte der står for sejlrenderne og kystbeskyttelsen.

Omkring 1990 opstod der en politisk bevæglse specielt indenfor for det demokratiske parti at diger mod oversvømmelser var unaturlige og at bevillingerne dertil skulle begrænses eller helt fjernes. Denne holdning blev støttet af ledende aviser som New York Times. Resultatet var en udsultning af vedligeholdelsesbudgetterne og stort set elimination af nybygningsbudgetterne

Resultatet så vi så i 2005.


21. nov 2009 kl 15:42

Casper Jensen

Re: Misvisende overskrift

Det er en noget misvisende titel Ingeniøren bruger.
Det drejer sig hverken om ingeniører eller om sløvhed, men om offentlige myndigheders, d.v.s. den Amerikanske Hærs Ingeniørtropper's, prioritering. Det der en rent politisk prioritering.

Helt enig. Jeg ved dog ikke lige hvordan USA´s hær er opbygget, men i Danmark har en ingeniør-enhed, intet med uddannede ingeniører at gøre. Det er ofte almindelige soldater, eller soldater med en håndværksmæssig baggrund.


21. nov 2009 kl 19:16

avatar

Jan Janstrøm

Byggetilladelser.

Mississippiflodens udløb til Den Mexicanske Golf, der var skyld i store dele af de katastrofale oversvømmelser i New Orleans, og det er lidt svært at lave diger der, hele det store delta var oversvømmet pga. Vandstigning og mange af husene er var placeret meget nemt og lækkert helt til vandet, man er vel Amerikaner og gør som man syntes bedst. Vi ser hvert år at de har problemer med at forstå at vi ikke kan bygge et hus foran Molen eller diget.
For mig at se så er myndighederne lidt for tamme med deres tilladelser.


22. nov 2009 kl 16:50

Søren Løvborg

Re: øh

Var der ikke for 4-6 år siden en artikel i Illustreret Videnskab om, at New Orleans stod til massive oversvømmelser på grund af dårligt vedligeholdte diger?

Jeg ved ikke med Illustreret Videnskab, men jo, de ansvarlige vidste udemærket godt hvad der kunne ske:
"OK, this is tool that I have a range rod," explains Suyhayda. "It will show us how high the water would be if we were hit with a Category Five Hurricane."

Which would mean what?

"Twenty feet of water above where we are standing now," says Suyhayda.

New Orleans var heldig: Katrina var "kun" kategori 4.

The main debate seems to be: Should the government spend billions of dollars to try to protect a city from a disaster that might not happen?

Remember, scientists say the odds are something like one in six that a hurricane will hit New Orleans over the next 50 years.

Walter Maestri says, maybe the city will be lucky. He says on the other hand, if a killer hurricane does strike New Orleans, then you and the rest of the nation's taxpayers will have to pay the mind-boggling costs of dealing with the carnage and destruction.

Citat fra denne 2002-artikel:
http://americanradioworks.publ...html


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.