Ekspert: Vi kan roligt øge vores afhængighed af naturgas

Indbildt russerskræk hindrer os i at se naturgassens potentiale som overgangs-energikilde for transportsektoren, mener medlem af regeringens klimakommission og tidligere topembedsmand, Jørgen Henningsen.

Af Sanne Wittrup, fredag 20. nov 2009 kl. 00:45

Vi skal holde op med at tro, at øget naturgasforbrug er lig med øget afhængighed af russerne. Det er det rene vrøvl, og når mange af os tror, det er sådan, skyldes det hjernevask fra EU-Kommissionens og mediernes side.

Tidligere toprådgiver i EU, Jørgen Henningsen, bliver uventet skarp i det ellers så venlige mæle, når han skal beskrive den udprægede misforståelse i Europa, som han mener er hovedårsagen til, at vi ikke kan se potentialet i naturgas som erstatning for olien i en overgangsperiode, indtil de fossile brændsler er helt ude:

»Europa ligger i et forsyningsmæssigt smørhul med mulighed for gasforsyninger fra både Norge, Rusland, Nordafrika, Kaukasus og flydende gas fra fjerne dele af verden. Og så skal man huske, at russerne er mindst lige så interesserede i at kunne sælge gas til os, som vi er i at købe fra dem,« siger han.

Ifølge Jørgen Henningsen er der påvist store naturgasreserver rundt om i verden og udbredt enighed om, at reserverne er undervurderede. I modsætning til oliereserverne, som der hersker stor tvivl om, og hvor Henningsen mener, at en presset forsyningssituationen ikke ligger mange år ud i fremtiden, hvis og når olieforbruget begynder at vokse igen.

»Verden bruger 30 mia. tønder olie om året, men vi har i mange år kun fundet 10 mia. nye tønder olie årligt, så det kan ikke blive ved med at gå,« siger han.

At der er rigeligt med naturgas er også konklusionen i Det Internationale Energiagenturs nyeste analyse af verdens energisituation, som blev præsenteret i sidste uge. Agenturet slår især på, at fremkomsten af alternative gaskilder som skifer-gas i USA giver løfte om flere gasreserver. Samtidig har disse kilder dog givet uro og lave priser på naturgas-markedet.

»Med de nuværende lave naturgas-priser burde vi i Danmark købe gas op på markedet og stoppe eksporten af vores egen naturgas ude i Nordsøen. Både af hensyn til den danske økonomi og til forsyningssituationen om 20 år,« siger Jørgen Henningsen.

Ikke hr. hvem-som-helst

Det er ikke hr. hvem-som-helst, der fyrer op under naturgassen på denne måde. Jørgen Henningsen er medlem af den danske regerings klimakommission, som til september 2010 skal komme med en plan for, hvordan Danmark kan bringes til at klare sig uden fossile energikilder. Og der er ingen tvivl om, at han også dér taler varmt for naturgassen:

»Jeg mener, at det er oplagt at anvende naturgassen i transportsektoren i stedet for dieselolie til lastbiler og varebiler. Lastbiler skal ikke tanke så ofte, så infrastrukturen er enkel at etablere, og mange steder i Europa findes der allerede mulighed for at tanke gas,« siger han.

Han mener, at den nødvendige ombygning af lastbilernes brændstoftanke sagtens kan finansieres af den lavere brændstofpris på naturgas - cirka halv pris af dieselolien. Og så skal man ikke glemme, at CO2-udslippet fra de gasdrevne lastbiler reduceres med 20-25 pct. i forhold til diesel. Dog bliver man af motortekniske årsager nødt til at blande en lille smule diesel i naturgassen.

Men hvorfor overhovedet denne overgangsløsning? Hvorfor går vi ikke direkte efter elbilerne og biobrændstofferne?

»Jeg kan slet ikke se, hvordan man kan nå at få introduceret elbilerne så hurtigt, som for eksempel Dong Energys direktør Anders Eldrup påstår det; nemlig 400.000 elbiler i 2020. Og så rimer godstransport over lange afstande ikke på begrænsede rækkevidder, som elbilteknologien slås med indtil videre,« siger Jørgen Henningsen og henviser til IEA, som i deres mest klimavenlige scenario først ser syv pct. elbiler i 2030.

Anden generation for dyr

Henningsen tror heller ikke på, at andengenerations biobrændstoffer kommer til at kunne bidrage på mellemlangt sigt, ligesom de er langt dyrere end naturgas og måske kun marginalt bedre på CO2-udslip.

Derimod er han enig med blandt andre energiforskerne fra Aalborg Universitet i, at når det gælder boligopvarmning, så kan man lige så godt med det samme omstille oliefyrene til vedvarende energi via individuelle varmepumper i tyndt befolkede egne eller fjernvarmesystemer med varmepumper i byerne.

»Jeg synes selvfølgelig, at de danske politikere skal beslutte, at vi vil satse på naturgas til dele af transportsektoren og så komme i gang med det nødvendige regelarbejde, som sikrer, at det sker,« siger Jørgen Henningsen.

Fakta: Blå bog

1965: Civilingeniør, kemi

1965-73: Lektor, DTU (Inst. for Kemiindustri)

1973-76: Miljøministeriet (kontorchef)

1976-80, 1983-87: Vicedir., Miljøstyrelsen (næsten hvad som helst fagligt)

1980-83: Direktør for oliehandel i Dong

1987-98: Direktør, EU-Kommissionens Generaldirektorat for miljø, leder af forhandlingerne om Klimakonvention og Kyotoprotokol

2001-06: Chefrådgiver i Generaldirektorat for energi og transport