/energi

Katalysator i Søværnets patruljefartøj skal fjerne NOx-gasser

Et patruljefartøj fra forsvaret tester i denne uge et SCR-system, der forventes at fjerne over 80 pct. af NOx-gasserne fra skibets udstødning.

Af Christian Østergaard, fredag 13. nov 2009 kl. 14:06

Forsvaret forventer at kunne bekæmpe over 80 pct af NOx-udledningen fra Søværnets Diana-klasse patruljeskibe.

Det skyldes et nyt SCR-system (Selective Catalytic Reduction), der er udviklet specielt til patruljefartøjerne af Dansk Teknologi. Hjertet i SCR-teknologien er den såkaldte denox-katalysator, som i dette tilfælde er udviklet af Haldor Topsøe. Her er civilingeniør Peter Lindenhoff meget tilfreds med projektet.

»Vi har omkring tyve skibe sejlende med SCR-katalysatorer allerede. Det, der er specielt her, er, at der er tale om et retrofit. Dansk Teknologi har gjort et fantastisk arbejde med at bruge katalysatoren som lyddæmper. Når det kan lade sig gøre i så snævre forhold som her, er det næsten umuligt at forestille sig, hvor det ikke kan lade sig gøre.«

Selve princippet i systemet er kendt fra blandt andet lastbiler, men motorstørrelsen og den begrænsede plads om bord på skibet har skabt behov for et nyt system. En katalysator fra Haldor Topsøe er indsat i et system fra Dansk Teknologi, der tager pladsen og samtidig overtager funktionen fra skibets tidligere lyddæmper og på den måde ikke udfylder flere af skibets få ledige kubikmeter. Det nye system fylder derfor kun 1.744 liter pr. motor.

I rensningsprocessen har katalysatoren brug for ammoniak, der som bekendt er giftigt. Det har været en afgørende hindring for at bruge SCR-teknologien i for eksempel lastbiler og skibsfart, hvor påfyldningen af den giftige væske nemt kan få alvorlige konsekvenser, hvis der sker fejl.

Derfor er katalysatoren nu udviklet til at udnytte en 32 pct. opløsning af urinstoffet urea i vand. Blandingen er i sig selv ufarlig, men kan udskille ammoniak ved opvarmning.

Urea-opløsningen sprøjtes ind i udstødningsgassen fra en af fartøjets to 2.040 kW-motorer, hvor varmen omdanner urea-opløsningen til ammoniak, der reagerer med NOx i katalysatoren og i sidste ende omdannes til vand og nitrogen.

SCR-teknologien har været brugt af Haldor Topsøe i 20 år, men selskabets katalysatorer sidder i dag kun på omkring 20 skibe. Det skyldes ifølge Peter Lindenhoff, at ingen installerer denne type teknologi af egen drift.

»Vi forventer at teknologien bliver mere udbredt gennem de næste år, men dette her er jo lovgivningsdrevet, så når der kommer strengere krav, sker der også noget i branchen,« slutter han.



  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.

Eksterne links om klima
Klimadebat.dk