Ericsson Diax i Struer lukker - 200 udviklere fyres
Et stykke dansk telehistorie forsvinder, når Ericsson næste år drejer nøglen om for datterselskabet Diax og flytter udviklingen af bredbåndsprodukter til Genova.
Læs også
Læs mere om
Dokumentation
Ericssons globale besparelsesprogram på 10 milliarder svenske kroner rammer hårdt i Struer, hvor den svenske teleproducent inden for det næste år lukker selskabet Ericsson Diax A/S og afskediger 200 personer, der udvikler bredbånds-access-produkter.
Der er påbegyndt lokale forhandlinger med de faglige repræsentanter med henblik på at træffe en endelig afgørelse inden udgangen af november.
Beslutningen er en konsekvens af, at Ericsson vil reducere antallet af teknologiske platforme og i stigende grad vil basere sig på genbrug af softwarekomponenter, skriver selskabet i en pressemeddelelse. Udviklingsaktiviteterne vil derfor blive flyttet til lande, hvor der er stordriftsfordele, og ny produktudvikling flyttes til lande med lavere produktionsomkostninger.
»I Vesteuropa samler Ericsson udviklingen af bredbåndsacces-produkter i Genova i Italien og nedlægger afdelingerne i Struer og Coventry i England,« fortæller Lars Tofft, der er adm. direktør for Ericsson i Danmark.
Beslutningen er truffet øverst i koncernen, men Lars Tofft lægger ikke skjul på, at det er en af de mere triste beslutninger, han har været med til overbringe. Reaktionen blandt medarbejderne i Struer har naturligvis først og fremmest drejet sig om: Hvad betyder det for mig?
Lars Tofft pointerer, at Ericsson har været med tilfreds med medarbejdernes indsats og vil tage afsked med dem på en pæn måde. Den proces strækker sig ind i andet halvår 2010. Men man skal næppe forvente, at der bliver mulighed for medarbejderne i nævneværdig grad at flytte med til Genova, da antallet af udviklingsaktiviteter i Vesteuropa indskrænkes.
Det begyndte hos B&O
Ericssons afdeling i Struer har grundlag i Bang & Olufsens samarbejde med det forgangne Jydsk Telefon i slutningen af 1970’erne om udvikling af mindre telefoncentraler. Det skete i divisionen Dikon - en forkortelse for digital koncentrator. Ericsson erhvervede en ejerandel på 50 pct. af Dikon i 1990, og selskabet skiftede navn til Ericsson Diax.
Siden 1998 har Ericsson har været eneejer af Ericsson Diax. Da Ericsson nedlagde størstedelen af sine udviklingsaktiviteter i København i 2000/2001, gik det kun i mindre grad ud over Ericsson Diax.





