/transport

Anklage: Prestige-jernbanen giver ekstraregninger for milliarder

De 300 millioner kroner til at sikre et rekreativt område i Valby er kun begyndelsen på en række ekstraregninger, som vil få prisen på den nye jernbane mellem København og Ringsted til at stige fra 10 til 15 milliarder kroner. Det vurderer kritiske politikere.

Af Nicolai Østergaard, mandag 02. nov 2009 kl. 07:12

Det mest betydningsfulde danske jernbaneprojekt siden Storebæltsforbindelsen vil blive langt dyrere, end befolkningen har fået at vide.

Det vurderer en række politikere, som har fulgt planlægningen af den nye jernbane mellem København og Ringsted, den såkaldte nybygningsløsning, tæt.

De læner sig op ad, at det netop afsluttede trafikforlig allerede har gjort den nye jernbane mere end 300 millioner kr. dyrere end oprindeligt budgetteret.

Et flertal på Christiansborg kunne nemlig hurtigt blive enige om, at den projekterede linieføring tværs gennem rekreative arealer ved et etagebyggeri i Valby, var uacceptabel. Derfor bliver banen nu delvist nedgravet på denne strækning.

Sådan vil det fortsætte med drypvise ekstrabevillinger det storstilede jernbaneprojekt i de kommende år - vel at mærke økonomiske dryp typisk i størrelsesordenen på et par hundrede millioner kroner og opefter.

»Beslutningen om at nedgrave jernbanen ved Kulbanevej-kvarteret er helt igennem fornuftig, men også et symptom på, hvor underbudgetteret jernbanen har været fra begyndelsen for at få samfundsøkonomien i banen til at se så fordelagtig ud som muligt for at gøre den spiselig for folketingspolitikerne,« siger Enhedslistens trafikpolitiske sekretær, Arne Lund.

Borgmester: Der er godt nok en del steder, som skal forbedres
Solrøds borgmester, Niels Hörup, har hele tiden været modstander af en ny jernbane, og han er ikke overrasket over, at jernbanen allerede er steget i pris med flere hundrede millioner kr.

»Det vil hurtigt blive afsløret, i hvor høj grad planlægningen af den nye jernbane har drejet sig om at skjule de reelle anlægsomkostninger. Nødvendige milliardomkostninger er blevet holdt hemmelige, og de økonomiske beregninger er blevet fordrejet, så investeringen i Nybygningsløsningen er kommet til at se kunstigt fordelagtig ud,« siger Niels Hörup.

»Hvis politikerne er blevet overbevist om, at linieføringen gennem rekreative arealer ved Kulbanevej i Valby var en uacceptabel løsning, så er der godt nok en del steder på den planlagte jernbane, som skal forbedres, hvis der skal være en smule konsekvens i det politikerne foretager sig,« tilføjer borgmesteren.

»I løbet af Folketingets 1., 2. og 3. behandling af anlægsloven for den nye jernbane vil det gradvist gå op for politikerne, hvilke katastrofale miljømæssige konsekvenser det nuværende anlægsforslag rent faktisk har på flere forskellige dele af strækningen. Jeg tvivler på, at folketingspolitikerne vil stå model til disse løsninger. Derfor er der ingen vej udenom, at København-Ringsted-banen vil sprænge budgettet,« vurderer han.

Prisen vil stige til 15 milliarder kroner
Arne Lund, der har fulgt planlægningen af den nye jernbane, siden den blev igangsat for mere end ti år siden, vurderer, at anlægsudgifterne på København-Køge-Ringsted banen ender på et niveau omkring 15 milliarder kr. Budgettet fra Trafikstyrelsen lyder på 10 milliarder kr. Han peger blandt andet på, at den daværende Banestyrelsen i 1998 budgetterede med en anlægssum på 9,7 milliarder kr., hvilket svarer til 11,5 milliarder kr. i 2009-priser.

»Den nuværende anlægsramme på 10 milliarder kr. er først og fremmest politisk defineret,« siger Arne Lund.

Hvis Arne Lunds forudsigelse holder stik, vil forskellen i anlægsomkostninger sammenlignet med den alternative jernbanelinie – 5. sporsløsningen langs den eksisterende bane til Ringsted via Roskilde - ende med at blive på langt over 10 milliarder kr.

De ømme punkter
Eksperterne peger på flere forskellige ømme punkter i den nuværende planlægning, som politikerne med stor sandsynligvis vil blive tvunget til at finde finansiering til at udbedre.

1) Tilbygning af såkaldte niveaufrie skæringer i både Ringsted og Ny Ellebjerg. I øjeblikket bliver der projekteret med »skæringer i niveau«, hvilket betyder, at togene på den nye bane må flette ud/ind på det omgivende banenet ved at krydse henover skinnerne med modkørende togtrafik.
Pris: Mindst 300 millioner kr. alene for at etablere niveaufrie skæringer ved Ny Ellebjerg.

2) Udgifter til støjafskærmning i de tæt bebyggede områder langs Køge Bugt, for eksempel i Solrød.

3) Placering af banen i niveau med de øvrige omgivelser ved Brøndby, hvor den i øjeblikket er projekteret på en 5 meter høj dæmning, der får støjen til at sprede sig over et meget stort område.

Følgeinvesteringer for milliarder
Herudover kommer så de følgeinvesteringer, som skal sikre, at København-Køge-Ringsted-banen kan leve op til de store politiske visioner om, at den nye bane skal kunne give plads til et stort antal ekstra passager- og godstog på det sjællandske banenet. De indebærer blandt andet:

1) Udvidelse af Københavns Hovedbanegård med ekstra perron-spor, der skal gøre det muligt for at tage imod markant flere passagertog end i dag.

2) Ekstra spor ved Kastrup Station, der skal gøre det muligt at køre flere passager- og godstog fra Sverige og videre ud på det sjællandske banenet mod Tyskland.

3) Evt. etablering af kombigodsterminal ved Køge til mere end en milliarder kr.

Radikale: Haster med udvidet hovedbanegård
Der kan naturligvis argumenteres for, at projekter som udvidelse af Københavns Hovedbanegård og etablering af ekstra spor ved Kastrup Station ikke direkte har tilknytning til den nye jernbane til Ringsted.

Men langt ind på Christiansborg er der en erkendelse af, at den politiske beslutning om den nye jernbane samtidig er startskuddet til en række nødvendige følgebeslutninger – f.eks. en udvidelse af Københavns Hovedbanegård.

»Der er da slet ingen tvivl om, at Københavns Hovedbanegård bør være udvidet med ekstra perronspor i en eller anden udformning, når den nye København-Ringsted bane bliver indviet i 2018,« siger de radikales trafikordfører, Johannes Poulsen.

»Ellers giver det jo ikke nogen mening, at vi som politikere har valgt den meget dyrere jernbaneløsning via Køge frem for den billige via Roskilde,« tilføjer han.



02. nov 2009 kl 08:19

Erik Plesner

Signaturforklaring

Og hvad betyder så rød, grøn og blå streg på kortet ?

Kom nu ind i kampen Ingeniøren , det er jo ikke Ekstra Bladet det her.


02. nov 2009 kl 08:20

Svend Andersen

Prestige?!

Hvori består prestigen?

Er denne overskrift meget dårligere: Anklage: Jernbane giver ekstraregninger for milliarder?

Er det så også prestige-vindmøller, prestige-digitalt sendenet, prestige elmålere...?!

Eller handler det i virkeligheden om, at der er nogen på Ingeniøren som føler, at der er blevet pisset på deres sukkermad, fordi der er valgt en anden linjeføring og en anden løsning, end de synes!?

Snup nu en tudekiks, og find sagligheden frem igen!


02. nov 2009 kl 09:55

Ulrik Wentzel

Re: Prestige?!

Prisen på udvidelsen over Køge er naturligvis, som udgangspunkt valgt som den laveste mulige. Derefter kommer lokale ønsker, som evt. vælges til eller fra.

Der er jo som at købe en ny vogn. Først beslutter man hvilken type og model, derefter kommer familien med ønsker til ekstraudstyr. Det er ikke alle der får deres ønske opfyldt, men naturligvis bliver den dyrere end grundmodellen. Det er der vel ikke noget nyt i.

Prestigen er det værdi ord, den kraft, der gør det legitimt for de lokale politikere til at fremkomme med større og større ønsker til ekstraudstyr. Men som ved vognen forsvinder de fleste ønsker hvis de selv skal betale for ønskerne via den lokale kommunekasse.


02. nov 2009 kl 10:13

Thomas Damm

Visionær ?!

Man kunne også skrive:

Bekymring: Visionær jernbane kan give ekstraregninger for milliarder...


02. nov 2009 kl 11:11

Mads Knudsen

Solrøds borgmester - Hurra !

Solrøds borgmester har hele tiden været modstander af jernbanen - nå...

HVORFOR I ALVERDEN har Borgmesteren så ikke været modstander af Køge Bugt motorvejen gennem selvsamme kommune - en motorvej, som dels fylder og dels støjer langt mere end en jernbane ?

Nå ja - Borgmesteren kører selv i bil...


02. nov 2009 kl 11:11

Boe Jørgensen

Er nødvendighed PRESTIGE

Jeg håber ikke at Nicolai Østergaards inlæg giver
udtryk for foreningens synspunkter.
Jeg får uvilkårlig den opfattelse at NØ selv har et eller andet i klemme i denne sag hvor politikerene endelig , for en gangs skyld at taget en beslutning der er fremtid i.
Boe Jørgensen


02. nov 2009 kl 11:36

Michael Larsen

Discount, ikke prestige

Hvis overskriften bliver rettet til; "Discount-jernbanen giver ekstraregning for milliarder" passer det vist bedre. Den uheldige og meget lidt prestigeagtige udformning af den nye station i Køge skal der f.eks. også rettes op på.


02. nov 2009 kl 12:51

Uffe Kousgaard

Re: Solrøds borgmester - Hurra !

HVORFOR I ALVERDEN har Borgmesteren så ikke været modstander af Køge Bugt motorvejen gennem selvsamme kommune - en motorvej, som dels fylder og dels støjer langt mere end en jernbane?

Fordi der er ramper til motorvejen i hans kommune, mens der ingen jernbanestation er. Jernbanen giver altså kun ulemper for borgerne i kommunen (støj, barrierevirkning etc).


02. nov 2009 kl 18:34

avatar

Michael Deichmann

Hold nu op!!!

Nu er der endelig tænkt lidt stort - og politikerne har endda tænkt med! Lad os nu komme igang.
Jeg tror helt ærligt at der er mange flere borgere, der i årevis (og her taler vi om siden WWII måske mere) været påvirket af ringbanen igennem Nørrebro.
Borgmester - vi har hørt Deres budskab - det er noteret.


02. nov 2009 kl 22:53

Jørgen Rasmussen

ikke flere undersøgelser

Nu må der være spildt nok penge på forundersøgelser og debatter. Brug hellere pengene på at få bygget noget. For de penge der er blevet brugt de seneste 15 år på at undersøge hvordan man kunne udvide jernbane kapaciteten imellem Ringsted og København, kunne man have gravet strækningen hele vejen og færdig gjort dobbelsporet igennem sønderjylland. Så stop med det spild af penge og kom igang.


03. nov 2009 kl 23:19

Christian Ahrenkiel

for 15 milliarder kan man få:

Den optimale løsning; som tidligere diskuteret her på ing.dk så er linieføringen over køge ikke den bedste løsning. Den er et kompromis baseret på gamle data.

Hvis vi skal "tænke lidt stort" så lad os droppe al udbygning af infrastruktur til vi ved hvad der kan betale sig og hvad der er behov for.

Der er jo ingen der skal noget i køge! Ja - visse politikere har formået at flytte en færge derned til ærgrelse for alle der benytter denne færge.

Hvis jeg måtte bestemme, så byggede vi en magnetisk jernbane på pyloner. Høj hastighed, ingen forurening, ingen støj. En frisk start. I ørigt kan ansaldo beholde deres IC4 tog. De er lige discount agtige som metroen, som allerede er godt slidt.


03. nov 2009 kl 23:55

avatar

Sune Uwe Friedrichsen

Prioriter 5.-spor løsningen OG en ny højhastigheds bane via Ringsted

Prioriter 5.-spor løsningen OG en ny højhastigheds bane via Ringsted som nummer et – 5. spor mellem Høje Taastrup og København kommer jo alligevel når trængslen øges med udbygningen af Taastrup fingeren! Det må være det mest optimale, idet vi, i forbindelse med projekteringen af den nye Ringsted-bane, således tager højde for de kapacitetsproblemer som vi alligevel vil løbe ind i dels under bygningen af de nye sport til Ringsted og dels vil komme før eller siden. Det vil være tåbeligt ikke at udnytte at vi i dag har hele 4 spor mellem Roskilde og Høje Taastrup og lige lægge de ekstra kilometre fra Høje Taastrup til København. Det koster ca. 3 mia. kr. at lægge ekstra spor mellem Høje Taastrup og København set i forhold til ca. 20 mia. kr. for den helt nye Ringsted bane. Idet det 5. spor kan bygges færdigt langt hurtigere, kan man med fordel starte begge projekter samtidigt og således vil 5. spor være klar INDEN den nye Ringsted bane tilsluttes ved Vigerslev/Valby.


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.