blogs kategori-billede

Beckers bilagsrod er ikke OK

Af Søren Houmøller,  søndag 18. okt 2009 kl. 19:52

Forleden skrev jeg her på bloggen om det horrible i at genere vigtige mennesker som fx klimaforhandler Thomas Becker, der forlod Connie Hedegaards ministerium i unåde for nylig efter rod i bilagene, med regelrytteri og administration af bilag.

Min pointe var, at skoene kan blive for små.

Nu viser det sig så, at tingene er anderledes. Becker er uredelig.

Han har fusket med bilag, forsøgt at slette sine spor ved at rette i sin kalender og derefter løjet om det.

Forskellen er gigantisk: Før disse oplysninger kom frem var det en sag om manglende bilag, nu er det en sag om fusk. Og det er ikke OK.



18. okt 2009 kl 21:34

avatar

Overingeniør Petersen

Hvor svært kan det være?

Dit forsvar for den pågældende embedsmand undrede mig da også. For hvor svært kan det være at samle sine bilag, når det hele foregår via creditkort? Man står sjældent og flagrer med kontanter i Langbortistand, og i givet fald er det småpenge.

Her på ingeniørkontoret i Teknikerbyen kan vore omkringrejsende medarbejdere bare aflevere alle deres bilag i forkontoret, forsynet med sagsnumre på de relevante notaer (og evt. med et kryds over og notatet 'privat' på indkøb til kone og børn, så trækker vi det bare over lønnen den følgende måned). Det ordner de fleste bare på hjemvejen i flyet, og hvis en medarbejder ikke kan finde ud af noget så enkelt, så kan vi nok slet ikke bruge vedkommende.

Fusk med udgiftsbilag? Så får du sparket! Jeg håber sandelig, at de samme regler gælder i det offentlige!
Rrrrr!


18. okt 2009 kl 21:45

avatar

Jesper Ørsted

For tidligt ude

Søren, hvorfor gik så ud på bloggen før du kendte alle fakta i sagen?


19. okt 2009 kl 06:12

arne lund

Nej det er ikke OK, at....

Bilagsrod er noget - rod - og bestemt ikke acceptabelt. MEN MEN - Lars Løkke slap - om end med skrammer - fra et endnu større bilagsrod end Becker. Hvorfor?
Lars Løkke optrådte ikke altid under eget navn. Alligevel slap han godt fra det. Hvorfor?
Lars Løkke soldede pengene op på egne udskejelser, ugeblade, smøger mv. til sig selv, familien og partikammeraterne. Becker brugte pengene i embeds medfør, til at skabe den nærhed og tillid, der kan være nødvendig for at få gode forhandlings-resultater med hjem. Men vel også for at drikke "lidkøb". Alligevel ryger Becker. Hvorfor?
Hvem har gavnet Danmark mest med sit bilagsrod - Becker eller Lars Løkke?
Angsten for at ende på EkstraHadets forside er stor på Slotsholmen. Samtidig er embedsmændene under-kastet regler, der er lavet af puritanske husmænd med rod i den jyske afholdsbevægelse. Vi lever ikke i 60'erne mere, hvor fire mennesker kunne holde den gående en hel aften på en flaske rødvin.

Tænk sig: 39 mødedeltagere drikker 37 flasker rødvin og 41 gin og tonic. Rystende udskejelser, føj!
Vox populi er krænket!
Hånden på hjertet: hvor mange af os drikker ikke en flaske rødvin på en glad aften - og slutter måske af med en gin-tonic. Jeg gør! Og hva' så?

Beckers største "forbrydelse" er nok, at han ikke havde politisk tæft nok til at se, at "nogen" ville ham til livs, og at bilagsrod var det perfekte påskud. Det ville lugte hvis man fældede Becker på det "politiske", så derfor blev det formalia. Det er der ikke noget nyt i, og vi vil se det igen og igen.






19. okt 2009 kl 07:56

Frithiof Andreas Jensen

Re: Nej det er ikke OK, at....

Tænk sig: 39 mødedeltagere drikker 37 flasker rødvin og 41 gin og tonic. Rystende udskejelser, føj!

Næh - Men det bliver det så til når man *lyver* om det!

For det første: Hvis man er så svag at man er nødt til at lyve om bagateller så falder al troværdighed jo væk. Det ville f.ex. Simon Spies aldrig have gjort ;-)

For det andet starter alle spekulationerne op: Hvad er der ellers løjet om, hvorfor lige *den her* sag, er det for at kaste lidt ufarligt kød til medierne så noget værre kan sniges forbi i støjen e.t.c. ??

Kernen er måske snarere at Becker ragede lige lidt vel højt op i landskabet - der er jo regler, skrevne som uskrevne, om at "tyenet" ikke skal overstråle Ministeren!


19. okt 2009 kl 08:56

Bjarke Mønnike

kalkunjagt

Hvis man en enkelt gang er nødt til at foretage en rejse i offentlig regi er det pinedød nødvendigt at have sine bilag i den pinagtiske orden.


Hvis man sammen med seks andre går ud og spiser på en restaurant i Bruxelles, så skal man sørge for at tjeneren deler regninge på en sådan måde at kun det man selv har fortæret fremgår af dette bilag og drikkepenge er noget man selv betaler, selv om der er en almindelig forventning om mindst 10%.

Jeg glemte lige at understrege at man selv lægger ud af egne penge til taxa og mad og hvis man ikke kan få plads på de hoteller som staten har aftale med ja så lægger man også også ud for det

Når man så kommer hjem igen skal man vente i halve år på at Økonomiministeriet kan få snøvlet sig sammen til returnere penge for de udlæg man har foretaget.

Men i det foreliggende tilfælde hvor en person bliver kylet rundt verden med over 200 rejsedage om året, hvor kun et blik i kalenderen kan fortælle ham hvor han er og sammenholder det med den langsommelighed Økonoministeriet arbejder, der vil bilagsmæssige diskrepanser let kunne ophobe sig inden de bliver påtalt, så problemet udvikler sig til unødige katastrofer


19. okt 2009 kl 09:09

Tomas Ussing

Re: For tidligt ude

Søren, hvorfor gik så ud på bloggen før du kendte alle fakta i sagen?

Jesper! Hvor lang en "karenstid" burde Søren og andre bloggere anvende for at være sikker i sin sag? 1 uge, 3 mndr., 1 år...3, 5, 10 år????


19. okt 2009 kl 09:47

avatar

Troels Halken

Re: Re: For tidligt ude

Hvor lang en "karenstid" burde Søren og andre bloggere anvende for at være sikker i sin sag? 1 uge, 3 mndr., 1 år...3, 5, 10 år????

Som blogger kan man aldrig sikre sig, og så er det da bedre at gå ud og erkende at man har taget fejl og skrive det.

Vh Troels


19. okt 2009 kl 15:23

avatar

Jon Bendtsen

Re: Re: Re: For tidligt ude

Hvor lang en "karenstid" burde Søren og andre bloggere anvende for at være sikker i sin sag? 1 uge, 3 mndr., 1 år...3, 5, 10 år????

Som blogger kan man aldrig sikre sig, og så er det da bedre at gå ud og erkende at man har taget fejl og skrive det.

Han har jo ikke erkendt grunden til at han nu har skiftet mening. Han prøver at dække det ind under at der er "sket" noget nyt. Gu er der ej sket noget nyt. Den eneste forskel er at Søren er blevet sablet ned, og derfor har skiftet mening for at tække os andre.

Han prøver nu at kalde det for fusk, men overskriften er det samme, nemlig bilag.

Nu viser det sig så, at tingene er anderledes. Becker er uredelig.

Han har fusket med bilag, forsøgt at slette sine spor ved at rette i sin kalender og derefter løjet om det.

Forskellen er gigantisk: Før disse oplysninger kom frem var det en sag om manglende bilag, nu er det en sag om fusk. Og det er ikke OK.


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Debatterede
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.