Nedkøling gør flydende naturgas til en klimasynder
Den hastigt voksende energiform, flydende naturgas, giver et fire gange så højt CO2-udslip som almindeligt naturgas, når gassen skal bringes frem til danskerne. Nu vil Enhedslisten have energiformen droppet i Danmark.
Skibe med flydende naturgas bliver mere almindelige. Her er det skibet Arctic Discoverer, der transporterer gas over Atlanten. (Foto: Roar Lindefjeld) (Foto: Roar LIndefjeld, StatoilHydro)
Fakta
Læs også
-
Enorme Dong-tanke skal tømme 180 skibe med flydende naturgas
Læs mere om
Flydende naturgas, kaldet LNG, kommer sandsynligvis til at spille en pæn stor rolle på fremtidens naturgasmarked. På lang sigt bliver hele 25 procent af det europæiske naturgasforbrug måske sejlet ind med skib, vurderer den europæiske naturgasbranche, EuroGas.
Men LNG kræver så meget ekstra energi til nedkøling og skibstransport fra fjerne egne, at det kan forøge CO2 udslippet med op til fire gange i forhold til naturgas, der ankommer til forbrugeren i rør. Det fremgår af en overslagsberegning, udført af Energinet.dk for Ingeniøren.
Projektchef Preben Birr-Pedersen, som har udført beregningerne, er ikke særlig overrasket:
»Vi ved, at det er en energiintensiv proces at køle gassen ned,« forklarer han.
Regnestykket ser på det CO2 udslip, der er forbundet med at skaffe en tredjedel af det danske naturgasforbrug, 1,2 mia. kbm til landet på to forskellige måder: Enten som LNG fra Australien eller som rørbunden gas fra nordnorske naturgasfelter.
Beregningerne baserer sig på forudsætninger fra et amerikansk LCA studie, og tallene viser, at 1,2 mia. kbm naturgas i LNG-form, sejlet ind fra Australien, udleder cirka 0,55 mio. ton CO2.
Samme mængde naturgas fra norske felter, transporteret gennem Europipe til Tyskland og videre til Danmark, udleder cirka 0,14 mio. ton CO2. Altså næsten fire gange så stort et CO2-udslip fra LNG-gassen som fra den rørbundne.
Enhedslisten: Vi bør sige nej til LNG
Energiordfører for Enhedslisten, Per Clausen har tidligere stillet spørgsmål om LNG og CO2-udslip til klima- og energiministeren.
Han mener, at den store CO2-belastning fra LNG skal føre til, at vi i Danmark siger nej til at bruge LNG. Også selvom regningen for det ekstra CO2-udslip ikke ender hos os, men i det land, hvor nedkølingsanlægget står:
»Jeg synes, vi selv bør tage ansvar for det ekstra CO2 udslip, som LNG genererer. Det er ikke holdbart at vi bryster os af at være klima-venlige, mens vi lader CO2 regningen gå videre til andre lande,« siger Per Clausen.
Han tilføjer, at det er samme princip, vi benytter, når vi flytter en stor del af industri-produktionen udenlands og derefter kan demonstrere fine tal for energieffektiviteten i Danmark.
Energinet.dk: LNG er et bedre alternativ end kul eller fuel-olie
Preben Birr-Pedersen fra Energinet.dk mener ikke, at det store CO2 udslip betyder, at man skal lade være med at bruge LNG-gas i Danmark:
»Man skal huske på, hvad alternativet så er. Hvis det er kul eller fuel-olie, så udleder naturgassen stadigvæk mindre CO2 end alternativerne. Inden for skibstransport er LNG for eksempel ved at blive et interessant alternativ i Sverige, hvor man snakker om at etablere en LNG terminal i Gøteborg,« fortæller han.
Men den køber Per Clausen ikke:
»Vores mål er jo en energiforsyning uden fossile brændsler, så jeg synes vi skal sætte ind der i stedet for at afløse kullene med noget, som blot er lidt bedre,« siger han.
Udsigt til øget brug af naturgas i EU
CO2 udslippet fra LNG fordeler sig med 70 procent fra selve nedkølings-processen, hvor gassen køles ned til minus 160 grader. Resten af udslippet stammer fra skibstransport (med udnyttelse af den afdampede naturgas på skibet) og opvarmning af gassen, før den sendes ind i et rørsystem igen.
Udslippet fra transport af naturgas i rør stammer primært fra de kompressor-stationer, som undervejs skal holde trykket oppe på gassen i rørene. Og det kan også blive ganske stort, hvis afstanden er lang. Således vil udslippet fra transport af 1,2 mia. kbm naturgas i rør fra fjerntliggende russiske felter (3.000 km væk) komme op på 0,35 mio. ton CO2.
I 2005 udgjorde naturgas 24,1 pct. af primær energiforbruget i de 27 EU-lande. Naturgasbranchen forventer, at naturgassens andel vil øges til 31 procent i 2030.






