Overkørsler er det næstfarligste sted på jernbanen
28 ulykker er sket i overkørsler mellem 2000 og 2007. 18 af dem medførte alvorlig personskade. Kun personer, der ulovligt opholder sig på banelegemet, er mere udsatte end bilister.
Banedanmark jager for tiden jernbanens sorte pletter - de tusind overkørsler på nettet bliver sikkerhedsvurderet, for det er her mange ulykker sker. Det viste weekendens ulykke, hvor et IC3-tog kolliderede med en lastbil i en overkørsel på Nordvestbanen. (Foto: René Strandbygaard /DSB)
Læs også
Læs mere om
Dokumentation
Landets cirka 1.000 overkørsler er nogle de farligste steder på jernbanen. Det viser ulykken i weekenden, hvor en lastbilchauffør og en lokomotivførerelev blev dræbt, da et IC3-tog kolliderede med en lastbil i en overkørsel ved Tølløse på Nordvestbanen.
Det samme viser rapporten Trafikstyrelsens strategi for sikkerhed og interoperabilitet på jernbanen, der udkom i februar. 79 procent af personulykkerne sker ved personpåkørsel - det vil sige folk der af den ene eller anden grund opholder sig ulovligt på skinnerne bliver ramt. Men 12 procent af de alvorlige personulykker sker i overkørslerne, selv om de mest trafikerede som regel både har bomme og advarselslamper.
Lørdagens ulykke fik formanden for Dansk Jernbaneforbund, Ulrik Salomensen, til at kræve alle overkørsler sløjfet.
»Den dag, hvor katastrofen den sker, hvor et tog med høj hastighed bralrer ind i en lastbil eller en mejetærsker eller en traktor, og der ligger 500 passagerer ude på marken spredt rundt som tændstikker, da er det for sent at diskutere det spørgsmål,« sagde han til DR's TV-avis søndag.
Ulykkerne sker oftest på lokal- og privatbaner, for det er på de strækninger, der er flest overkørsler. Overkørslerne er et af de tre områder, som Trafikstyrelsen, der overvåger sikkerheden på det danske banenet, sætter ekstra fokus på i de kommende år.
Det samme gør Banedanmark, der er i gang med at screene alle landets baner for at finde strækninger, hvor overkørslerne udgør den største risiko. Banedanmark har en pulje på 36 millioner kroner hvert år til at forbedre og nedlægge overkørsler.
»Vi skal forsøge at finde de steder, hvor vi kan få mest sikkerhed for pengene – enten ved at nedlægge overkørslerne eller forbedre dem,« siger områdechef for Teknisk Drift Kim Andersen.
Banedanmark er mest fokuseret på de godt 500 overkørsler, hvor der hverken er bomme eller blink, og har allerede besluttet fjerne alle usikrede overkørsler på strækningerne Aalborg-Frederikshavn, Herning-Kibæk, Skanderborg-Silkeborg og Køge-Næstved. Arbejdet skal være overstået i 2010.
Hele screeningsprocessen skal være overstået i 2011.





