Her er månekrateret, hvor Nasa smadrer 2,2 ton rumsonde
Nasa har udvalgt det krater på Månens sydpol, hvor sonden Lcross skal ende sine dage og sende en støvsky 50 kilometer op i rummet i jagten på vandis.
Læs også
Læs mere om
Dokumentation
Nasa har udvalgt rumsonden Lcross’ (Lunar Crater Observation and Sensing Satellite) gravsted. Sonden skal den 9. oktober kl. 13.30 dansk tid sendes i døden i Cabeus-A-krateret ved Månens sydpol.
Kraterets bund ligger i permanent skygge, og der er derfor gode odds for at finde vandis. Det er desuden udvalgt, fordi der er tegn på høje koncentrationer af brint, og fordi bunden er flad med svagt stigende skrænter.
Lcross består af to trin, en sonde og et øvre Centaur-trin. Begge skal sendes ned i det skyggefulde krater. Ti timer før det første nedslag frigiver Nasa Centaur-trinnet. Det skal hamre ned i krateret fire minutter før selve sonden.
Ved nedslaget af det 2,2 ton tunge trin bliver 350 ton materiale fra kraterbunden slynget 50 kilometer ud i rummet. Lcross flyver igennem skyen af materiale og analyserer det med sine ni instrumenter i jagten på spor af frossent vand og vandholdige mineraler, inden den selv ender sine dage på krater-bunden.
Desuden sørger Nasa for, at nedslagene sker på et tidspunkt, hvor materialeskyen er oplyst af Solen, hvilket giver de bedste observationsbetingelser for astronomer fra Jorden.
Lcross mistede halvdelen af sit styrebrændstof ved en softwarefejl sidste måned, men Nasa-projektleder Dan Andres oplyser, at der er tilstrækkeligt tilbage til at gennemføre missionen.
Lcross blev opsendt sammen med Lunar Reconnaissance Orbiter den 18. juni i år.






