blogs kategori-billede

Bare endnu et af mange klimaindlæg

Af Klaus Seiersen,  søndag 13. sep 2009 kl. 12:41

Klimaforandring. CO2. Global opvarmning.

Det er svært at læse en avis, se et TV-program eller åbne en eneste side på nettet uden at falde over disse ord. Det virker som om, alle - alle - emner skal relateres til CO2-udslip og klimapåvirkning.

Bare for at tage nogle eksempler: Vi skal søge noget mindre på Google for at spare CO2, printe vores dokumenter med en ny miljøvenlig skrifttype, nyde miljørigtig musik og fadøl, male vores hustage hvide og tisse i badet.

Karen Thisted udråber i Ekstra Bladet TV2's nyhedshelikopter som klimasynder, teknologiens eksplosive udbredelse i hverdagen i form af små gadgets suger kolossale energimængder ud af stikkontakten, og Information mener, det er effektiv familieplanlægning, der skal redde klimaet.

Og i dag ser jeg sørme også, at den globale opvarmning er ved at ødelægge kvaliteten af mine elskede mikrobrygøl.

Jeg er slet ikke i tvivl om, at kommunikationsrådgiver Henrik Byager har ret i sin forudsigelse om, at når vi når slutningen af året, vil vi de fleste kaste op over at høre ordet CO2 nævnt.

Ikke at emnet ikke er rasende vigtigt, og ikke at jeg ikke inderligt håber på, at klimatopmødet i København resulterer i en fælles global indsats for miljøet... men findes der ikke bare ét eneste emne, man ikke kan relatere til klimadebatten?!



13. sep 2009 kl 14:14

Gary Prince

Frustrerende.

Du skulle prøve at se alle den mediadækning om CO2 når man er erklæret skeptiker. Forestille dig (bar for et øjebik) at du tror IPCC tager fejl og at den globale opvarmning er naturligt - og så læs alt det vrøvl - frustrerende.


13. sep 2009 kl 14:39

Anders Jakobsen

Proportioner

Der mangler i stor stil en simpel deklaration af CO2 forbrug. Jeg tror de færreste har nogensomhelst idé om hvad en TV2 helikopter svarer til i forhold til elpærer i forhold til 1 kg hakkekød i forhold til kørsel i biler i forhold til en bog osv.

Det ville være lidt lækkert hvis det var bare nogenlunde nemt at have en ide om proportionerne og kunne sortere snot fra kanel.


13. sep 2009 kl 15:18

Jens Arne Hansen

Re: Frustrerende.


Måske var det en ide om man på et teknisk magasin som dette begrænsede sig til at skrive om de tekniske løsninger som der kan foreslås på de problemer som nogen mener at vi står overfor.

Her er der måske grund til lidt optimisme fordi der på det seneste er kommet nogle konkrete ting frem at forholde sig til.

Så kunne vi lade andre om at konkurrere med den katolske kirke om hvem der er bedst til at fortælle den undrende menneskehed at vi snart ender et meget varmt sted hvis vi ikke betaler den pris som paven eller Poul-Henning mener er tilstrækkelig høj!


13. sep 2009 kl 16:41

Gary Prince

Re: Re: Frustrerende.

Ja - selvfølgelig ingeniører løser kun problemer, uanset om de eksisterer eller ej - så længe der kan sendes en faktura.

Jeg forudseer dog nogle bittesmå problemer hvis du begynder at geoingeniør jordens klima på et forkert grundlag.


13. sep 2009 kl 17:29

Lars Pontoppidan

Den hellige og almindelige begrænsning af CO2 udslip

Ang. energisparebevægelsen, så er det da allerede lige til at brække sig over. Alle de velmenende strømsparetiltag flytter jo ikke så meget som en nanograd ved jordens temperatur. Det eneste de fører til er pudsning af glorien og en generel begrænsning af vækst i samfundet. Problemet er at hvis vi sparer CO2 udledning her i Danmark så sørger kvotesystemet for at andre lande slipper det sparede CO2 ud alligevel.

Det kan godt være at det er in for tiden at være ateist, men når snakken går om klima går der altså "tro" i den igen: Vi tror på den hellige og almindelige begrænsning af CO2 udslip. Vi tror på det altruistiske liv uden for store udskejelser, for at redde kloden... Vor herre bevares...

Brækfremkaldende er dog også de virksomheder, der i bedste fokusgruppe stil udnytter den nye trend i reklamer. Alt skal være grønt og CO2 besparende. Gad vide om den næste boble der springer er CO2-hype-økonomi boblen?


14. sep 2009 kl 11:02

avatar

Per A. Hansen

Re: Mens vi venter på bagslaget

Et af de bedre oplæg.
Når man på et eller andet tidspunkt må erkende, at den globale opvarmning tager sig en pause på trods af stigende CO2-udslip, må det vel gå op for en stor del mennesker, at der er andre og mere betydende klimafaktorer, end den svage klimagas CO2, der p.t. i medierne får tillagt nogle forbløffende egenskaber.
Hvis klimafolk har ret, så må man ynke datidens danske befolkning, der levede efter Istiden i varmere klima end nu - med faldende biodiversitet, flere oversvømmelser og udsigten til at landet ville skrumpe ind p.g.a. havstigninger. I denne triste periode måtte man tage til takke med at kigge på den krøltoppe pelikan, som trivedes fint - i dag må man flyve til Sydeuropa for at se denne fugl.

Mvh. Per


14. sep 2009 kl 11:12

Bjarke Mønnike

Ja man kan.....

......ligesom folketingets formand Thor Petersen undre sig over, at når man nu tilsyneladende ved alt om hvad der forårsager klimaændringer og har fastslået den er menneskabt, stadigt bevilliger penge til at forske i området ;-D


14. sep 2009 kl 13:33

avatar

Klaus Seiersen

Clim8 Beer

Dagens klima-gimmick: Harboe laver klimavenlig øl:

http://www.dr.dk/Nyheder/Penge....htm


14. sep 2009 kl 13:42

Anders Jakobsen

Re: Clim8 Beer

Gu ved hvor mange gram man sparer per øl. Mere eller mindre end 100 meters bilkørsel?


14. sep 2009 kl 13:43

Anders Jakobsen

Re: Re: Clim8 Beer

Haha, jeg har luret dem. De har fundet en måde at sælge alt deres flade øl.

"CO2 fri. Se, ingen bobler"


14. sep 2009 kl 14:04

Hans Henrik Hansen

Re: Den hellige og almindelige begrænsning af CO2 udslip


Gad vide om den næste boble der springer er CO2-hype-økonomi boblen?

- meget à propos fandt jeg forleden flg. citat fra Washington Post:

Does climate change hysteria represent another bubble waiting to burst? From the perspective of the alarmism and the saturation of the message, the answer could be yes. I believe that when our science or economic experts tend to be incorrect, it usually involves predictions that have underperformed expectations (Y2K, SARS, oil supply, etc). Can we think of any other expert-given, consensus-based, long-term predictions that have verified correctly?

- resten her:

http://voices.washingtonpost.c...html


14. sep 2009 kl 14:18

avatar

Flemming Rasmussen

Re: Re: Clim8 Beer

Gu ved hvor mange gram man sparer per øl. Mere eller mindre end 100 meters bilkørsel?

Effekten er jo dobbelt: Dels sparer du CO2 ved at drikke øllen - og dels må du helt undlade at køre bil bagefter - win win ;o)


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Debatterede
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.