/byggeri

Kommune kræver uvildig undersøgelse af P-huset i Aalborg

Mens Rambølls hårde kerne af statikere gennemgår hver en beregning i P-huset med de skæve vægge i Aalborg, har kommunen allerede krævet en uvildig gennemgang af sammenstyrtningsfaren, inden vejen bliver genåbnet.

Af Magnus Bredsdorff, onsdag 02. sep 2009 kl. 16:53

Politiet er gået i gang med at oprette en afspærring, der skal forhindre både biler og fodgængere i at komme ind på Kastetvej i Aalborg, efter håndværkere i morges konstaterede, at to bærende vægge i et parkeringshus er nogle centimeter ude af lod.

Vejen bliver foreløbig afspærret natten over, og ingen får lov til at komme ind i de nærmeste dele af de bygninger, der vender ud mod det nyopførte P-hus.

Rambøll, som har projekteret byggeriet, har ifølge lederen af rådgivervirksomhedens Aalborg-kontor, Torben Simoni, sat »en god håndfuld« af sine mest erfarne statikere til at regne konstruktionen igennem for at konstatere, om der vitterligt er sammenstyrtningsfare.

Endnu er konklusionen dog ikke klar.

»Vi arbejder intenst, men det vil være forkert af mig at udstede et løfte om, præcis hvornår vi er færdige. Men vi taler ikke dagevis,« siger Torben Simoni.

Selv med Rambølls konklusion i hånden vil politiet dog næppe blive bedt om at åbne for trafik på Kastetvej. Kommunen har ifølge Aalborg Politi bedt om en uvildig gennemgang af hele byggeriet. Det var onsdag eftermiddag ikke umiddelbart muligt at få Beredskabscenter Aalborgs forklaring på, nøjagtig hvad kulegravningen skal bestå i.

Ifølge Torben Simoni fra Rambøll er der intet særligt ved parkeringshuset, der har Ambercon som entreprenør. Der er tidligere opført lignende parkeringshuse andre steder i landet.

»Jeg kender ikke til tilsvarende problemer med de andre P-huse,« siger Torben Simoni.

Han afviser at give flere detaljer om, nøjagtigt hvor i byggeriet de skæve vægge er opstået, eller hvor i processen de kom ud af lod.

Både Aalborg Politi og Rambøll afviser over for Ingeniøren på det bestemteste artikler i andre medier om, at politiet skulle have talt med ingeniørerne, og at de skulle have konkluderet, at der ikke er fare for sammenstyrtning.

»Vi har ikke ringet til politiet,« fastslår Torben Simoni.



03. sep 2009 kl 22:34

Thorkild Bach

Interessant

Er det ikke typisk: En studerende havde behov for at gøre sig interessant! Betaler vedkommende for opståede tab hos samfundet og områdets beboere?


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

Ingeniør-job »
Hansen Toft A/S
Erfaren Projektleder - Produktionsingeniør
Sund & Bælt Holding A/S
Sund & Bælt søger driftsleder i Halsskov
Lemming & Eriksson Rådgivende Ingeniører a·s
EL-ingeniør
INVISIO Communications A/S
QA manager for Invisio Communications A/S
  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.