Log ind  |  Ny bruger  |  Glemt adgangskode
   
Forsiden  /  Nyheder  /  Rumfart  /  Historisk dansk observatorium sat til salg
 

Hvad mener du?

 
Hvad skal navnet være på en laseragtig enhed, der udsender lyd i stedet for lys?





Deltag i debatten

Historisk dansk observatorium sat til salg

Efter Københavns Universitet har droppet Brorfelde Observatorium som en del af det astronomiske forskningsudstyr, er bygningerne og området nu sat til salg hos ejendomsmægler i København. Astronomer kæmper for at bevare stedet som offentligt feltstation.

Af Torben R. Simonsen,  onsdag 02. sep 2009 kl. 10:27

Københavns Universitet, der ejer Observatoriet Brorfelde ved Holbæk, har erkendt, at det er bedst at studere stjerner med kikkerter i rummet.

Universitetet har besluttet at droppe observatoriet som en del af det astronomiske forskningsudstyr. Både bygninger og hele området er sat til salg. Formelt er der sket en overdragelse til det offentlige salgsselskab Freja, der har lagt det i hænderne på den københavnske ejendomsmægler Leif Olsen at få de 40 hektar og omkring 15 bygninger solgt.

Observatoriet ligger dog langt fra øde hen. Brorfeldes Vennekreds har i årevis udnyttet observatoriets unikke placering til på amatørbasis at kigge på stjerner. Stedet kan som et af de eneste i Danmark prale af at have nattemørke, og netop denne egenskab håber vennekredsen kan få fredningsmyndighederne til at beslutte sig for en fredning af både området og bygninger.

»Nattemørke gør det helt fantastisk at se på himlen med kikkert. Med de nye fredningsbestemmelser er det muligt at frede et område i forhold til nattemørket, og vi tror, at vi er de første, der har gjort det,« siger formand for Brorfeldes Vennekreds, civilastronom, mag. scient Hans Jørn Fogh Olsen.

Han har selv været ansat for Brorfelde i slutningen af 1960'erne.

Endnu er der ikke truffet en endelig afgørelse for fredningen af bygninger og de 40 ha naturgrund, der følger med, men formanden håber meget, at der kommer en fredning, der vil betyde, at offentligheden får adgang til området.

»Vi frygter jo, at området og bygningerne bliver solgt til et formål, der er uforeneligt med offentlig adgang. Det vil være et stort tab, ikke mindst for den store interesse, der er for astronomi herhjemme. Vi har haft Tycho Brahes og Ole Rømers observatorier. De er begge væk nu. Derfor vil det være tragisk, hvis også Brorfelde forsvinder,« siger Hans Jørn Fogh Olsen.

Interessen for Brorfeldes bevaring går videre end blot amatørastronomer. Vennekredsen har opbakning fra både naturfredningsforeningen, Friluftsrådet, Foreningen for Bygnings- og Landskabskultur samt lokale grupper og kommunen.

Holbæk Kommune har dog allerede meldt pas til en overtagelse af stedet, men vil gerne arbejde for, at der etableres et aktivitetscenter på området, oplyser Hans Jørn Fogh Olsen.

I forbindelse med redningsforsøget har vennekredsen fremstillet en film, der viser stedets historie, og hvilke aktiviteter der risikerer at fylde siderne i fremtidens glemmebog.

Filmen er blandt andet sendt til alle folketingsmedlemmer, og Hans Jørn Fogh Olsen håber, at det vil vække politikernes interesse for bevarelse af området.

Har man lyst til at se nærmere på stedet, holder Brorfelde Vennekreds åbent hus på søndag, den 6. september.

RSS Kommentarer (22)
avatar Af Daniel Malcus, 02.09.2009 kl 11:14
Et realistisk prisestimat for hele området, kunne være godt - så vi ved hvor dybe lommer vi bør have.

Hvis vi sælger Christiansborg har vi råd til hele området, plus en astronomisk oprustning i området.
:-)
På samme måde som at nedlægge et observatorie, fordi et bedre eksisterer andetsteds i udlandet/rummet, så hvorfor ikke nedlægge Folketinget - alle vigtige beslutninger tages jo alligevel i Bryssels!

Det er da horribelt, at der er råd til et nyt 60 m højt biomed forskningstårn ved Panum, men ikke til at bevare Observatoriet i Brorfelde! Hvordan kan man uddanne nye astronomer uden et observatorium - og i Tycho Brahe's eget land? Skal vi nu nøjes med populær astronomi i Planetariet? Hvad tænker Universitetets beslutningstagere på? Hvis området sælges til boligbyggeri, er det jo ugenkaldeligt.
avatar Af Benny Olsen, 02.09.2009 kl 11:32
Et meget specielt område som bestemt bør bevares, jeg boede der et par år, i det næst øverste hus, dengang var der en lille vold og 2 høje hække omkring hvert hus, og så var der brombærkrat i baghaven.

Udsigten fra elektronikværkstedet mod skoven var helt unik, der kom alverdens fugle, og nu ved jeg ikke hvilken tilstand bygningerne er i nu, men naturen der er sikkert stadig enestående.

Hvis området ikke har ændret sig for meget vil det være egnet som udgangspunkt for orienteringsløb i de omkring liggende skove, som astronomisk museum, som folkeuniversitet med undervisning for videbegærlige voksne menesker, det kunne være alle grene af naturvidenskab, astronomi er oplagt.

Det eneste der taler imod div anvendelser er at det ligger helt for sig selv og ikke er centrum for noget, så kulturværdier, og potentielle kulturværdier er ikke nogens ansvar.
Området er stadig rimeligt intakt, både bygninger og natur. For ganske få måneder så jeg at en af bygningerne blev brugt - en herre var ved at juster et teleskop og udtrygte sin sorg over den manglende forståelse der blev vist.

Jeg forstår ham. Det er som at sælge sin sjæl til fanden - Hans Jørn Fogh Olsen, formand for Brorfeldes Vennekreds prøver ihærdig at skabe forståelse for at bevare denne kulturperle.
Jeg kan oplyse at Brorfeldes Vennekreds holder sammen med mange andre åbent hus søndag den 6. september 2009, så alle en sidste gang kan komme på stedet og være med til premieren på filmen om Brorfelde, som Bodil Pedersen fonden har støttet Ole Mallings optagelse af.
http://www.kulturplakaten.dk/s...elde
Og nordvestnyt oplyser "Bakken med det astronomiske observatorium i Brorfelde er overdraget til statens ejendomsselskab Freia og sat til salg. Danmarks Naturfredningsforening ønsker bakken fredet hurtigst muligt. Holbæk Kommune har ikke svaret på en henvendelse i juni."
http://www.nordvestnyt.dk/arti...edes
avatar Af Nicolai Petri, 02.09.2009 kl 12:22
Det må jo være astronomisk dyrt ....
avatar Af Nikolaj Rasmussen, 02.09.2009 kl 12:53
Et realistisk prisestimat for hele området, kunne være godt - så vi ved hvor dybe lommer vi bør have.

Landbrugsjord sælges vist til omkring 250 kkr pr hektar. Så man slipper nok ikke med under 10 mill kr.
avatar Af Poul-Henning Kamp, 02.09.2009 kl 13:13
Et realistisk prisestimat for hele området, kunne være godt - så vi ved hvor dybe lommer vi bør have.

Landbrugsjord sælges vist til omkring 250 kkr pr hektar. Så man slipper nok ikke med under 10 mill kr.


Du har aldrig været der ?

Der er store dele af området en traktor ikke kan holde sig oprejst på.

Poul-Henning
avatar Af Claus Madsen, 02.09.2009 kl 19:39
Det ville være en fantastisk ramme om naturvidenskablig formidling og talentpleje.
Tænk at få lov at låne sådan en kikkert til sin 3g opgave...
avatar Af Michael Larsen, 02.09.2009 kl 20:23
avatar Af Tine Andersen, 03.09.2009 kl 05:32
Meget trist.
Jeg hørte for en tid siden et radioprogram (P1) om Brorfelde, historien bag- om hvordan de renser linsen. (Ikke noget med fedtfingre!). Det var vist- sidste år?

Det var rigtig interessant, selvom sådan et lille observatorium i dag vel kun har en begrænset værdi.

Det burde nok bevares- af historiske årsager. Historien bag er faktisk interessant.

Men ak- da jeg ikke lige har vundet stort i lotto- så er jeg ikke køber.

Og jeg bor så med relativt godestjernekiggerforhold.

Mvh
Tine
avatar Af John Johansen, 03.09.2009 kl 09:03
Jeg ville ønske mig nogle tekster til de enkelte billeder i "Galleri: Brorfelde Observatorium"!

Hvem er personerne på billederne?
Hvad er det for et instrument, de står ved?
avatar Af Bjarke Mønnike, 03.09.2009 kl 09:17
Her John

http://www2.kb.dk/udstillinger...html

Og positionen også på Google Earth er
55;37:28.49 N
11;39;52.70 E

Syd for Holbæk mellem Kvanløse og Ugerløse på en sidevej til Ringstedvej
avatar Af John Johansen, 03.09.2009 kl 09:33
Tak!

Men, på Google Earth er det nu nemmere bare at skrive "Brorfelde" ;-)


avatar Af Peter Madsen, 03.09.2009 kl 12:52
Ihh hvor jeg håber det kan bevares - det at kikke op mod en (mørk) ikke lysforurent nattehimmel er dag sjældent, og at gøre det gennem fine instrumenter - må kunne vække den indre naturvidenskabsmand i mange.

At se - f.eks. jupiter selv - og ikke i en bog - det er altså hot.

Skulle jeg blive dikator i dette land ville jeg kombinere observatorium og rumhavn. Vi kunne opsende løfteraketten HEAT fra Brorfelde - til dem der ville kikke nærmere på stjernerne.

Men ak - fordummelsesalederen kunne passende fortsætte med at få revet bygninger og instrumenter ned og bygget noget ligegyldigt på grunden.

Håber det allerbedste dog...

Peter Madsen
avatar Af Peter Madsen, 03.09.2009 kl 12:54
Ihh hvor jeg håber det kan bevares - det at kikke op mod en (mørk) ikke lysforurent nattehimmel er dag sjældent, og at gøre det gennem fine instrumenter - må kunne vække den indre naturvidenskabsmand i mange.

At se - f.eks. jupiter selv - og ikke i en bog - det er altså hot.

Skulle jeg blive dikator i dette land ville jeg kombinere observatorium og rumhavn. Vi kunne opsende løfteraketten HEAT fra Brorfelde - til dem der ville kikke nærmere på stjernerne.

Men ak - fordummelsesalederen kunne passende fortsætte med at få revet bygninger og instrumenter ned og bygget noget ligegyldigt på grunden.

Håber det allerbedste dog...

Peter Madsen
avatar Af Niels Chr. Nielsen, 03.09.2009 kl 13:27
Hvem kommer mon først med at lave en fjæsbogsgruppe for Brorfeldes bevarelse? Eller findes den mon allerede (jeg må hellere over og se efter).

Personligt synes jeg også det vil være lidt useriøst at (blive ved med at) snakke om at stimulere ungdommens interesse for naturvidenskab, hvis man uden videre nedlægger et fint astronomisk observatorium. Man kan sikkert få adskillige Brofelder for en Galathea3-ekspeditions pris?

V.H. Niels
Meget trist.
Jeg hørte for en tid siden et radioprogram (P1) om Brorfelde, historien bag- om hvordan de renser linsen. (Ikke noget med fedtfingre!). Det var vist- sidste år?

http://www.dr.dk/P1/Stedsans/U....htm
avatar Af John Johansen, 03.09.2009 kl 17:23
Hey Ole!

Tak for link.
- Godt fundet!

(DR's arkiver er ikke altid nemme at finde rundt i) ;-)
Brorfelde har masser af m^2 til senge og mødelokaler, så mon ikke nogen kunne bruge den til lejerskoler, internater, konferencer o.l. Ulempen er at det ligger lang fra alt, men som andre har sagt, er natteudsigten ikke til at slå.

Utallige fysikstuderende kan i hvert fald tænke tilbage på nogle gevaldige tømmermand fra rusture til "Bror Fede" (jeg selv ikke undtaget).
RUC har den udmærkede Søminestation ved Holbæk, og jeg kan ikke se hvorfor KU ikke kan bruge Brorfelde på samme måde. Spørgsmålet er vel bare, hvem der skal passe (på) det astronomiske udstyr, hvis det ikke kan betale sig at vedligeholde det ud fra kolde videnskabelige cost-benefit analyser(?) Der er vel næppe midler til et arbejdende astronomisk museum, eller kan de kombineres med amatørbrug og folkeoplysning?
V.H. Niels
Det er også sådan nogenlunde Brorfelde bruges. Mig bekendt bliver der stort set ikke lavet professionel astronomi på Brorfelde, hvis overhovedet (i dag kræver den slags internationalt samarbejde og et højt bjerg).

Jeg vil stærkt gætte på, at salget hænger sammen med den kraftige såkaldte "fortætning" som KU gennemgår i disse år. Takket være vores kære videnskabsminister Helge Sander bliver universiteterne afkrævet leje pr. m². Det går ud over KU, der har en lang historie, og dermed en kompleks bygningssammensætning, med mange historiske bygninger. Det er bl.a. derfor datalogisk institut bliver smidt ud af sin bygning og over i nogle midlertidige lokaler. Der skulle jo nødigt være plads til de studerende, så hellere lade bygningen stå tom.
FB-gruppen "Bevar Brorfelde" er nu oprettet.

I søndags var der premiere på en kortfilm om Brorfelde, og den beskriver såvel det historiske som det nuværende Brorfelde. Filmen er lavet af Ole Malling og muliggjort af en donation fra Bodil Petersens Fond.
Se filmen på http://vimeo.com/6490953

Seneste gruppeaktivitet

 
Rank 2009
Se Nyhedsmagasinet Ingeniørens årlige benchmark af danske ingeniørvirksomheders styrke.






Interaktivt kort med brancher og topliste »




Alle 800 virksomheder sorteret »