Lomborg-rapport: Indfør en verdensomspændende CO2-afgift
En ny rapport fra Copenhagen Consensus Center foreslår at indføre en afgift på at udlede CO2. Skatten skal gå til udvikling af klimavenlig teknologi.
CO2-udledning skal, ifølge Copenhagen Consensus Center beskattes. Det vil blandt andet betyde en afgift på fem øre pr liter benzin og 75 kr pr. ton kul
Dokumentation
En rapport fra Bjørn Lomborgs Copenhagen Consensus Center konkluderer, at verden bør skrotte sin nuværende strategi på at skære ned på CO2-udlendingen.
I stedet vil det være både enklere, billigere og mere effektivt at afløse kvoter og tilskud til vedvarende energi med en verdensomspændende skat på CO2-udledning.
Det skal koste 25 kroner pr. ton CO2, man udleder. Det svarer til en afgift på fem øre pr. liter benzin eller 75 kroner pr. ton kul, konkluderer rapporten.
Afgifter for milliarder
Fem øre pr. liter benzin lyder ikke af meget, men ifølge beregninger fra Copenhagen Consensus Center vil det give mindst 540 milliarder kroner hvert år. De skal investeres i forskning. Desuden skal afgiften stige, så den fordobles hvert tiende år.
Når prisen på de nødvendige klimateknologier samtidig må formodes at falde, mener Copenhagen Consensus Center at denne tilgang vil løse problemet med de enorme CO2-udslip.
Professor Chris Green fra Mcgill University i Montreal, der har skrevet rapporten, mener, at verdens ledere bør satse på »kreativitet og innovation i stedet for hele tiden at tale om ofringer«.
»Det vil kunne sikre at vi får udviklet en ny teknologi, der på lang sigt har en lige så god effekt på klimaet som kraftige nedskæringer i udledningerne,« siger han til Jyllands-Posten.
Afgiften skal komme fra alle verdens lande. Det betyder, at også ulandene skal betale afgifter og udvikle klimavenlig teknologi. Navnlig denne del af forslaget er ifølge Chris Green vigtig. Det skyldes, at potentialet i ulande som Kina, Indien, Brasilien og Vietnam er stort, og at flere af disse lande allerede har vist lederskab i klimamæssig sammenhæng.
Forslaget er stillet i erkendelse af, at vi ifølge Chris Green ikke har de nødvendige teknologier til at nå politikernes mål for at reducere CO2-udslippet. Derfor er det nødvendigt at gå væk fra reduktionssystemet og i stedet sætte tempoet op, når det gælder udvikling af klimateknologier.
IDA tager godt imod forsaget
Ingeniørforeningen modtager forslaget om en afgift på at udlede CO2 positivt.modtages forslaget positivt.
»Men den skal kobles sammen med bindende mål for en reduktion i udledningerne,« siger formanden for IDA's styregruppe for miljø, energi og klima, Søren Skibstrup Eriksen, til Jyllands-Posten:
IDA mener dog, at vi har tilstrækkelige teknologier til at reducere CO2-udslippet allerede i dag. Søren Skibstrup Eriksen fremhæver blandt andet vindenergi, solceller og bioenergi, men efterlyser startkapital til projekterne.






