Forsvaret: Nye kileremme er på vej til Afghanistan
Forsvarets Materieltjeneste håber, at det nye, pansrede køretøjer Eagle IV kan komme ud at køre i Afghanistan allerede i næste uge.
I et svar fra forsvarsminister Søren Gade (V) til forsvarsudvalget i fredags, kom det frem, at der har været problemer med at indsætte de pansrede køretøjer Eagle IV fra schweiziske Mowag i Afghanistan.
Kileremsystemet kan ikke holde til varmegraderne, og det er Forsvarets Materieltjeneste og Mowag derfor gået i gang med at udbedre i øjeblikket.
Ifølge kommunikationschef i Forsvarets Materieltjeneste, Anders Paaskesen, vil fejlene være udbedret i løbet af næste uge, hvis alt går efter planen:
»Hvis det går, som vi håber, er de ude at køre næste uge. Det er best case scenario,« siger han.
Ifølge Anders Paaskesen er Mowag i øjeblikket er på vej til Afghanistan med folk og materiel,.
»Mowag kommer ned med nogle løsninger i form af kileremme og kilestrammere. Så prøver vi det af. Nu skal der testes,« siger Anders Paaskesen.
Fejlene blev fundet, da Forsvaret testede udstyret i Afghanistan. Adspurgt til omfanget af problemet, svarer Anders Paaskesen:
»Omfanget er, at de bliver for varme. Vi mente, at det kunne holde til de varmegrader, det skulle. Nu skal vi have hævet grænsen,« siger han.
Sidst der var problemer med Eagle IV, påtog Mowag sig skylden og betalte for reparationerne. Det er usikkert, hvor regningen ender i denne omgang.






