Tyske vinduer er langt dårligere end sit rygte
Velfac angriber tyske vinduesproducenter for at påstå, at deres vinduer er mere energibesparende end danske. Ekspert fra DTU er enig i, at det er vildledning af kunderne.
Tyske vinduer har oftere større rammer end danske, og derfor har de ringere solindstrømning. Det betyder, at vinduet er dårligere til at varme huset op, i forhold til vinduer med tynde rammer.
Læs også
Læs mere om
Danske Velfac får opbakning fra ekspert på DTU i et angrebet på tyske vinduesproducenter, der påstår, at deres lavenergiruder er mere energieffektive end danske.
»Misforståelserne om den dansk-tyske energirigtighed er opstået, fordi tyskerne har haft held med ensidigt at fokusere på vinduers isoleringsevne, mens både myndigheder og producenter i Danmark fokuserer på vinduets samlede egenskaber: isoleringsevne plus energitilskud fra passiv solvarme,« skriver Velfac i en pressemeddelelse.
Toke Rammer Nielsen, lektor ved institut for Byggeri og Anlæg på DTU er enig i Velfacs betragtning om, at både varmetab og mængden af solenergi, altså passiv solvarme, skal tages med i regnskabet.
»Hvis man ikke tager med, at der kommer solvarme ind igennem ruderne, som jo er med til at opvarme bygningen, så får man et forkert billede af, hvordan vinduet er med til at opvarme bygningen,« siger Toke Rammer Nielsen, lektor ved institut for Byggeri og Anlæg på DTU.
Danske vinduer er mere energirigtige
Velfac skriver samtidig, at de kan dokumentere, at danske vinduer er langt mere energirigtige end de tyske - uanset om man bruger den ene eller den anden målestok.
»Sammenligner man et typisk tysk passivhusvindue med et tilsvarende fra Velfac, så er det tyske vindues energibalance negativ, mens Velfac-vinduets energibalance er positiv og altså bidrager til opvarmning af huset,« skriver direktør Jens Winther fra Velfac.
»Et typisk tysk passivhusvindue med 3-lagsrude og krypton fyldning har en energibalance (Eref-værdi) på minus 6kWh/m2, mens et Velfac 200i vindue med tilsvarende egenskaber har en energibalance (Eref-værdi) på plus 14,5 kWh/m2,« skriver den danske vinduesproducent.
Toke Rammer Nielsen mener dog, at man skal tage sammenligningen med et gran salt, da nogle tyske vinduer formentligt har en bedre energibalance, end dét eksempel Velfac bruger.
Men generelt har de tyske vinduer en tykkere karm, som gør glasarealet mindre, og derved giver mindre solenergi.
De store rammer kommer sig af, at tyskerne igennem en årrække primært har fokuseret på at lave vinduer med et lavt varmetab, og ikke fokuseret på, at vinduet skulle have en god energibalance, som hænger sammen med en god solindstrømning, forklarer Toke Rammer Nielsen.
Velfac er utilfredse med at mange forbrugere og eksperter lokkes til at tro, at tyske vinduer er mere energibesparende end de danske, og opfordrer til at revidere måden, man sammenligner lavenergivinduer på.
Igen giver lektoren Velfac ret i deres betragtninger.
»Når folk skal skifter deres vinduer ud, ser de måske kun på U-værdien (isoleringsevnen, red.). Men det kan betyde, at de ikke nødvendigvis vælger et vindue med god energibalance,« siger Toke Rammer Nielsen.
Velfac: Krypton er miljømæssig uforsvarligt
De tyske vinduer er også fremstillet på en måde, som vil få de fleste miljøorganisationer til at krumme tæer, mener den danske vinduesproducent.
De tyske vinduer indeholder gassen krypton, og Velfac mener, at krypton-vinduer, bør fjernes fra markedet og ikke bør sammenlignes med deres argon-vinduer.
At sammenligne argongas-fyldte vinduer med kryptongas-fyldte lavenergivinduer er nemlig misvisende, fordi krypton er «vanvittig dyr og miljømæssigt uforsvarlig at fremstille,” skriver Velfac.
»Kryptongas er et restprodukt fra produktionen af argon, som er den normale gasfyldning i vinduer. Man skal producere næsten 1000 liter argon for at producere en liter krypton. Det kræver enormt meget energi, og derfor dumper miljøregnskabet allerede i fremstillingsprocessen, « forklarer Jens Winther.
Toke Rammer Nielsen har dog svært ved at vurdere, om livscyklus-analysen fra Velfac er fornuftig. Han siger, at krypton-vinduer er dyrere og oftere har et lavere varmetab end argon-vinduer, men har svært ved at vurdere, om det er miljømæssigt forsvarligt at producere krypton-vinduer eller ej.





