/energi

Milliarddyr gasledning fra Norge til Danmark er droppet

Faldende efterspørgsel på gas har fået partnerne bag en naturgasledning fra Norge til Danmark til at trække i nødbremsen, selv om EU havde lovet milliardstøtte.

Af Thomas Djursing, mandag 13. jul 2009 kl. 07:14

Danskerne kommer ikke til at lune sig med varmen fra norsk naturgas. Gigant-projektet Skanled, der skulle anlægge en ny ledning fra Norge til Danmark, har indstillet alle aktiviteter på grund af finanskrisen.

Planerne var ellers at føre en naturgasledning fra Kårstø i Norge videre til Rafness og ned langs den svenske kyst for at forsyne Danmark med naturgas gennem Nordjylland.

Projektet til 10 milliarder kroner var planlagt til at lede den første norske gas til de danske forbrugere i 2012. Produktionen af naturgas i den danske del af Nordsøen begynder at aftage i 2010.

EU har som led i en økonomisk genopretningsplan lovet at investere 1,1 milliarder kroner i naturgasledningen til Norge, men det var ikke tilstrækkeligt til at gøre projektet rentabelt.

»Verden forandrede sig meget hurtigt, og med en mindre efterspørgsel på gas viste det sig, at præmisserne for projektet ikke længere holdt,« siger Hans Kristoffersen, chef for divisionssekretariatet i Energinet.dk, der var en del af konsortiet bag Skanled. Det omfattede 15 interessenter.

Arbejde med naturgasledning i Danmark bliver stoppet
Skrinlægningen af forsøget på at lede norsk naturgas til Danmark betyder også, at Energinet.dk har indstillet arbejdet med en naturgasledning fra Sæby til Lille Thorup mellem Viborg og Als, der skulle forbinde Skanled med naturgassystemet i Danmark.

Naturgasplanerne gennem Sverige har også mødt protester fra landmænd, der har argumenteret for, at naturgas er en forældet energiform. En bonde i Varberg Kommune syd for Gøteborg parkerede blandt andet sin traktor på stedet, hvor en stor modtagestation for gas skulle bygges.

Informationschef Gösta Larsen fra atomkraftværket Ringhals desuden ytret frygt for, at naturgasledningen ville påvirke værkets kølevandsindtag.



13. jul 2009 kl 09:20

Uffe Merrild

Nu vi selv fandt noget gas...

Siden vi fandt 100 mia. m³ gas i vores egen nordsøterritorie så har vi vel heller ikke brug for den gasledning fra Norge i 2012?

Så kan vi vel bedre selv anvende pengene til at føre gassen fra nordsøens nye gasfund og hen til forbrugerne - det må alt andet lige give mere for pengene til os.

Ganske interessant at bønderne synes at naturgas er en forældet energiform! Gad vide om de stadig synes det, hvis man kan forgasse deres gylle og de måske endda kan tjene penge på at sende den biogas ud i naturgasledningerne.

Det virker vældigt tiltalene på mig at kunne blive aftager af biogas ved at beholde min eksisterende installation af naturgasfyr - tænk at blive grøn, uden at have rørt en finger!


13. jul 2009 kl 13:16

Anders Ulf Clausen

Re: Nu vi selv fandt noget gas...

Hej Uffe- et par kommentarer.
Indtil videre er "vores" nye gasfund varm luft. "Man vil måske" igangsætte udvinding. På flere kilometers dybde i et område med dårlig permeabilitet. Og en ! prøveboring kostede ½ milliard- ifølge et indlæg i dette blad for et par uger siden.
Jeg personlig foretrækker at betale dyrt for Norsk naturgas-som jeg er sikker på kommer , gennem en dyr ledning som et dyrt alternativ til naturgas fra Nord- stream ledningen fra Rusland eller fra en endnu dyrere - og måske aldrig udvindelig gasressurse i Nordsøen. I alle tilfælde er naturgas for god en god og ren råvare til at den skal futtes af til primitiv opvarmning og el.
Og glem Gyllegas undtagen i mindre landbrugsområder !
I Danmark høster man i et godt år 9 millioner tons 13% fugtigt korn http://www.lr.dk/applikationer...it=1 med en brændværdi på i bedste fald 4.2 kWh/kg http://www.reka.com/Dansk%20hj...htm.
Så Danmarks samlede kornhøst er = 3.8 Millioner tons olieækvivalent. Og Danmarks energiforbrug er ca. ca 19 mio ton olieækvivalent. Så hvis vi lader al kornet passere en gris/ ko og laver gyllegas- (ingen mad, ingen øl og ingen export) så er der måske 1/5 tilbage eller mindre? = 0.76 mio OE og vores energibehov til boligerne er ca 40% = 7.6 mio tons.
Så Gyllen kan max skaffe 1/10 af bare gassen til bare boligerne. I et knapt forsyningsscenarie ville vi være meget bedre stillet ved at brænde kornet istedet for at hælde det i køer- grise og fjerkræ.
mvh/Anders


13. jul 2009 kl 13:49

Baldur Norddahl

Re: Re: Nu vi selv fandt noget gas...

Biogassen bør reserveres til at producere strøm når vindmøllerne står stille. Det er ikke relevant at kigge på om det kan dække hele vores energibehov.

Gas til opvarmning er ganske rigtigt forældet. Det burde faktisk forbydes, så vi kan bruge de begrænsede ressourcer bedst muligt. Gas (fossilt eller bio) kan laves om til el med en effektivitet på mindst 50% og derfra om til varme med en effektivitet på 400% foruden eventuel mulighed for at udnytte spildvarme i fjernvarmen.

Vi kan altså umiddelbart halvere vores gasforbrug ved at brænde det af i kraftværker og skifte parcelhusene til varmepumper.


13. jul 2009 kl 14:00

Uffe Merrild

Re: Re: Re: Nu vi selv fandt noget gas...


Vi kan altså umiddelbart halvere vores gasforbrug ved at brænde det af i kraftværker og skifte parcelhusene til varmepumper.

Ikke i den verden jeg lever i da. Hvis jeg skal skifte naturgasfyret ud, så er det en luft-vand varmepumpe jeg skal have (grunden er for lille) og COP på sådan en bandit er ca. 3,6 i bedste tilfælde. Når det så fryser bliver COP meget hurtigt dårligere end 2 (tippepunktet for varmepumpe kontra naturgas med dine oplysninger hvis vi endda ser helt bort fra tab i el-nettet!) når min fremløbstemperatur skal op på mindst 45c til mine radiatorer (som sænker COP yderligere et halvt % point ca...).

Ja så skal jeg jo bare have lagt gulvvarme i huset i stedet, og i stedet for at give 30.000kr for nyt fyr skal jeg betale 90.000kr for en varmepumpe og ikke være sikker på få noget ud af investeringen.

Det er lige så godt som barmarksværkerne, for at sige det rent ud, det er helt hen i vejret den ide.


13. jul 2009 kl 15:06

Baldur Norddahl

Re: Re: Re: Re: Nu vi selv fandt noget gas...

Det skulle meget gerne være muligt at finde en luft til luft varmepumpe med et årsgennemsnit på over COP 3. Samtidig vil den meget af tiden kunne varme med vindmøllestrøm i stedet for gasstrøm.


13. jul 2009 kl 15:09

Jens Madsen

Re: Re: Re: Re: Nu vi selv fandt noget gas...

Jeg personlig foretrækker at betale dyrt for Norsk naturgas-som jeg er sikker på kommer
Hvor mange milliarder om året vil du betale?

Tages hensyn til stigende gaspriser, er ikke usandsynligt at danmark vil skulle betale op imod tusind milliarder kroner, for import af Norsk naturgas i en mængde, der svarer til fundet i nordsøen over de næste 40 år.


13. jul 2009 kl 15:19

Uffe Merrild

Re: Re: Re: Re: Re: Nu vi selv fandt noget gas...

Det skulle meget gerne være muligt at finde en luft til luft varmepumpe med et årsgennemsnit på over COP 3. Samtidig vil den meget af tiden kunne varme med vindmøllestrøm i stedet for gasstrøm.

Vi snakker ikke om luft-luft, der findes en panasonic der har en COP på 5.22 det er uinteressant!

Det er en luft-vand varmepumpe jeg skal bruge!

COP på 3.6 er fundet, find du endelig en der er bedre ved fremløb på 45c.


13. jul 2009 kl 17:16

Lars Andersen

Re: Nu vi selv fandt noget gas...

Uffe Merrrild:

Ganske interessant at bønderne synes at naturgas er en forældet energiform! Gad vide om de stadig synes det, hvis man kan forgasse deres gylle og de måske endda kan tjene penge på at sende den biogas ud i naturgasledningerne.

Er det overhovedet teknisk muligt?


13. jul 2009 kl 18:43

Uffe Merrild

Re: Re: Nu vi selv fandt noget gas...

Uffe Merrrild:
Ganske interessant at bønderne synes at naturgas er en forældet energiform! Gad vide om de stadig synes det, hvis man kan forgasse deres gylle og de måske endda kan tjene penge på at sende den biogas ud i naturgasledningerne.

Er det overhovedet teknisk muligt?

Det mener jeg bestemt at jeg har læst på en tidligere nyhed her på ing.dk - men det er jo også en mulighed at jeg husker forkert :)


13. jul 2009 kl 19:32

Baldur Norddahl

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nu vi selv fandt noget gas...

COP på 3.6 er fundet, find du endelig en der er bedre ved fremløb på 45c.

Pointen er stadig at selv en dårlig COP giver en besparelse i forhold til at brænde gassen direkte til opvarming. Særlig når man husker at regne med den gennemsnitlige COP (ikke min eller max COP), og regner med at vindmøllestrømmen bliver udbygget.

Det blæser mest når der er mest brug for varme, så det passer fint sammen med varmepumper

Da der er højere afgift på el end gas, er det ikke sikkert at det kan betale sig privatøkonomisk selvom det ville være godt for samfundsøkonomien. Dertil kommer andre overvejelser som selvforsyning, forsyningssikkerhed, CO2 og så videre.


14. jul 2009 kl 08:50

Uffe Merrild

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nu vi selv fandt noget gas...


Pointen er stadig at selv en dårlig COP giver en besparelse i forhold til at brænde gassen direkte til opvarming. Særlig når man husker at regne med den gennemsnitlige COP (ikke min eller max COP), og regner med at vindmøllestrømmen bliver udbygget.

Det blæser mest når der er mest brug for varme, så det passer fint sammen med varmepumper

Jamen jeg er da enig i dine synspunkter - men har du overvejet at læse hvad jeg skrev om investeringen der skal foretages for at komme over på varmepumpe-vognen?

Det er langt billigere (og meget hyggeligere) at købe brændeovn og varme sig ved den i stedet. Prisen per kWh er stort set kun prisen for at have udstyret stående og drive motorsaven. For en normal familie kan det vel gøres for ca. 10kr/rummeter transport. Et skud er at det kan gøres for godt og vel 100kr/rummeter, det giver en pris per kWh på godt og vel 5-10 øre afhængig af træet (henholdsvis bøg->gran).

Har man ikke selv adgang til skov, kan man selvskove det til 200kr/rm for bøg, dvs. stadig indenfor de 10øre/kWh.


Da der er højere afgift på el end gas, er det ikke sikkert at det kan betale sig privatøkonomisk selvom det ville være godt for samfundsøkonomien. Dertil kommer andre overvejelser som selvforsyning, forsyningssikkerhed, CO2 og så videre.

Så foretrækker jeg træfyring hvis det gælder forsyningssikkerhed. Det er langt nemmere at garantere, gå ud i skuret og se om dit træ er der endnu :)


14. jul 2009 kl 10:14

Anders Ulf Clausen

Re: Re: Re: Re: Re: Nu vi selv fandt noget gas...

Hej Jens.
Jeg foretrækker at spare energi fremfor at bruge energi og betale dyrt for den :-)
Men skal vi bruge gas, så hellere bruge af den dyre? norske gas, så kan vi altid se om 40 år, om der er ide i at hente Dansk nordsøgas - hvis vi altså kan og til en pris vi her råd til.
Dit regnestykke ser fint ud.
1000 milliarder over 40 år = 25 mia om året=
ca. 4500 DKK/ pr Dansker om året - det svarer til 500 liter benzin eller en super Golfdriver om året ... Det synes jeg er billigt ?
mvh/Anders


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.

Eksterne links om klima
Klimadebat.dk